Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Poznaj pracę swojego organizmu – badania genetyczne GENODIET

poznaj-prace-swojego-organizmu-badania-genetyczne-genodiet

Geny wywierają ogromny wpływ na nasze życie. Informacje zapisane w DNA determinują grupę krwi, kolor oczu oraz tempo przemian metabolicznych. W związku z tym warto sprawdzić, jakimi chorobami, o podłożu genetycznym, jesteśmy obciążeni. Pomóc w tym mogą testy GENODIET.

DNA, czyli kwas dezoksyrybonukleinowy, jest podstawowym nośnikiem informacji genetycznej. Wszelkie zmiany, które zachodzą w obrębie genów, są obarczone ryzykiem. Mutacje mogą przyczynić się do rozwoju chorób dietozależnych czy nowotworowych.

Otyłość – przyczyny

Do niedawna otyłość wiązano z łakomstwem i znikomą ilością ruchu. Obecnie naukowcy wskazują na rolę genów. Mutacje, które pojawiają się w obrębie określonych fragmentów DNA, sprzyjają nadmiernemu magazynowaniu tkanki tłuszczowej. Przypadkowe zmiany, jakim ulega materiał genetyczny, nie zawsze niosą ze sobą negatywne konsekwencje. Niektóre z nich zapobiegają nadwadze i otyłości

Różnorodność genetyczna

Każdy człowiek jest inny. Różnimy się rysami twarzy, kolorem oczu, grupą krwi i predyspozycjami do wystąpienia określonych chorób. DNA wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, warto jednak pamiętać, iż nie każdy gen daje o sobie znać. Czasem zmiana diety czy trybu życia zapobiega ujawnieniu się niepożądanych cech. Różnorodność genetyczna znajduje odzwierciedlenie w codziennym życiu. Niektóre osoby mogą jeść pieczywo bez ograniczeń, podczas gdy inni są zmuszeni wyeliminować je ze swojej diety. Za opisane różnice odpowiada polimorfizm genetyczny.

Polimorfizm genetyczny a otyłość

Naukowcy postanowili przyjrzeć się ludzkiemu genomowi. Z przeprowadzonych badań wynika, iż drobna zmiana w obrębie genu, nierzadko prowadzi do poważnych konsekwencji. Niektóre mutacje przyczyniają się do wystąpienia otyłości. Nasz organizm można porównać do laboratorium, w którym zachodzą skomplikowane reakcje biochemiczne. Ich regulacja odbywa się na kilku poziomach. Jeśli jeden z mechanizmów zawodzi, szwankują też pozostałe (efekt domino). W następstwie zaistniałych nieprawidłowości dochodzi do zaburzeń metabolicznych, które wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

W artykułach naukowych opisano zmutowany gen, który zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości. Za jego sprawą komórki tłuszczowe nie różnicują się na mniejsze, wrażliwe na działanie insuliny. Ta „drobna” nieprawidłowość przyczynia się do poszerzenia bioder, przyrostu masy ciała i wzrostu wskaźnika BMI.

SkinClinic

Geny wywierają ogromny wpływ na nasze życie. Informacje zapisane w DNA determinują grupę krwi, kolor oczu oraz tempo przemian metabolicznych. W związku z tym warto sprawdzić, jakimi chorobami, o podłożu genetycznym, jesteśmy obciążeni.

Choroby dietozależne – profilaktyka

Szacuje się, iż w krajach wysoko rozwiniętych za 74% zgonów odpowiadają choroby dietozależne, podczas gdy 50% ludzi zmaga się ze schorzeniami układu krążenia. W tym miejscu warto podkreślić rolę profilaktyki. Osoby, u których chorobę rozpoznano we wczesnym stadium, zyskują więcej narzędzi do walki z nią. Znając „wroga”, mogą zmodyfikować styl życia, zmienić dietę
i dostosować do niej właściwe ćwiczenia. Tym samym wzmocnić odporność organizmu. Testy genetyczne stanowią źródło wielu cennych informacji. Te innowacyjne metody diagnostyczne opierają się na najnowszych osiągnięciach nutrigenetyki i nutrigenomiki. Uwzględniają interakcje genom – dieta – zdrowie.

Rozpoznanie typu metabolicznego

Osoby, które pragną cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, powinny skorzystać z pakietu konsultacji genetycznych. Takie badania mają na celu analizę ważnych procesów metabolicznych organizmu i wykrycie nietolerancji pokarmowych m.in. na gluten i laktozę oraz nadwrażliwości na sól oraz kofeinę. Ich wyniki przekładają się na szczegółowe wytyczne ̶. ułatwiające komponowanie spersonalizowanych diet i dostosowywania do nich programu aktywności fizycznej (w zależności od tego z jakich makroskładników nasz organizm chętniej czerpie energię). Zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych ma kolosalny wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia . Dysponując wiedzą nt. nosicielstwa genu, który predysponuje do rozwoju określonych chorób np. dietozależnych (cukrzycy, miażdżycy, otyłości), możemy im skutecznie zapobiegać.

GENODIET COMPLETO – źródło informacji o genach

Pakiet konsultacji genetycznych Genodiet to innowacyjne narzędzie diagnostyczne pozwalające odczytać potrzeby organizmu na podstawie informacji, zapisanych w naszym DNA. Na tej bazie pacjent może zdobyć ważne wiadomości m.in. na temat ilości tłuszczów, węglowodanów oraz innych składników odżywczych, które w jego indywidualnym przypadku sprzyjają osiągnięciu
i utrzymaniu optymalnej masy ciała. *Test ocenia także potencjał detoksykacyjny
i antyoksydacyjny organizmu, a także metabolizm cholesterolu oraz witaminy D*. Przestrzeganie ściśle określonych zasad wynikających z raportu badania, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych takich jak cukrzyca, miażdżyca, zawał, udary, nadciśnienie czy alergie pokarmowe.

Wykonanie testu Genodiet Completo (moduły:Slim,Health, Sensor) jest ważnym krokiem profilaktycznym. Wspiera pracę lekarzy, dietetyków i pozwala im na pełniejsze monitorowanie historii pacjenta. Specjaliści na podstawie raportu wieńczącego badanie i przeprowadzonego wywiadu mogą precyzyjniej układać indywidualny program żywieniowy. Stosując się do jego zaleceń, zwiększamy szansę swojego organizmu na zdrowie.

Więcej o badaniach GENODIET na stronie SkinClinic.pl.

SkinClinic

Komentarze (4)

drobina

7 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Muszę go jednak jeszcze przetrawić
:-X. Zastanawiam się nad tym nosicielstwem genów. Kiedyś w ciemno brałam stwierdzenie, że np. otyłość jest dziedziczna i geny są wszystkiemu winne:\ Przypomniało mi się jednak, jak jeden z moich znajomych poszedł kiedyś do lekarza. Ten delikatnie mu zasugerował, że powinien trochę schudnąć. Kolega zaczął się tłumaczyć, że to…dziedziczne. Lekarz mu na to: Pan nie odziedziczył skłonności do tycia, tylko do żarcia! (devil).
Coś w tym chyba jest!:-X:P

mejgosia

7 lat temu

Niesamowite! To ogromny krok w kierunku naszego zdrowia. Nie miałam pojęcia ,że geny zawierają nawet takie informacje! A akcja Skin Clinic , to wspaniała inicjatywa, sama bym skorzystała, ale niestety do W-wy mam daleko!:-)

Zostaw komentarz