ABC menopauzy Menopauza

Podstępna menopauza – jak rozpoznać, że już nadeszła?

podstepna-menopauza-jak-rozpoznac-ze-juz-nadeszla

Na każdą kobietę czeka ten moment. Podstępna menopauza – jak rozpoznać, że już nadeszła?

Obawy przed menopauzą

Menopauza zwykle pojawia się w okolicach 50. roku życia kobiety. Nie jest to jednak jakaś stała granica. Wszystko zależy od organizmu. Niektóre kobiety obserwują pierwsze objawy nawet po 30. roku życia, czyli o wiele wcześniej niż książkowe przypadki. Panie obawiają się nadejścia tego okresu, a przede wszystkim objawów z nim związanych. Bywają kobiety, które przechodzą ten czas zupełnie bezobjawowo. Menopauza jest czymś zupełnie naturalnym, dlatego absolutnie nie należy podchodzić do niej jak do choroby.

Podstępna menopauza – jak rozpoznać, że już nadeszła?

Menopauza może pojawić się znienacka. Zwiastują o niej pewne objawy, które warto poznać wcześniej. Umożliwią nam rozwianie wszelkich wątpliwości. Okres przekwitania wiąże się z mniejszą produkcją hormonów. Aby sprawdzić ich poziom należy wykonać odpowiednie badania czy testy. Istnieją jednak bardziej charakterystyczne oznaki menopauzy, które ułatwią jej rozpoznanie. Wśród nich możemy zaobserwować brak miesiączki lub jej dużą nieregularność. Jeśli krwawienie nie występuje od kilku miesięcy, a nie jesteśmy w fazie odchudzania i nie mamy żadnych problemów ze zdrowiem, może być oznaką początków menopauzy. Kolejnym symptomem są uderzenia gorąca i nadmierna potliwość. Pocimy się, choć nie wykonałyśmy żadnych wyczerpujących ćwiczeń, budzimy się w nocy zlane potem – to wszystko jedne z często występujących objawów klimakterium. Problemy ze snem czy wahania nastrojów także do nich należą. Niektóre z objawów są bardzo podobne do tych, występujących przy ciąży, a te zdarzają się nawet nieco starszym kobietom. Dlatego mogą być mylące. Oczywiście wszelkie wątpliwości może rozwiać wizyta u lekarza i odpowiednie badania.

Menopauza to czas zmian. Wiedza na temat możliwych objawów zapewni nam spokój i przygotowanie psychiczne na nadejście tego okresu, który jest kolejnym etapem życia kobiety. Nie martwy się więc tym co nas czeka, tylko starajmy się cieszyć z każdej chwili, którą daje nam życie. Nie zapominajmy również o tym, że każda z nas jest wyjątkowa.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

pati25

7 lat temu

Menopauza ma wiele przykrych objawów.Ale możnnna je łagodzić..Ja miałam przed menopauzą lekkie,nieznaczne uderzenia gorąca i problemy ze snem.I tak jest cały czas.Poza tym nie mam innych objawów

sirena46

8 lat temu

Ja pomimo wyraźnych objawów nie narzekam i pogodziłam się z menopauzą. Natury nie zmienimy i musimy się cieszyć z tego co mamy.
Ale na pewno przykre jest to, że niektóre kobiety mają tak wcześnie menopauzę przecież to jest o wiele za wcześnie 🙁

elle@elle

8 lat temu

Ja mam uderzenia goraca ,jestem drazliwa i klopoty ze snem oraz suchosc pochwy ,musze zazywac len bo wiem ze jest dobry:)))

filodendron

8 lat temu

Uderzenia gorąca miałam dopiero w tym roku ale kłopoty ze snem dawno. Nie lubiłam mojego życia z miesiączka, okresowe bóle ,potoki krwi ,złe samopoczucie. Dopiero z menopauza czuję się dobrze 🙂

Zostaw komentarz