Dbaj o zdrowie Zdrowie

Podręczna apteczka

podreczna-apteczka

W każdym domu powinna być apteczka, nie tylko z podstawowym wyposażeniem (gaza, bandaże, woda utleniona), ale także zaopatrzona w leki, które mogą nam pomóc doraźnie. Czy przechowujemy je jednak właściwie?

Przechowywanie

W domu powinniśmy mieć zestaw leków oraz środków opatrunkowych. Apteczka powinna mieć swoje miejsce, które nie będzie negatywnie wpływać na jej zawartość, a mianowicie, nie może być w kuchni gdzie jest za ciepło, ani w łazience gdyż jest tam zbyt dużo wilgoci. Najlepszym miejscem na apteczkę jest zamknięta szafka w pokoju. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko mogłoby się dostać do apteczki i zażyć niepożądane leki, należy ja umieścić w bezpiecznym miejscu.

Kontrola leków

Jeżeli nie używamy często leków, które znajdują się w apteczce, to należy co jakiś czas robić ich „przegląd”. Sprawdzamy datę przydatności, a przeterminowanych leków pozbywamy się. Nie można wyrzucać ich do śmieci tzw. odpadów komunalnych. W każdej aptece powinien być pojemnik, do którego możemy wyrzucić przeterminowane lekarstwa. W żadnym wypadku nie powinniśmy:
-robić zapasów leków,
-trzymać antybiotyków w apteczce (zażywa się ich tyle ile zalecił lekarz),
-syropy otwarte i przechowywane poza lodówką dłużej niż dwa tygodnie trzeba wyrzucić.

Co powinna zawierać domowa apteczka?

Ilość leków, które chcemy zakupić do naszej domowej apteczki zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Na pewno nasz mały zdrowotny niezbędnik powinien zawierać: – wodę utlenioną albo spirytus salicylowy,
-plastry w różnych rozmiarach,
-gazę i bandaże
-środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
-termometr,
-wapno rozpuszczalne,
-nożyczki

Kanka

Komentarze (10)

pati25

9 lat temu

Apteczki jako takiej w domu nie mam.Leki,które stosuję mam w mojej dużej podręcznej kosmetyczce.A inne środki plaster,gaza,nożyczki w szufladzie

amchojnacka

10 lat temu

W każdym domu trzeba mieć w domu środki opatrunkowe i przeciwgorączkowe, z których można skorzystać, gdy trzeba udzielić pierwszej pomocy lub zmniejszyć ból głowy.

marta13

10 lat temu

Ja też posiadam w swoim domu apteczkę,która zawiera niezbędne środki pierwszej pomocy i leki,które podaję dziecku.Co jakiś czas robię przegląd więc jeśli coś jest przeterminowane(rzadko to się zdarza)po prostu wyrzucam.Staram się kupować na bieżąco i nie robić zbędnych zapasów.

joasiaaa

10 lat temu

Ja również trzymam lekarstwa w kartonowym pudełeczku. Są tam leki przeciwbólowe, wapno też jest, bandaże, termometr, małe nożyczki, maści na różne dolegliwości itp.

citula26

10 lat temu

ja także posiadam swoją podręczną apteczkę, ale są to leki wypróbowane i raczej pewne,i nie przesadzam z ich dawkowaniem, wysoko schowane, aby synuś się nie dostał do nich

Emilly27k

10 lat temu

U mnie w domu panuje porządek jeśli chodzi o podręczną apteczkę.Wszystko jest poukładane i ie mam problemów, gdy chcę sięgnąć po dany lek z apteki.Nie ma jak generalny porządek, który ma się zrobiony w podręczne apteczce.

gwolska

10 lat temu

Moja apteczka zawiera jedynie leki przeciwbólowe, jakieś plastry, bandaże,termometr i może jeszcze coś, ale leków nie przetrzymuję. Jeśli zażywam w razie konieczności to -kiedy nie są już potrzebne- wyrzucam W zasadzie leków nie stosuję.

jkokosza

10 lat temu

A ja swoją apteczkę wymyśliłam sobie na jednej z półek w szafie w przedpokoju. Jest w niej wszystko co powinno być w apteczce, oraz inne dodatkowe leki potrzebne wrazie ” w”
Aby leki były dobrze widoczne dodatkowo oświetliłam tą półeczkę , przyklejaną lampką, aby nawet w nocy beż świecenia wziąść tabletkę.W domu ja tylko lekami dzielę, więc nie ma obawy,że zostaną pomylone.

danatwa

10 lat temu

U mnie w domu lekarstwa trzymamy na szafie w sypialni , w kartonowym pudełku. Za dużo lekarstw tam nie ma , bo szybko się przeterminują.

Annagata

10 lat temu

Muszę się pochwalić,że posiadam w domu apteczkę i jest w niej wszystko co niezbędne.Wszystko mam poukładane w odpowiednich pudełkach,ponieważ oprócz tzw.zwykłych medykamentów mam również leki specjalistyczne.Ale nikt prócz mnie nie ma do nich dostępu,więc nie ma niebezpieczeństwa,że ktoś inny prócz mnie połknie moje tabletki.

Zostaw komentarz