Dbaj o zdrowie Zdrowie

Komputerowe BHP dla Twoich oczu

komputerowe-bhp-dla-twoich-oczu

Przy komputerze spędzamy coraz więcej czasu. Dzieci wykorzystują go nie tylko do gier, ale także do nauki, to samo dotyczy nas – dorosłych. Często pracujemy przy komputerze przez długie godziny, by wieczorem znów zasiąść przed monitorem i móc zająć się już bardziej przyjemnym dla nas użytkowaniem, związanym z rozwijaniem pasji.

Wiele osób widzi w takim trybie życia jedną z głównych przyczyn chorób człowieka XXI w. Jest w poglądzie tym wiele racji, ale… Nie do końca. Schorzenia dotykają wszak ludzi, którzy zmieniwszy styl życia na siedzący, nie zmienili swoich nawyków lub popadli w skrajność, polegającą na tym, że odchodzą od komputera tylko z konieczności, a nie chęci zajęcia się czymś innym. Jak zatem dbać o siebie?

Najwrażliwsze i zarazem najważniejsze są nasze oczy. Podwójne widzenie, zespół suchego oka, ciągłe uczucie pieczenia, łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek – to dolegliwości, którym możemy zapobiec, a nawet skorygować przy odpowiednim ustawieniu monitora i oświetlenia.

Oto zbiór podstawowych zasad, mających uchronić Twoje oczy przed wpływem promieniowania z monitora:

 • Ustaw ekran tak, żeby nie patrzeć na niego ani z góry, ani z dołu. Ważne jest, aby płaszczyzna ekranu była prostopadła do twarzy.
 • Prawidłowe oświetlenie jest bardzo ważne dla Twoich oczu. Powinno być wystarczająco silne, ale nie oślepiające. Nie stawiaj komputera przy oknie albo naprzeciw niego. Usuń z monitora odblaski i odbicia, które powodują dodatkowe obciążenie dla oczu. Najlepiej, by ekran został ustawiony bokiem do padającego światła (lampy, okna).

 • Zainwestuj w monitor ciekłokrystaliczny (LCD), który ma co najmniej 14-calową przekątną. LCD w przeciwieństwie do tradycyjnych monitorów nie emitują szkodliwego promieniowania, przez co nie powodują dolegliwości związanych z częstotliwością odświeżania ekranu.
 • Ustaw wszystkie parametry obrazu w komputerze w taki sposób, aby tekst był czytelny z odległości 50-70 cm.
 • Pamiętaj o częstym mruganiu. Jeśli wpatrzeni w ekran zapominamy o mruganiu, na powierzchni oka powstają suche punkty i zaczynamy odczuwać efekt tzw. suchego oka.
 • Co dwie godziny przeprowadź ćwiczenia rozprężające, rozciągające i rozluźniające. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się napięć, ale i pobudzisz krążenie krwi.
 • Niech Twoje stanowisko komputerowe będzie „przyjazne dla oczu”. Zadbaj, aby w pobliżu znalazły się ładne obrazki, drobiazgi, zdjęcia bliskich osób. Bardzo ważna jest też obecność roślin.
 • W pomieszczeniach ogrzewanych postaraj się o dostateczną wilgotność i dostęp świeżego powietrza. W trakcie korzystania z komputera często wietrz pokój, a zimą zastosuj nawilżacze.
 • Pij dużo płynów. Wydaje się to banalne, jednak trzeba pamiętać, aby nawilżać swój organizm również od środka.
 • Unikaj dymu tytoniowego, który powoduje podrażnienie oka. Jeśli ktoś w Twoim domu pali, zamykaj drzwi do pokoju, w którym znajduje się komputer.
 • Kiedy poczujesz, że masz bardzo zmęczone oczy, wykonaj następujące ćwiczenie:
  Zamknij oczy na kilkanaście sekund. Gdy je otworzysz, skup wzrok na odległym przedmiocie (najlepiej za oknem). Następnie wpatruj się z bliska szeroko otwartymi oczami w tekst na ekranie i znów wytęż wzrok wypatrując jakiegoś odleglejszego punktu.

Na dolegliwości związane z oczami na skutek pracy przy komputerze skarży się aż 80% kobiet i 60% mężczyzn. Szczególnie podatne na „wysychanie” oczu są panie w wieku okołomenopauzalnym, dlatego tak ważne jest, byśmy zadbały o swoje stanowisko komputerowe zanim wystąpią nieprzyjemne objawy. Nie należy jednak popadać w panikę, bowiem samo natężenie promieniowania w komputerze jest tak znikome, że trudno mówić o jego faktycznej szkodliwości. Czują to choćby zwierzęta jak psy i koty, które bardzo często i chętnie wylegują się koło osoby pracującej na komputerze, a nawet zaglądają w ekran.

A. Złotkowska

Komentarze (10)

pati25

12 lat temu

Dziękuję za rady.Stosuję się do nich.Przed kommmputerem nie siedzę do późna.Jest on dla mnie formą rozrywki.Często gram w gry komputerowe oraz piszę na portalu menopauza.pl

brysia

13 lat temu

Prawie z wszystkich podstawowych zasad pracy przy komputerze korzystam tak jak i w pracy i w domu. Nigdy się nie zastanawiałam , dlaczego moja suczka jak pracuje przy komputerze leży koło mnie, teraz juz wiem.

Emilly27k

13 lat temu

Fajnie,że są teraz takie możliwości,że można zbadać wzrok i istnieje takie BHP dla oczu. Najważniejszy jest wzrok dla naszego zdrowia.Chciałabym abym takie BHP było istniało zawsze.

topik4433

13 lat temu

Świat gna do przodu, wszystko wokół się rozwija, życie staje się łatwiejsze, ale często jest ta, że w tym wszystkim, prócz pozytywów są też minusy, minusy które dotykają człowieka. Niekoniecznie dają o sobie znać od razu, ale mogą się pojawić za kilka lat. Sami często nieświadomie pracujemy na dolegliwości miesiącami i latami. Oby więcej takich artykułów, które uświadamiają nam, że często zapominamy o sobie i zdrowiu, a przecież o to powinniśmy dbać najbardziej.

Emilly27k

13 lat temu

Nie widzę nic w tym złego jeśli chodzi o komputerowe BHP dla moich oczów.Bardzo chętnie skorzystam z porad Bhp,Skorzystanie z BHP wpłynie pozytywnie na zdrowie moich oczów.

jkokosza

13 lat temu

Komputery stały się teraz modą , spotykamy się z nimi prawie w każdej pracy, ale czy one są naprawdę tak dobre, dla naszego zdrowia, chyba nie. Pamiętam czasy, kiedy był jeden czy dwa komputery a osoby pracujące na nich dostawały szkodliwe a teraz to stało się już codziennością i nie ma mowy o jakimś tam dodatku.

hallina

13 lat temu

Ja na całe szczęście w pracy nie muszę siedziec przed ekranem komputera- dlatego tak naprawdę wchodzenie na fora w wolnym czasie traktuję jak rozrywkę

Annagata

13 lat temu

Tak naprawdę chyba nie bardzo zastanawiamy się nad skutkami siedzenia przed komputerem.Te z nas,które siadają do monitora okazjonalnie,pewnie nic nam nie będzie,choć na pewno ma to jakiś wpływ.Nie zazdroszczę tym osobom,które na co dzień pracują po kilka godzin przed komputerem.Masz rację danatwa,za parę lat przyjdzie nam zapłacić za te atrakcje.

danatwa

13 lat temu

Komputery ułatwiają , uatrakcyjniają nam życie ale.. ile będziemy musieli kiedyś za to zapłacić okarze się dopiero za kilka lat..

Zostaw komentarz