Kosmetyki przeciwzmarszczkowe Zmarszczki

Pielęgnacja skóry mężczyzn

pielegnacja-skory-mezczyzn

Choć skóra mężczyzny jest grubsza i bardziej odporna na działanie czynników środowiskowych, takich jak wiatr czy mróz, nie oznacza, że nie potrzebuje ona odpowiednio dobranych kosmetyków.

Panowie przywiązują coraz większą wagę do prawidłowej pielęgnacji skóry, coraz częściej odwiedzają salony kosmetyczne i gabinety medycyny estetycznej. To właśnie w takich sprawach, jak regularne wizyty u kosmetyczki, czy stosowanie poleconych przez nią kremów, wykazują się dużo większym zdyscyplinowaniem niż niejedna z pań.

Mycie twarzy mydłem – jeden z najczęściej popełnianych błędów

Jednak mimo coraz to bardziej świadomego dbania o skórę, zdarza się, że mężczyźni popełniają błędy. Część z nich przyznaje, że do mycia twarzy używa zwykłego mydła, bo tylko wtedy mają wrażenie, że skóra jest dokładnie oczyszczona. Niestety nie jest to najlepszy wybór. Mydła mają zawsze odczyn zasadowy (pH około 10), tymczasem pH skóry jest kwaśne i wynosi około 5,5. Wzrost pH, jaki następuje po umyciu mydłem, powoduje zwiększenie przepuszczalności warstwy rogowej i więcej substancji z zewnątrz może penetrować do naskórka. Zwiększa się także ucieczka wody ze skóry. Powoduje to wysuszenie skóry a niekiedy także podrażnienie. Ponadto wysokie pH stwarza korzystne warunki dla rozwoju patogennych mikroorganizmów. Zdecydowanie lepsze będą żele do mycia. Dokładnie usuną wszystkie zanieczyszczenia a typowe „męskie” zapachy sprawią, że będą przyjemne w użyciu.

Zasady pielęgnacji cery trądzikowej

Męska skóra cechuje się większą niż u kobiet liczbą gruczołów łojowych. Nadmierne wytwarzanie łoju jest jednym z czynników powodujących trądzik, a chłopcy zazwyczaj ciężej go przechodzą niż dziewczęta. Ważne jest, aby w przypadku skór trądzikowych używać preparatów przeznaczonych do tego typu skóry. Podczas pracy w gabinecie, przy przeprowadzaniu wywiadu, panowie niejednokrotnie przyznają, że większą uwagę zwracają na to, czy kosmetyk jest z męskiej linii niż na rzeczywistą potrzebę skóry. Prawda natomiast jest taka, że składniki aktywne stosowane w produktach dla osób z trądzikiem (np. triclosan czy olejek z drzewa herbacianego) działają zarówno na skórę mężczyzn, jak i kobiet. Dotychczas nie odkryto substancji, która działałaby tylko i wyłącznie na „męski trądzik”. Z tego powodu wielu producentów, zwłaszcza kosmetyków profesjonalnych dostępnych w gabinetach kosmetycznych, nie tworzy odrębnych linii przeznaczonych do pielęgnacji męskiej lub kobiecej skóry z trądzikiem. Panowie powinni więc zwracać większą uwagę na potrzeby ich skóry. Jeśli po umyciu wystąpi uczucie suchości i ściągnięcia, należy sięgnąć po krem nawilżający, jeśli skóra po umyciu szybko zaczyna się błyszczeć, lepszy będzie krem dla skóry mieszanej bądź krem matujący dla skóry tłustej.

Agata Goliszewska, kosmetolog, ekspert SkinClinic

Choć skóra mężczyzny jest grubsza i bardziej odporna na działanie czynników środowiskowych, takich jak wiatr czy mróz, nie oznacza, że nie potrzebuje ona odpowiednio dobranych kosmetyków.

Jak dbać o skórę naczyniową?

Kolejnym problemem, z jakim panowie często mają do czynienia, są rozszerzone naczynka. W pielęgnacji tego typu skóry, poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków, ważna jest także odpowiednia dieta (unikanie ostrych przypraw, alkoholu, kawy) oraz niekorzystanie z sauny. Jednak wielu mężczyznom ciężko z tego zrezygnować, a niewłaściwa pielęgnacja skóry naczyniowej może spowodować pojawienie się u nich trądziku różowatego, który, poza zaburzeniami naczynioruchowymi i wykwitami w postaci grudek czy krostek, może doprowadzić do zmian przerostowych w obrębie nosa.

Woda po goleniu na bazie alkoholu a problemy z suchą skórą

Kolejnym błędem, jaki często popełniają panowie, jest stosowanie wód po goleniu opartych na alkoholu (wielu przyznaje jednak, że lubi takie uczucie szczypania i mrowienia). Często powodują one wysuszenie i podrażnienie skóry. Zdecydowanie lepsze będą balsamy po goleniu, które zostały wzbogacone w składniki łagodzące podrażnienia, np. pantenol, alantoinę czy witaminę E.

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym – obowiązkowe wyposażenie męskiej kosmetyczki

Panowie zapominają także o ochronie skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym, a kremy z filtrami UV należy stosować przez cały rok. Dobrze jest więc mieć dwa kremy: na dzień z filtrami i na noc bez. Ideałem byłoby posiadanie oddzielnego kremu pod oczy.

Mimo że istnieją różnice w budowie skóry kobiet i mężczyzn to każda wymaga odpowiedniej a przede wszystkim regularnej pielęgnacji.

Z jakich zabiegów medycyny estetycznej powinni korzystać mężczyźni? Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie SkinClinic. Zapraszamy również do zapoznania się z profilem eksperta kosmetolog Agaty Goliszewskiej na witrynie ZadbajoSiebie.pl

Agata Goliszewska, kosmetolog, ekspert SkinClinic

Komentarze (16)

dulcynea

8 lat temu

Ale jednak wiele się zmieniło.
Kiedyś panowie nie używali kosmetyków , bo wydawało im się to niemęskie. A dziś trochę ich świadomość się zwiększyła.
Mój syn ma wcale niemały zestaw kosmetyków, jest zadbany co nie znaczy zniewieściały.

elle@elle

8 lat temu

ja tez lubie zadbanych mezczyzn,niestety nie kazdy uwaza pielegnacje codzienna za konieczna,czesto wystarczaja im same zabiegi higieniczne :)))

pati25

8 lat temu

Nie wszyscy mężczyźni sięgają po kosmetyki pielęgnacyjne.Nie lubią,aby na ich twarzy była tłusta warstwa kremu.Uważają,że to im niepotrzebne.Wystarcza tylko woda,mydło.,krem do golenia i po goleniu

tilde

9 lat temu

To, czy mężczyzna o siebie dba, jest kwestią indywidualną. Mój ojciec od lat używa kremów przeciwzmarszczkowych, można by powiedzieć, że wyprzedził trendy. Myślę, że z czasem kliniki medycyny estetycznej nie będą mogły narzekać na brak męskiej klienteli.

totonka

9 lat temu

Lubię zadbanych mężczyzn, którzy pamiętają o regularnym stosowaniu kremów i pomadek ochronnych do ust. Mój tato zawsze twierdził, że kosmetyki są niemęskie i po cichu cierpiał z powodu spierzchniętych warg. Podejście mężczyzn do pielęgnacji ewoluuje i coraz więcej z nich dostrzega dobroczynne działanie kosmetyków.

ArletaBoj

9 lat temu

Ja lubię jak mężczyzna o siebie dba, ale raczej z umiarem. Szampony, żele, kremy są w porządku. Ale na pewno nie zniosłabym faceta, który spędza w łazience przed lustrem więcej czasu niż JA! :)))

kaczuszka

9 lat temu

Z doświadczenia wiem, jak trudno przekonać osobnika płci męskiej do stosowania jakiegokolwiek kremu. Na szczęście młodsze pokolenie jest coraz bardziej świadome, poza tym powoli zmienia się sposób postrzegania mężczyzn dbających o swój wygląd.

Zyśka

9 lat temu

Mój mąż na przykład stara się dbać o pielęgnację, korzysta z kremu do twarzy, kremu do rąk, w zimie z pomadki ochronnej. Oczywiście stara się nie przesadzać i zachowuje przy tym swoja meskość 🙂

Goplana

9 lat temu

Ehhh mężczyźni i ich dbanie o pielęgnacje…. można by o tym książki pisać. Zarówno mój mąż, jak i synowie mają wstręt do kosmetyków, najchętniej używaliby tylko mydła do twarzy, szamponu i żelu pod prysznic. Nie potrafię ich zmusić do skorzystania z innych produktów pielęgnacyjnych, nawet tych z linii męskich. Mąż już chyba nigdy się nie zmieni, ale dzieci może, może ich przyszłe dziewczyny przymuszą ich do większego dbania o siebie.

Mindi

9 lat temu

Problemy ze skórą mają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Tylko mężczyzn trudno zmusić do zachowania pewnych zasad. Mąż ma skórę naczynkową , niestety lubi saunę i wiem, że go nie przekonam aby z niej zrezygnował. Co do mycia twarzy wodą z mydłem, sama się przekonałam, że nie dla każdej skóry jest to pożądane. Okazało się, że jestem uczulona na wodę i muszę myć specjalnym płynem. Myślę, ze niektórzy panowie mogą mieć podobny problem. Samej trudno mi to zaakceptować, choć nie wyobrażałam sobie życia bez mycia twarzy wodą to podrażniona skóra sama zmusiła mnie do prawidłowej pielęgnacji.

pati25

9 lat temu

Kilka prostych rad,zasad w tym artykule.Właśnie te rady wszyscy Panowie powinni przestrzegać podczas pieęgnacji swojej skóry

drobina

9 lat temu

Interesujący artykuł, chociaż…jakoś nie potrafię zgodzić się z tym, że mycie twarzy mydłem jest błędem:-X

Zostaw komentarz