pielegnacja-skory-mezczyzn

Choć skóra mężczyzny jest grubsza i bardziej odporna na działanie czynników środowiskowych, takich jak wiatr czy mróz, nie oznacza, że nie potrzebuje ona odpowiednio dobranych kosmetyków.

Panowie przywiązują coraz większą wagę do prawidłowej pielęgnacji skóry, coraz częściej odwiedzają salony kosmetyczne i gabinety medycyny estetycznej. To właśnie w takich sprawach, jak regularne wizyty u kosmetyczki, czy stosowanie poleconych przez nią kremów, wykazują się dużo większym zdyscyplinowaniem niż niejedna z pań.

Mycie twarzy mydłem – jeden z najczęściej popełnianych błędów

Jednak mimo coraz to bardziej świadomego dbania o skórę, zdarza się, że mężczyźni popełniają błędy. Część z nich przyznaje, że do mycia twarzy używa zwykłego mydła, bo tylko wtedy mają wrażenie, że skóra jest dokładnie oczyszczona. Niestety nie jest to najlepszy wybór. Mydła mają zawsze odczyn zasadowy (pH około 10), tymczasem pH skóry jest kwaśne i wynosi około 5,5. Wzrost pH, jaki następuje po umyciu mydłem, powoduje zwiększenie przepuszczalności warstwy rogowej i więcej substancji z zewnątrz może penetrować do naskórka. Zwiększa się także ucieczka wody ze skóry. Powoduje to wysuszenie skóry a niekiedy także podrażnienie. Ponadto wysokie pH stwarza korzystne warunki dla rozwoju patogennych mikroorganizmów. Zdecydowanie lepsze będą żele do mycia. Dokładnie usuną wszystkie zanieczyszczenia a typowe „męskie” zapachy sprawią, że będą przyjemne w użyciu.

Zasady pielęgnacji cery trądzikowej

Męska skóra cechuje się większą niż u kobiet liczbą gruczołów łojowych. Nadmierne wytwarzanie łoju jest jednym z czynników powodujących trądzik, a chłopcy zazwyczaj ciężej go przechodzą niż dziewczęta. Ważne jest, aby w przypadku skór trądzikowych używać preparatów przeznaczonych do tego typu skóry. Podczas pracy w gabinecie, przy przeprowadzaniu wywiadu, panowie niejednokrotnie przyznają, że większą uwagę zwracają na to, czy kosmetyk jest z męskiej linii niż na rzeczywistą potrzebę skóry. Prawda natomiast jest taka, że składniki aktywne stosowane w produktach dla osób z trądzikiem (np. triclosan czy olejek z drzewa herbacianego) działają zarówno na skórę mężczyzn, jak i kobiet. Dotychczas nie odkryto substancji, która działałaby tylko i wyłącznie na „męski trądzik”. Z tego powodu wielu producentów, zwłaszcza kosmetyków profesjonalnych dostępnych w gabinetach kosmetycznych, nie tworzy odrębnych linii przeznaczonych do pielęgnacji męskiej lub kobiecej skóry z trądzikiem. Panowie powinni więc zwracać większą uwagę na potrzeby ich skóry. Jeśli po umyciu wystąpi uczucie suchości i ściągnięcia, należy sięgnąć po krem nawilżający, jeśli skóra po umyciu szybko zaczyna się błyszczeć, lepszy będzie krem dla skóry mieszanej bądź krem matujący dla skóry tłustej.

Agata Goliszewska, kosmetolog, ekspert SkinClinic