Dbaj o twarz Uroda

Peelingi – zdrowa i promienna twarz!

peelingi-zdrowa-i-promienna-twarz

Zdrowa i promienna twarz to ozdoba. Zabiegi peelingu są doskonałym sposobem zachowania naturalnej równowagi cery. Proces złuszczania naskórka to ciężka praca skóry, którą w sposób przyjemny i bezpieczny możemy wspomóc.

Peeling to zabieg, który polega na złuszczeniu warstw naskórka, dzięki czemu możemy znacznie zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się defektów naszej skóry. Stosowanie peelingu pozwala również pobudzić skórę do regeneracji, dzięki czemu opóźnia się proces starzenia.

Dla jakiej grupy wiekowej są skierowane zabiegi peelingów?

Nie ma określonej grupy wiekowej do której skierowane są zabiegi złuszczające. Oczywiście nie są to zabiegi polecane dla bardzo młodej skóry, czyli dla dzieci i nastolatków.

Jak tego typu zabiegi wpływają na skórę?

Peelingi oprócz działania keratolitycznego, czyli złuszczającego, dodatkowo ułatwiają wnikanie substancji, także wody, przez co działają nawilżająco. Mają także działanie pobudzające skórę do odnowy – w skórze właściwej stymulują za pomocą cytokin produkcję kolagenu i macierzy zewnątrzkomórkowej, stąd ich wszechstronne zastosowanie w celu rewitalizacji skóry, opóźnieniu starzenia, odmładzaniu oraz w usuwaniu defektów skórnych.
Pobudzają komórki skóry właściwej – fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych
i elastynowych. Warstwa rogowa naskórka staje się cieńsza, a warstwy żywe (kolczysta
i podstawna) – głębiej położone, stają się grubsze! Peelingi spłycają drobne zmarszczki, skóra jest lepiej nawilżona oraz bardziej sprężysta.

Które substancje wpływają najlepiej na rewitalizację skóry?

W celu rewitalizacji skóry stosuje się wcześniej wspomniane kwasy owocowe, do których zaliczamy: kwas migdałowy, glikolowy, mlekowy. Są one stosowane
w różnych stężeniach i mieszankach, a ich stężenie waha w granicach 25-50%, w zależności od rodzaju kwasu i pH środowiska.

  • Kwasy o stężeniu 70% działają silniej powodując widoczne gołym okiem złuszczanie i stosuje się je w celu zlikwidowania głębszych zmarszczek, blizn i przebarwień.
  • Peelingi średniogłębokie i głębokie wykonywane są zazwyczaj w gabinetach medycyny estetycznej, gdyż sięgają do skóry właściwej, naruszając tym samym ciągłość naskórka. Tutaj wiek ma znaczenie, nie należy ich wykonywać wcześniej niż po 30-tym, a czasami 40-tym roku życia w zależności od ogólnej kondycji skóry. Peelingi tego typu wykonujemy przy zniszczonej cerze z bardzo wyraźnymi oznakami starzenia.

Jak często można stosować tego typu zabiegi?

W zależności od rodzaju peelingu można zrobić serie 8-12 zabiegów, powtarzanych co 10-15 dni, przy skórze trądzikowej co 7-10 dni, następnie zabieg podtrzymujący raz na miesiąc przez około pół roku, wszystko zależy od wrażliwości i rodzaju skóry.

Czy w jakiś szczególny sposób należy dbać o skórę tuż po wykonaniu zabiegu peelingu?

Przede wszystkim należy silnie nawilżać skórę, gdyż po zabiegu można odczuwać tzw. ściąganie, spowodowane odtłuszczeniem naskórka. Bezwzględnie też trzeba stosować preparaty z filtrami UV. Nie można się opalać przez cały okres trwania kuracji i jeszcze miesiąc po zakończeniu, a przy jednorazowym zabiegu przez min. 2 tygodnie należy powstrzymać się od kąpieli słonecznych i korzystania z solarium! Osoby walczące z przebarwieniami powinny oprócz fotoprotekcji stosować kremy wybielające, a osoby które chcą spłycić zmarszczki preparaty regenerujące i liftingujące. Peeling powoduje, że substancje zawarte w preparatach kosmetycznych wnikają głębiej w skórę stąd mają lepsze działanie.

Na jakie części ciała się stosuje peelingi?

Na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach – usuwanie plam i odmładzanie. Peelingi stosuje się na plecach zwłaszcza przy trądziku oraz brzuchu, pośladkach i udach – wówczas są sprzymierzeńcami w walce z rozstępami i cellulitem.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Na 2 tygodnie przed wykonaniem złuszczania w gabinecie dana osoba nie może: opalać się, wykonywać innych zabiegów złuszczających, stosować antybiotykoterapii. Przeciwwskazaniami są ponadto: aktywne infekcje wirusowe – opryszczka, i bakteryjne, aktywne zapalenie skóry, świeże blizny, świeża opalenizna, rany. Nie stosuje się także peelingów u osób, które miały zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy i kriochirurgiczne w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Przeciwwskazaniami względnymi są natomiast ciąża oraz nałogowe palenie papierosów.

Na podstawie wywiadu z kosmetologiem Agnieszką Szpakowską z Centrum Medycyny Estetycznej Scanmed Multimedis.

Gabriela Kózka

Komentarze (4)

Inga

11 lat temu

Nie mogę stosować normalnych peelingów z drobinkami ściernymi,bo mam wrażliwa skórę,ale co jakiś czas stosuje enzymatyczne.Skóra również staje się gładka i promienna,a kremy lepiej się wchłaniają.To dotyczy oczywiście twarzy,bo o reszcie ciała nie ma co mówić.Skóra jest bardzo sucha,a nogi pokryte siecią rozszerzonych naczynek.

pati25

12 lat temu

Interesujący wywiad.Czyta się go z ciekawością.Peelingi przynoszą wiele korzyści naszej skórze.Ja stosuję w domu peeling enzymatyczny dla skóry wrażliwej

Zostaw komentarz