Menopauza Menopauza a choroba
Ostroga piętowa – przypadłość kobiet w wieku dojrzałym

Ostroga piętowa jest zmianą zwyrodnieniową powstającą w okolicy kości piętowej. Ma charakter guza i jest przyczyną stanów zapalnych, które powodują rozrastanie się narośli kostnej przy czym sprawiają duży ból i ograniczają swobodne poruszanie się.
Najczęściej przypadłość ta pojawia się u kobiet będących już w okresie menopauzy. Jest to spowodowane zaistniałymi zmianami w organizmie dotyczącymi malejącego poziomu estrogenów. Przyczynia się to do osłabienia komórek kostnych co może prowadzić do powstawania różnych zwyrodnień, infekcji i przyrostu tkanki kostnej. Dzieje się to poprzez często występujące w okresie menopauzy przeciążenie słabych wiązadeł stopy co prowadzi do guza zwanego ostrogą piętową.
Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko powstania ostrogi piętowej zalicza się nadwaga, obciążenie kości stopy przez zbyt długie wykonywanie stojącej pracy, niekorzystnie działające obuwie (wysokie obcasy lub zbyt miękkie podeszwy), zbyt intensywne uprawianie sportów.
Objawy ostrogi piętowej
Rozpoznanie ostrogi piętowej nie jest tak trudne jak w przypadku innych chorób kostnych. Jeżeli w okolicy pięty podczas chodzenia lub stania odczuwamy ból – jest to pierwszy znak, że coś się dzieje. Należy wtedy udać się z tym do lekarza, który po ustaleniu możliwych przyczyn bólu skieruje na badanie RTG stóp. Później na podstawie zdjęć lekarz rozpoznaje schorzenie. Jeśli na zdjęciach widoczna jest ostra dziobowata narośl kostna biegnąca od pięty ku przodowi oznacza to, że mamy do czynienia z tzw. ostrogą piętową.
ALNG
Ostroga piętowa jest zmianą zwyrodnieniową powstającą w okolicy kości piętowej. Ma charakter guza i jest przyczyną stanów zapalnych, które powodują rozrastanie się narośli kostnej przy czym sprawiają duży ból i ograniczają swobodne poruszanie się.
Leczenie
Leczenie zazwyczaj zaczyna się od zastosowania specjalnych wkładek do butów lub tez samych butów odciążających stopy w celu możliwego zredukowania dyskomfortu. Pomocniczo stosuje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które mają również działanie przeciwbólowe
Profilaktyka ostrogi piętowej
- unikanie obciążenia stopy – nie należy z pewnością przechodzić długich dystansów, a podczas siedzenia przybrać taką pozycję by stopy opierały się jak najbardziej lekko o podłogę a najlepiej żeby były w powietrzu
- noszenie wkładek ortopedycznych lub butów ortopedycznych – w doborze odpowiednich wkładek bądź tez obuwia może pomóc nam ortopeda albo nawet sam sprzedawca w specjalistycznym sklepie rehabilitacyjnym. Warto poradzić się i tego i tego, z pewnością nie zaszkodzi nam zasięgnąć rady dwóch ludzi, którzy są znawcami w tej dziedzinie a przede wszystkim mieli już do czynienia z podobnymi przypadkami i wiedzą co może być dla Ciebie najlepsze
- utrzymywanie właściwej masy ciała – wiadomo, że w przypadku nadwagi czy też otyłości ból podczas chodzenia i stania może być o wiele większy niż u szczupłej osoby. Dzieje się tak, ponieważ im większa jest masa ciała tym większy jest nacisk na zwyrodnienie piętowe, a stopy mają więcej ciężaru do udźwignięcia. Nadwaga to nie tylko sprawa większego bólu ostrogi piętowej ale też częstszego występowania stanów zapalnych ze względu na obciążenie i osłabienie pięty.
ALNG
Ostroga piętowa jest zmianą zwyrodnieniową powstającą w okolicy kości piętowej. Ma charakter guza i jest przyczyną stanów zapalnych, które powodują rozrastanie się narośli kostnej przy czym sprawiają duży ból i ograniczają swobodne poruszanie się.
Oprócz działań profilaktycznych i leków wspomagających w zwalczaniu bólu i stanów zapalnych stosuje się konkretną terapię pozwalającą pozbyć się uciążliwej narośli. Istnieją formy i metody leczenia, które wykonywane często i regularnie powodują zatrzymanie się a nawet cofnięcie stanu chorobowego. Wśród tych metod leczenia wyróżnia się:
- rehabilitację leczniczą z zastosowaniem masaży
- leczenie zimnem, które można nawet samemu przeprowadzać w domu wykonując w chorym miejscu
- masaż kostką lodu przez ok. 5 minut dwa razy dziennie
- ultradźwięki, jonoforeza, laseroterapia
W najcięższych przypadkach kiedy ostroga piętowa jest w zaawansowanym stadium, a żadna profilaktyka ani terapia nie jest w stanie jej zwalczyć stosuje się ostatecznie zabieg chirurgiczny. Choć z tego co wiadomo, leczenie chirurgicznie nie przewyższa wcale rezultatów uzyskanych drogą profilaktyki i terapii.
ALNG
« Gdy świat wokół wiruje – choroba Meniera
pati25
12 lat temu
Ostroga piętowa to bardzo bolesna dolegliwość.Niestety w dużej mierze to czy powstanie ta dolegliwość zależy od nas.Dbajmy o nasze stopy,o prawidłową profilaktykę
GloriaVictis
12 lat temu
W butach nasze stopy mają ograniczoną swobodę ruchów i nie pracują prawidłowo. Dlatego stopy należy ćwiczyć, aby rozciągnąć więzadła, bo to ich skrócenie powoduje powstawanie ostrogi.
sara
13 lat temu
Mój mąż ma guzka ale nie na pięcie tylko na grzbiecie stopy,a na usg napisali że wyrośl kostna skierowana ostrogą ku górze,chirurg skierował do ortopedy,a ten zapisał do usunięcia operacyjnego.Czy miał z Was ktos coś do czynienia z takim czymś.
helas
13 lat temu
Ja miałam ostrogi piętowe ok.5 lat temu i tylko ultradźwięki dały efekt.Do tej pory nie noszę wkładek i jak na razie wszystko jest w porządku
danatwa
13 lat temu
Ciekawy artykuł . Osoby w moim otoczeniu starsze często się na nią skarżą. Bardzo trudno się pozbyć tej przypadłości.
marry
13 lat temu
niestety ja bardzo dokładnie wiem jak to boli i nikomu nie zazdroszczę
jkokosza
13 lat temu
Mnie na szczęście te ostrogi piętowe nie dopadły, ale z tego co Panie piszecie jest to straszne. No cóż wszystko jeszcze może się zdzrzyć, ale nie wyobrażam sobie zmiany obuwia z wysokich obcasów na płaskie, bo chodziłabym jak kaczuszka.
picola
13 lat temu
Tez miałam takie dolegliwości związane z ostroga piętową. Ja oprócz środków przeciwbólowych moczyłam stopy w ciepłej oliwie z oliwek i zrezygnowałam z obcasów. Ból minął a ja się biegam na płaskim obcasie.
mjbz
13 lat temu
Ból jest nie do pozazdroszczenia, miałam, przeżyłam i skończyło się. Kupowałam wkładki filcowe i wycinałam dziurę w nich. Miałam to we wszystkich pełnych butach. Do kosza poszły wszystkie buty na obcasach…niestety.Zjadłam opakowanie artresanu i …nie mam już tych dolegliwości od dłuższego czasu. Mam nadzieję, że nie wrócą.
Annagata
13 lat temu
Miałam kiedyś znajomą,która cierpiała właśnie na tą chorobę-ostrogi piętowe.Pamiętam,że nie mogła chodzić i bardzo cierpiała.A ponieważ należała do osób puszystych,ból był tym większy.Wiem,że czekała na operację,ale nie wiem czy to coś pomogło.Trudno sobie wyobrazić ogromny ból,jaki towarzyszy tej chorobie!