Kobiece dolegliwości Zdrowie

Operacyjne usuwanie torbieli jajnika

operacyjne-usuwanie-torbieli-jajnika

Choć samo wystąpienie torbieli na jajniku zazwyczaj nie jest alarmujące, czasem może się zdarzyć, że rozwinie się w coś znacznie bardziej poważnego. Warto zwrócić uwagę na objawy, które mogą sugerować konieczność interwencji chirurgicznej.

Skręt torbieli jajnika

Szybkiej interwencji lekarskiej wymaga przede wszystkim sytuacja, w której dochodzi do skrętu torbieli jajnika, czemu towarzyszy nagły silny ból w dole brzucha, nudności i wymioty, omdlenia, uczucie niepokoju oraz szybko pogarszające się samopoczucie. Dolegliwości bólowe najczęściej mają ostry, kolkowy charakter.

Objawy te nie są charakterystyczne wyłącznie dla skrętu torbieli – podobne dolegliwości spotyka się przy pęknięciu torbieli, a także w przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia przydatków lub pękniętej ciąży pozamacicznej. Dlatego ważne jest jak najdokładniejsze opisanie lekarzowi charakteru, okoliczności i czasu wystąpienia symptomów.

Jeżeli doszło do skrętu torbieli, oznacza to, że zaciśnięte zostały naczynia krwionośne doprowadzające krew do jajnika. W takim przypadku konieczna jest pilna operacja i usunięcie torbieli w celu zapobiegnięcia martwicy jajnika.

lek. Rafał Marszałek

Choć samo wystąpienie torbieli na jajniku zazwyczaj nie jest alarmujące, czasem może się zdarzyć, że rozwinie się w coś znacznie bardziej poważnego. Warto zwrócić uwagę na objawy, które mogą sugerować konieczność interwencji chirurgicznej.

Kiedy torbiel pęka

Pęknięcie torbieli zazwyczaj przebiega nieco łagodniej, jednak może być również bardzo poważnym problemem.

Do pęknięcia torbieli może dojść samoistnie lub podczas urazu, a nawet podczas badania ginekologicznego. W zależności od rodzaju i wielkości torbieli objawy mogą być ledwie zauważalne, pod postacią lekkiego pobolewania w podbrzuszu – jak w przypadku małych cyst czynnościowych, lub mogą narastać stopniowo i, prowadząc do wstrząsu, stanowić nawet zagrożenie życia.

Wylanie się zawartości torbieli do jamy brzusznej powoduje podrażnienie otrzewnej i w konsekwencji silny ból, nudności i wymioty. Gdy pęknięciu ulega torbiel endometrialna, grozi to rozprzestrzenieniem się choroby i wszczepieniem „wysepek” błony śluzowej macicy do innych narządów. Z kolei po pęknięciu torbieli zapalnej, z ropną zawartością, dochodzi do rozsiewu infekcji na całą jamę brzuszną.

lek. Rafał Marszałek

Choć samo wystąpienie torbieli na jajniku zazwyczaj nie jest alarmujące, czasem może się zdarzyć, że rozwinie się w coś znacznie bardziej poważnego. Warto zwrócić uwagę na objawy, które mogą sugerować konieczność interwencji chirurgicznej.

Przy pęknięciu torbieli jajnika sposób postępowania jest uzależniony od jej rodzaju, zawartości i nasilenia występujących objawów. Jeśli są one niewielkie, a torbiel miała charakter czynnościowy, nie ma konieczności przeprowadzania operacji. Potrzeba taka może zaistnieć w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia jajnika lub występuje silne krwawienie.

Obserwuj swoje ciało

Operacja staje się konieczna nie tylko, gdy pojawią się nagłe, ostre objawy i komplikacje związane z obecnością cysty. O chirurgicznym usunięciu torbieli należy również pomyśleć, gdy z powodu swoich rozmiarów zaczyna ona uciskać narządy sąsiednie – pęcherz moczowy i jelita.

Pacjentki, u których zdiagnozowano obecność torbieli powinny zatem zwracać uwagę, czy nie zwiększa się u nich częstość parcia i oddawania moczu, oraz czy nie występują bóle przy wypróżnianiu.

www.ginekologia.wieszjak.pl

lek. Rafał Marszałek

Komentarze (5)

elle@elle

7 lat temu

kochane ja mialam drobnotorbeilkowata strukture jajnikow i problem przez to z zajsciem w ciaze i lekarz zniszczyl torbeile laparoskopia ,przez pepek sie dostal zadnych blizn pooperacyjnych nie mialam ani problemow z gojeniem szybko w ciaze zaszlam,polecam LAPAROSKOPIE goraco !

pati25

9 lat temu

Bardzo interesujący a zarazem i ważny temat.Niedawno znajoma miała operację usunięcia torbieli.Nawet nie wiedziała,,że ma torbiel.Dwa miesiące wcześniej była u gina.W domu naraz poczuła się źle,brzuch powiększał się z minuty na minutę.Szybko do szpitala.Operacja.Okazało się,że doszło do pęknięcia torbieli.Powiedzieli,że gdyby przyjechała dwie godziny później to by nie żyła.

Alka30

9 lat temu

Ciekawy artykuł. Ja jestem po dwóch laparotomiach, za pierwszym razem usunęli mi lewy jajnik, a za drugim połowę prawego i jajowód. Przy pierwszej laparotomii miałam powikłania, ponieważ bakteria z pochwy przeniknęła do jamy brzucha-nawet nie wiedziałam że mam jakąś infekcje! Przy drugiej laparotomii ten sam lekarz profilaktycznie zalecił mi stosowanie przez 7 dni przed operacją invagu, probiotyku dopochwowego z bakteriami kwasu mlekowego. Lek mi naprawdę pomógł i nie miałam powikłań jak za pierwszym razem. Polecam każdej kobiecie takie zabezpieczenie przed jakąkolwiek operacją!

drobina

9 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Warto pomyśleć o profilaktyce i pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa, aby uniknąć większych komplikacji przy wykryciu torbieli jajnika.

dulcynea

9 lat temu

Ciekawy artykuł. Ja jestem po operacji ginekologicznej ,usunięciu prawego jajnika. W trakcie rutynowej kontroli ,ginekolog wymacał u mnie powiększenie jajnika . Potem USG i szok ,stwierdził ,ze mam guza o budowie miąższowej , żadna torbiel.Poczekałam do następnej miesiączki .I nic, ta sama diagnoza. Natychmiastowa operacja ,po niej okazało się ,ze to była „wyschnięta” torbiel (dlatego bez płynu). Jajnika co prawda już nie mam , ale byłam szczęśliwa ,że to nie guz . Miałam wtedy 23 lata , nigdy nie miałam objawów niepokojących i badaniu poddawałam się systematycznie.
Ale uważam ,że systematyczna kontrola to podstawa:)

Zostaw komentarz