odpowiedzi-na-pytania-o-menopauze

Menopauza to czas trudny i budzący wiele wątpliwości. Dziś Ekspert Oleofarm odpowie na dręczące Was pytania, które zostały wybrane spośród nadesłanych do Redakcji. Zachęcamy kolejne panie do zadawania pytań Ekspertowi!

Witam, interesuje mnie, jak długo należy spożywać Ligunin przed zaobserwowaniem poprawy?

W trakcie klimakterium obniża się poziom estrogenów. Dostarczając lignanów lnianych (fitoestrogenów) preparat Ligunin uzupełnia niedobory estrogenów pomaga łagodzić skutki zachwiania w gospodarce hormonalnej kobiety. Należy go zatem przyjmować przez cały okres trwania menopauzy, by łagodzić towarzyszące jej dolegliwości i objawy.

Mamy pytanie odnośnie soku z aloesu. Czytałam w kiklu magazynach, że jest on bardzo zdrowy i pomaga oczyszczać organizm. Czy to prawda? Czy warto go kupić?

Sok aloesowy jest unikalnym sokiem o wielokierunkowym działaniu. Jako jeden z nielicznych wykazuje właściwości adaptogenne, czyli potrafi dostosować swoje działanie do potrzeb naszego organizmu. Wykryto w nim niemal 200 substancji biologicznie aktywnych o różnorodnym działaniu. Sok z aloesu jest źródłem naturalnych związków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym oraz stymulującym układ immunologiczny.

Regularne spożywanie soku aloesowego wspomaga naszą odporność, łagodzi stany zapalne w organizmie, pomaga w regeneracji i odbudowie tkanek. Znajdujące się w aloesie substancje o właściwościach ściągających i odkażających, pomagają dodatkowo łagodzić podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego (w tym dziąseł i jamy ustnej) oraz jelit. Z tych właśnie względów sok aloesowy używany jest jako składnik past do zębów, zwłaszcza przeciwko paradontozie.

Sok aloesowy wykazuje także dobroczynne działanie na układ pokarmowy. Reguluje procesy trawienie, m.in. normalizuje wydzielanie i pH soku żołądkowego, a także wydzielanie pepsyny, łagodzi podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego, wspomaga odbudowę dobrej mikroflory jelitowej, nawilża i oczyszcza jelita.

Tekst sponsorowany