odpowiedzi-na-pytania-do-architekta

Drogie Czytelniczki. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie tematem ekologicznych domków z gliny. Pytań było sporo, publikujemy najciekawsze z nich wraz z odpowiedziami.

Czy można kłaść płytki na takie ściany?

– Płytki ceramiczne klei się do ściany glinianej za pośrednictwem płyty g-k lub czasem wystarczy zagruntować glinę i ułożyć na nią. Wybór rozwiązania zależy od konkretnych uwarunkowań materiałowych na budowie.

Jak mocować na ścianach różne przedmioty np. obrazy?

– Przy grubości tynków ok 6cm, możliwe jest mocowanie różnych elementów za pośrednictwem kołków rozporowych. P*rzy większych ciężarach należy zagęścić rozstaw kołków.* Przy szafkach kuchennych, gdzie potencjalna masa jest bardzo duża, trzeba jednak wymyślić konstrukcję wsporczą. Stropy są w typowe konstrukcji drewnianej. Jeżeli nie ma płytek ceramicznych w łazienkach, można je wykończyć stosując mieszankę gliny i wapna. Uzyskuje się w efekcie bardzo gładkie, dające się zmywać ściany o dużej odporności na wodę.

Jak zabezpiecza się słomę przed owadami, gryzoniami, grzybami, pleśnią?

– Jeżeli chodzi o grzyby, pleśnie to nie stosuje się specjalnych środków zaradczych, gdyż rozwijają się one w dość specyficznych warunkach, które nie występują w przegrodzie w poprawnie zaprojektowanym i wykonanym budynku. Dodatkowo, stężenie dwutlenku węgla wewnątrz ściany ustawicznie wzrasta ze względu na przemianę materii bakterii na słomie, co powoduje, że środowisko to staje się z czasem coraz mniej przyjazne. Grube tynki, otwarte dyfuzyjnie (wilgotność może przenikać) powodują, że słoma zawsze pozostaje w stanie tzw. “powietrzno suchym”.

Paweł Sroczyński