odmrozenia

Nie musimy wyjeżdżać na Antarktydę, aby nabawić się odmrożeń. Także i u nas, w Polsce, możemy doprowadzić do takiego uszkodzenia skóry. W naszym klimacie niskie temperatury nie są niczym nadzwyczajnym. Warto więc wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko odmrożeń.

Objawy odmrożenia

Ciężkość odmrożenia określa się w stopniach – każdy stopień charakteryzują inne objawy.

  • I stopień – przejściowe zaburzenia w krążeniu krwi na skórze, często silny ból, bladość, sinoczerwone zabarwienie skóry, pieczenie skóry, świąd skóry, obrzęk skóry.
  • II stopień – pojawiające się na skórze pęcherze z płynem surowiczym.
  • III stopień – martwica powierzchowna skóry.
  • IV stopień – martwica głęboka, często samoistna amputacja odmrożonej części ciała (np. uszu czy palców).

Leczenie odmrożeń

To, jakie leczenie będzie rozpoczęte, zależy od tego, jaki jest stopień odmrożenia. Najlepiej jeśli poszkodowanego obejrzy lekarz. W przypadku odmrożeń już od II stopnia niezbędne jest podanie surowicy przeciwtężcowej. Nieskonsultowanie się ze specjalistą grozi poważnymi konsekwencjami, między innymi amputacją części ciała.

Jak postąpić w przypadku odmrożeń

Osobę, która ma przechłodzony organizm, należy przemieścić go do ciepłego pomieszczenia. Następnie trzeba z niej zdjąć mokre zimne ubranie, a z palców pościągać wszelka biżuterię. w przypadku odmrożonych palców należy je zanurzyć w tylko letniej wodzie (o temperaturze 30, później 36 stopni Celsjusza).

Sabina Sosnowska