Odchudzanie po 50
Grafika dostarczona przez partnera

50 lat to dla wielu kobiet wiek, w którym mogą swobodnie realizować swoje życiowe cele. Ugruntowana pozycja zawodowa i odchowane dzieci. Czy istnieje lepszy czas, by zacząć myśleć o sobie i swoim zdrowiu?

Dieta w menopauzie

Wiele kobiet boryka się z nadwagą. Szybkie tempo życia i nieregularne posiłki nie sprzyjają zdrowemu odżywianiu. Coraz częściej mówi się o społeczeństwie trzech foteli: w domu, w samochodzie i w pracy. Ciężko się z tym nie zgodzić. Siedzący tryb życia powoduje nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej. Ciasteczko do kawy? Brzmi wybornie. Jednak będąc kobietą w kwiecie wieku, powinnaś dokonywać świadomych wyborów żywieniowych. Dowiedz się z nami, jaka dieta na odchudzanie po 50 jest polecana przez specjalistów.

Jaka dieta na odchudzanie po 50?

Menopauza jest naturalnym procesem biologicznym. Jednakże zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety w znacznym stopniu przyczyniają się do wahań nastrojów i zajadania drobnych smutków słodyczami. Jedną z diet polecanych przed dietetyków jest dieta ketogeniczna. Opiera się ona na ograniczeniu węglowodanów w codziennym jadłospisie do absolutnego minimum na rzecz zdrowych tłuszczy. Zdrowy tłuszcz zawierają między innymi ryby, orzechy, oliwa z oliwek, awokado, czerwone mięso, olej kokosowy czy ser żółty, masło. Spożywane tych produktów w odpowiednich proporcjach wcale nie musi wiązać się z odkładaniem tkanki tłuszczowej. Sprawdź jakimi najważniejszymi zasadami rządzi się keto dieta na odchudzanie.

Zasady diety ketogenicznej

Keto dieta na odchudzanie opiera się na przemianę zdrowych tłuszczy w energię. O ile w przypadku braku diety, organizm czerpie energię z glukozy, to w przypadku diety keto organizm jest zaopatrzony w lepszej jakości „paliwo”. Dobrze prowadzona i przestrzegana dieta ketogeniczna ma pozytywny wpływ na keto efekty: nastrój i samopoczucie, dodaje sił witalnych.

Metabolizm makroskładników w diecie ketogenicznej jest znacznie bardziej efektywny. Ograniczenie węglowodanów jest kluczem do sukcesu. Prawidłowo zbilansowana dieta keto powinna dziennie zaopatrywać Twój organizm w makroskładniki z uwzględnieniem poniższych proporcji:
– 70% dziennych kalorii powinno pochodzić z tłuszczu;
– 25% kalorii powinno pochodzić z białka;
– 5% kalorii powinno pochodzić z węglowodanów.

Przestrzeganie przedziałów procentowych wiąże się z koniecznością precyzyjnego liczenia kalorii. Z pomocą dla najmniej cierpliwych przychodzą gotowe jadłospisy albo różnego rodzaju aplikacje, które ułatwiają dokonywanie dziennego bilansu.

Proporcje makroskładników na diecie keto

Każda dieta opiera się o trzy główne grupy makroskładników:
– tłuszcze;
– białka;
– węglowodany.

Kluczem do obliczania bilansu energetycznego jest poniższy schemat:
– 1 gram tłuszczu = 9 kcal;
– 1 gram białka = 4 kcal;
– 1 gram węglowodanów = 4 kcal.

Propozycje jadłospisów dla diety keto są dostępne w sieci i nie wymagają znajomości sztuki kulinarnej ani żadnych wyjątkowych umiejętności. Jednakże każda kobieta, która uwielbia gotowanie i decyduje się na odchudzanie po 50, powinna mieć świadomość, że nie tylko restrykcyjne ograniczenie węglowodanów przybliży ją do upragnionej sylwetki.

Ruch wzmacnia efekty diety

Dieta keto dostarcza organizmowi duże ilości energii. Wskazanym jest więc ruch, a nawet bardziej intensywny wysiłek fizyczny. Aktywność fizyczna nie jest punktem obowiązkowym. Jeśli nie lubisz spędzać czasu na siłowni czy w klubie fitness, możesz z powodzeniem zażywać ruchu na basenie bądź długie spacery po parku zamienić w szybki marsz. To naturalna aktywność dla organizmu człowieka i rzadko istnieją przeciwwskazania do ich wykonywania. Ryzyko kontuzji jest również niewielkie, co ma znaczenie jeżeli masz inne dolegliwości zdrowotne.