Zdrowie

Od soboty twardy lockdown w całym kraju. Co to oznacza w praktyce?

twardy lockdown

Zdjęcie autorstwa Norma Mortenson z Pexels

Wczoraj zbliżyliśmy się do granicy 30 tysięcy nowych zakażeń, dziś ją przekroczyliśmy. Ze względu na to, iż COVID-19 mutuje, jest nie tylko bardziej zaraźliwy, ale też dużo groźniejszy także dla dzieci oraz młodych osób, rząd zdecydował się wprowadzić kolejne obostrzenia. Od soboty twardy lockdown w całym kraju. Co to oznacza w praktyce?

Zamknięte przedszkola i żłobki

Od 27 marca zamknięte będą wszystkie żłobki i przedszkola. Rodzicom, którzy będą zmuszeni pozostać z dziećmi w domach, państwo ma wypłacić świadczenie opiekuńcze. Ze żłobków i przedszkoli będą mogli korzystać wyłącznie przedstawiciele służb mundurowych (wojskowi, policjanci, strażnicy miejscy, strażacy) oraz medycy (pielęgniarki, lekarze, sanitariusze, ratownicy medyczni i laboranci). Niestety, ostatnie tygodnie pokazały, że COVID-19 bardzo dobrze rozprzestrzenia się wśród najmłodszych dzieci. W samym Opolu, gdzie sytuacja nie jest przecież tak dramatyczna jak w Warszawie czy Katowicach, wiele przedszkoli oraz żłobków zostało zamkniętych z powodu wykrycia infekcji u dzieci lub nauczycieli przedszkolnych.  Niestety, wskutek mutacji koronawirusa, zakaźność z Wielkiej Brytanii połączyła się z ostrym przebiegiem charakterystycznym dla mutacji afrykańskiej i brazylijskiej, choruje coraz więcej dzieci i młodych ludzi. Część z nich w ciężkim stanie trafia do szpitali. W zeszłym roku, zanim doszło do mutacji, dzieci i młodzi ludzie często przechodzili infekcję COVID-19 bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Nie były to grupy narażone na hospitalizację.

Zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od soboty zamknięte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne w całym kraju. Wynika to z faktu, iż  przebywamy w nich stosunkowo długo i mamy bezpośredni kontakt z obsługą oraz innymi klientami.

Zamknięte markety budowlane i sklepy meblowe

O ile w przypadku poprzednich lockdownów markety budowlane były traktowane dość ulgowo, ich działalność zawieszano najwyżej w soboty, o tyle teraz zostaną zamknięte. Nowe obostrzenia dotkną też sklepy meblowe, których działalność również zostanie zawieszona.

Nowe limity osób w sklepach wielkopowierzchniowych

W supermarketach obowiązywać będzie nowy limit klientów.  W sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych, przypada 1 klient na 20 metrów kwadratowych. Jeśli sklep ma 300 metrów kwadratowych, to dziś na jego terenie może przebywać 20 osób, po wprowadzeniu zmian liczba ta spadnie do 15.

Nowe limity osób w kościołach i miejscach kultu religijnego

Te same obostrzenia co w supermarketach będą obowiązywały także w miejscach kultu religijnego. W Wielkanoc kościoły nie zostaną zamknięte. Niemniej może w nich przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych powierzchni.

Uprawianie sportu tylko dla zawodowców

Od 27 marca nie będzie można organizować zawodów sportowych, chyba że są one skierowane do zawodowych sportowców, vide rozgrywki polskiej ligi piłki nożnej. W szkołach nie będzie można organizować tego rodzaju imprez adresowanych do uczniów uprawiających sport amatorsko. Wszystkie zawody  sportowe nadal odbywają się bez udziału publiczności.

Twardy lockdown. Co pozostaje bez zmian?

Choć rząd wprowadza twardy lockdown, to wciąż mamy możliwość:

  • zrobienia zakupów w księgarniach na terenie galerii handlowych
  • skorzystania z punktów prasowych na terenie galerii handlowych
  • zrobienia zakupów w drogeriach na terenie galerii handlowych
  • zakupu akcesoriów dla zwierząt w galeriach handlowych
  • skorzystania z punktów ksero poza galerią handlową
  • swobodnego przemieszczania
  • zakupu ubrań, butów i biżuterii w sklepach poza galerią handlową.

Dodaj komentarz