Dlaczego USG połówkowe może niepokoić przyszłych rodziców

USG połówkowe to jedno z najważniejszych i bardziej emocjonujących wydarzeń w ciąży, ponieważ pozwala na wykrycie ewentualnych wad wrodzonych dziecka we wczesnym stadium. Dzięki niemu można oszacować rokowania co do wyleczenia lub rehabilitacji malucha po urodzeniu.

Dlaczego USG połówkowe jest takie ważne?

USG połówkowe to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych podczas trwania całej ciąży, ponieważ pozwala dokonać oceny rozwoju dziecka pod względem anatomicznym i fizjologicznym. Poza biometrią malucha lekarz zwraca uwagę na położenie łożyska, sprawdza ilość wód płodowych i stan szyjki macicy, a także weryfikuje termin porodu, określając wiek ciąży.

Mimo że dzięki USG można podejrzeć dziecko, zaobserwować jego pierwsze ruchy, a nawet zrobić zdjęcie, badanie nierzadko wzbudza lęk u przyszłych rodziców. Niepokój powoduje możliwość potwierdzenia wad genetycznych różnego rodzaju. Niekiedy jednak obecność niepokojących zmian może zostać niezauważona, co znaczy, że dziecko może mieć wadę mimo pomyślnych wyników. Nie zawsze jest także jasne czy to rzeczywiście nieprawidłowości rozwojowe, specyficzne ułożenie ciała malucha, które uniemożliwia prawidłowy odczyt czy może problemy techniczne aparatu. Ponadto trudno jest ustalić, jak poważne są ewentualnie zaobserwowane zmiany, ponieważ USG połówkowe nie wskazuje skali wykrytego problemu. Dlatego w przypadku wątpliwości co do wyników proponowane są badania uzupełniające.

Niektóre nieprawidłowości rozwojowe są uleczalne nawet w okresie prenatalnym, inne zaś nie. Warto przy tym pamiętać, że wychwycenie ewentualnych wad we wczesnym stadium zwiększa rokowania co do zatrzymania postępu choroby, wyleczenia nieprawidłowości czy rehabilitacji mutacji genetycznej dziecka po jego narodzinach. W przypadku zaburzeń wrodzonych, ale także nabytych, coraz częściej stosuje się leczenie komórkami macierzystymi. W przebiegu USG połówkowego lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia i rozwoju dziecka na podstawie pomiarów najważniejszych struktur ciała, m.in. obwodu głowy, fałdu karkowego, długości kości udowej i ramiennej czy szerokości móżdżka. Na życzenie rodziców może również określić płeć malucha.

Jak wygląda USG połówkowe?

Badanie USG połówkowe jest bezbolesne i zupełnie bezpieczne zarówno dla dziecka jak i dla mamy. Sposobem wykonania nie różni się znacznie od innych USG brzucha. Lekarz nakłada żel na brzuch leżącej na plecach kobiety w odpowiednich miejscach i przesuwa po nim sondę aparatu ultrasonograficznego. W zależności od ułożenia dziecka może również poprosić przyszłą mamę o zmianę pozycji. Do badania nie trzeba się też specjalnie przygotowywać, ale zalecane jest, aby nie opróżniać pęcherza moczowego. Wizyta w gabinecie trwa ok. 30 minut. Poza oceną rozwoju malucha i wywiadem z kobietą, lekarz może też zrobić i wydrukować lub zapisać w formie cyfrowej zdjęcia dziecka. Nowoczesne pracownie oferują USG w technologii 3D i 4D, które pozwala jeszcze dokładniej obejrzeć malucha w kilku płaszczyznach oraz w kolorze, a także nagrać film.