ABC Odżywiania Dieta

Objawy dny moczanowej i dieta

objawy-dny-moczanowej-i-dieta

Dna moczanowa to schorzenie, które polega na nadmiernym wydzielaniu się kwasu moczowego. Choć chorują głównie mężczyźni, jednak najwięcej pań zaczyna chorować podczas menopauzy. Jakie są pierwsze objawy dny moczanowej i jak możemy sobie pomóc dietą?

Skaza moczanowa, podagra, dna

To wszystko są nazwy szczególnej choroby, która dotyka kobiety głównie podczas menopauzy – wcześniej chronione są dobroczynnym działaniem estrogenów. Organizm produkuje więcej kwasu moczowego, niż jest w stanie przetworzyć i wydalić. Nadmiar kwasu odkłada się w stawach, chrzastkach, nerkach, uszkadzając je i utrudniając prawidłowe funkcjonowanie.

Niestety, dna moczowa jest nieuleczalna, jedynie możemy zahamować postęp choroby – albo nie dopuścić do jej wystąpienia. W profilaktyce dny moczanowej szczególną rolę odgrywa dieta i zdrowy, aktywny tryb życia. Pierwszym objawem, który powinien budzić w nas niepokój, jest zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi (dlatego należy regularnie przechodzić badania profilaktyczne!).

Dieta niskopurynowa i pierwsze objawy dny moczanowej

Podwyższenie stężenia kwasu moczowego może być wywołane naszą dietą i niekoniecznie prowadzić do wystąpienia dny. Z drugiej strony, dna może być wywołana niesprawnością naszych narządów. Niezależnie od przyczyny, najlepiej spróbować się przestawić na jedzenie niskopurynowe.

Czym są puryny? To związki zasadowe, które znajdują się w wielu pokarmach, głównie mięsach (czerwonym i białym), rybach, podrobach. Dieta niskopurynowa z konieczności będzie miała bardzo mało białka zwierzęcego. Sardele, boczek, fasola, soczewica, wątroba, łosoś, szprotki, małże, pstrąg, indyk, cielęcina, dziczyzna – niestety muszą iść w odstawkę.

Joanna Pastuszka-Roczek

Dna moczanowa to schorzenie, które polega na nadmiernym wydzielaniu się kwasu moczowego. Choć chorują głównie mężczyźni, jednak najwięcej pań zaczyna chorować podczas menopauzy. Jakie są pierwsze objawy dny moczanowej i jak możemy sobie pomóc dietą?

Co jeść w diecie moczanowej?

Na szczęście przy dnie moczanowej możemy pić mleko, jeść jogurty czy sery, gdyż nie zawierają one prawie wcale puryn, a świetnie uzupełnią nasz jadłospis, dbając o prawidłową florę bakteryjną jelit. Fasolka szparagowa zielona, jarmuż, włoska kapusta, czerwona kapusta, brokuły, brukselka, groszek zielony także zawierają mało puryn.

Nieprawdą jest, że należy odstawić wszelkie używki – kawa i herbata, pite w rozsądnych ilościach i niezbyt mocne, mogą w dalszym ciągu być obecne w naszej diecie. Niestety, alkohole wszelakiego rodzaju zawierają puryny i działają bardzo niekorzystnie na organizm, w którym może rozwinąć się dna moczanowa.

Związków purynowych nie zawierają również: masło, śmietana, miód, dżemy, marmolady i cukier, możemy też zajadać się kaszą (wszystkie rodzaje) i ryżem. Możemy jeść chleb – biały i razowy oraz wszystkie gatunki makaronów.

Wskazane jest, aby unikać potraw smażonych – gotowanie na parze i w wodzie sprawia, że wypłukujemy z produktów puryny – poza tym ten sposób gotowania bardzo dobrze działa na pozostałe aspekty menopauzy. Należy odżywiać się sensownie, regularnie – zabronione są głodówki i kuracje przeczyszczające.

Z odpowiednią dietą nie są nam straszne objawy dny moczanowej!

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (4)

pati25

9 lat temu

Osoby chorujące na dnę moczanową powinny zapoznać się z tym artykułem,,w którym podano jak powinna wyglądać prawidłowa dieta.Mam nadzieję,że nie zachoruję.Musiałabym zrezygnować z pstrąga,łososia.No i fasoli.A bardzo to lubię

drobina

9 lat temu

Interesujący artykuł. Ciekawe rady dietetyczne. Dna moczanowa bywa nazywana „chorobą bogaczy” lub „chorobą dobrobytu”. Wiedziałam, że przy tej chorobie należy unikać potraw tłustych, ale sądziłam, że chodzi tylko o potrawy mięsne. Okazuje się, że moje ulubione ryby – łosoś i pstrąg też są niewskazane.
Warto dodać , że jedną z przyczyn powstawania tej choroby jest także stosowanie kuracji głodowych. Mam tu na myśli tzw. „głodówki” lub diety „oczyszczające”.

Mindi

9 lat temu

Znajomy choruje na dnę moczanową, bardzo narzeka na ból. Niestety te wskazania do różnych schorzeń są takie, że właściwie to on twierdzi, że najlepiej jakby nic nie jadł. W jednej diecie są wskazania do jedzenia białka a w drugiej kategoryczny zakaz. Myślę, że dobrze gdyby taki jadłospis dla chorego ułożył dietetyk.

Tess

9 lat temu

U coraz większej ilości osób stwierdza się tę chorobę. Kiedyś zrzucało się takie bóle na reumatyzm ale teraz wiadomo jakiego są pochodzenia. Znam panów i panie, którzy chorują na dnę moczanową. Jak już rozpoznano chorobę to przebieg jest znośny. Leki i dieta pomagają.

Zostaw komentarz