NTM Przyczyny NTM

NTM – przyczyny, objawy, zagrożenia

ntm-przyczyny-objawy-zagrozenia

Dolegliwość nietrzymania moczu zwykle przypisywana jest paniom w okresie menopauzy, jednak ten problem dotyczy także dużej grupy młodych osób. W Polsce z NTM boryka się ok. 3 mln kobiet, dlatego warto dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka, aby skutecznie zapobiegać temu problemowi.

Warto zastanowić się, czy – i jak bardzo – jesteś narażona na NTM.
Wystarczy odpowiedzieć TAK lub NIE na poniższe pytania, a następnie zsumować swoje odpowiedzi.

  1. Czy korzystasz z toalety częściej niż 7 razy dziennie?
  2. Czy korzystasz z toalety kilka razy w nocy?
  3. Czy zdarza Ci się biec do toalety, gdy poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu?
  4. Czy zdarza Ci się, że nie utrzymasz moczu, zanim dobiegniesz do toalety?
  5. Czy w ostatnim czasie zdarzyło Ci się popuścić mocz w trakcie kichania, kaszlu, śmiania się lub wysiłku fizycznego?

Przynajmniej 1 odpowiedź TAK – o niczym jeszcze nie świadczy, powinnaś jednak zwrócić większą uwagę na kondycję swojego organizmu, a zwłaszcza mięśni dna miednicy. Policz, ile razy w ciągu dnia poszłaś do toalety. Zaobserwuj, jak reaguje Twój pęcherz na zwiększoną ilość płynów. Staraj się ograniczyć spożycie napojów alkoholowych oraz zawierających kofeinę na rzecz wody i naturalnych soków.

Od 2-3 odpowiedzi TAK – może wskazywać na pierwsze objawy NTM. Powinnaś zacząć bardziej troszczyć się o kondycję Twoich mięśni dna miednicy i zacząć je regularnie ćwiczyć. Porozmawiaj na ten temat z lekarzem ginekologiem lub urologiem. Aby uniknąć krępujących sytuacji, włóż do swojej kosmetyczki specjalne wkładki anatomiczne przeznaczone
do wchłaniania moczu. To tylko 3 mm więcej dla Twojej kosmetyczki, a zdecydowanie większy komfort psychiczny dla Ciebie.

CoreWellness

Dolegliwość nietrzymania moczu zwykle przypisywana jest paniom w okresie menopauzy, jednak ten problem dotyczy także dużej grupy młodych osób. W Polsce z NTM boryka się ok. 3 mln kobiet, dlatego warto dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka, aby skutecznie zapobiegać temu problemowi.

Powyżej 4 odpowiedzi TAK – to sygnał, że Twoje dolegliwości są dość poważne
i niezwłocznie powinnaś skonsultować się z ginekologiem lub urologiem.

Co dalej, czyli 3 kroki do bycia aktywną pomimo NTM

1.Skonsultuj się z lekarzem. Nawet jeśli zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy nietrzymania moczu, nie jest to powód do paniki. Zamiast ukrywać ten problem, należy przedstawić swoje objawy lekarzowi pierwszego kontaktu. Dokładny opis dolegliwości skraca czas diagnozy i dotarcia do specjalisty. Tym samym ogranicza powikłania oraz narastanie problemu NTM. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz może zlecić podstawowe nieinwazyjne badania diagnostyczne takie jak: badania ogólne moczu, próbę kaszlową, posiew moczu lub USG przezbrzuszne. Dzięki temu ostatniemu badaniu lekarz oceni stan nerek oraz górnych dróg moczowych.

2. Pamiętaj o wkładkach anatomicznych. W zachowaniu codziennej higieny pomagają specjalne wkładki o anatomicznym kształcie. Są cienkie i całkowicie niewidoczne pod ubraniem, a jednocześnie wchłaniają wilgoć oraz neutralizują nieprzyjemny zapach. Zwykłe podpaski i tampony nie są przystosowane do wchłaniania moczu, a ich długotrwałe stosowanie może doprowadzić do podrażnienia okolic intymnych.

CoreWellness

Dolegliwość nietrzymania moczu zwykle przypisywana jest paniom w okresie menopauzy, jednak ten problem dotyczy także dużej grupy młodych osób. W Polsce z NTM boryka się ok. 3 mln kobiet, dlatego warto dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka, aby skutecznie zapobiegać temu problemowi.

3. Ćwicz mięśnie Kegla. Regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować przykre skutki NTM. Podstawowe ćwiczenie polega na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni otaczających cewkę moczową, pochwę i odbytnicę. Warto również poznać Technikę Pelvicore, która kładzie nacisk na mięśnie górnej części przepony oraz mięśni brzucha. Ćwiczenia Pelvicore są proste i nieinwazyjne dla naszego organizmu.

W trosce o zdrowie intymne Polek w ramach kampanii CoreWellness – wewnętrzna siła opracowano poradniki i płyty DVD z ćwiczeniami mięśni dna miednicy, które można bezpłatnie zamawiać pod numerem infolinii 800 60 66 68 (czynna pon.-pt. w godz. 8.30 – 17.30) lub poprzez stronę www.corewellness.pl Z myślą o młodych mamach w ramach kampanii powstał także specjalny poradnik CoreMum z programem ćwiczeń dla kobiet
w ciąży. Broszura oprócz ćwiczeń mięśni Kegla zawiera trening ogólnowzmacniający i relaksacyjny. Poradnik również można bezpłatnie zamówić pod powyższym numerem i stroną internetową.

CoreWellness

Komentarze (10)

Inga

8 lat temu

Wychodzi na to,że jestem narażona na NTM…Nigdy o tym nie myślałam,zważywszy,że moje nerki pracują rewelacyjnie.Można nawet stwierdzić,że są nadgorliwe.Jednak dzisiaj to chyba już nie problem,bo na rynku jest duży wybór produktów zmniejszających dyskomfort przy NTM.Płyny do higieny intymnej,wkładki Seni czy inne produkty skutecznie ułatwia życie z ta uciążliwą przypadłością.

nicolle_26@o2.pl

9 lat temu

To jest przykra dolegliwość. Moja mama to przeszła, a teraz myślę o sobie. Mama miała zabieg i zbyt jej to nie pomogło, a ja jestem po histerektomii i czwórce dzieci więc mój ginekolog powiedział , że może mnie to dopaść, ale mam ćwiczyć mięśnie miednicy i będzie OK.:)

marbel63

9 lat temu

Jak na razie mam odpowiedzi na „nie”. Do toalety w nocy muszę czasami wstać (ale nie kilka razy). Bywa, że mi się nie chce i śpię z tym „trzymanym moczem”;)

filodendron

9 lat temu

Gdy rok temu miałam zapalenie płuc podczas kaszlu – niedotrzymywałam, to było coś okropnego.Po chorobie zaczęłam ćwiczyć te mięśnie, ale niestety przestałam .Dobrze ,że mi o tym przypomniałyście,może ćwicząc uda się zapobiec tym bardzo przykrym dolegliwościom.

babka

9 lat temu

Bardzo się obawiam tego problemu. Nie mam na razie żadnych symptomów ale jakoś tak mnie ten problem przeraża. Postanowiłam ćwiczyć mięśnie dna miednicy, bo nie robiłam tego. Jestem ciekaw czy Wy je ćwiczycie ?

dulcynea

9 lat temu

Nie jestem ,chyba, zagrożona NTM . Cieszę się z tego bardzo , bo to dla mnie byłby duży,krępujący problem. Choć zdaję sobie sprawę,że dziś łatwiej sobie z tym problemem poradzić niż kilka lat temu.

tereska56

10 lat temu

Na szczęscie nie jestem zagrożona. Przyznam, że najgorsze jest dla mnie wstawanie do toalety w nocy. Uwielbiam się wysypiać, a przebudzona w nocy, czuję sie źle. Dobrze, że są sposoby, by sobie radzić i żyć aktywnie z NTM.

pati25

10 lat temu

NTM to częsta i przykra dolegliwość większości kobiet.To niepokojące,że ten problem dotyczy już osób młodych.Zrobiłam sobie ten test i na pięć pytań odpowiedziałam NIE.Nie mam żadnego problemu.Cieszę się,że nie jestem narażona

mjbz

10 lat temu

Zdarza mi się nagle wybiec do wc, ale chyba dlatego, że nie chcę oderwać się do pracy. Moje przyjaciółki z pracy zaproponowały mi, że na imieniny kupia mi kulki rozkoszy, żeby ćwiczyła mięśnie Kegla ;)…tylko jak potem pracować ? :)))

drobina

10 lat temu

Bardzo pożyteczny artykuł. Niestety ta przykra dolegliwość NTM występuje chyba coraz częściej. Na szczęście, póki co nie mam takich problemów, ale wiem, że ten problem dotyczy wielu kobiet. Moja ginekolog zawsze zaleca swoim pacjentkom ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Zostaw komentarz