nieposluszny-paznokiec

Gdy każdy krok sprawia Ci ból, a wygodne dotychczas obuwie wydaje się za ciasne, bardzo prawdopodobne jest, że nabawiłaś się stanu zapalnego wału paznokciowego. Brzmi niezrozumiale, ale to nic innego jak wrastanie bocznych części paznokcia palucha stopy w otaczającą go skórę.

Początkowo objawem jest tylko zaczerwienienie i dyskomfort w chodzeniu, później pojawia się również obrzęk, a nawet zakażenie bakteryjne. W tym przypadku ból staje się silniejszy, a obrzęk i zaczerwienienie bardzo wyraźne; w tym miejscu spod skóry wydobywać się ropna wydzielina.

Problem ten, może dotyczyć ludzi w każdym wieku i niezależnie od płci. Pojawia się zwykle w wyniku: – noszenia zbyt obcisłego obuwia- szczególnie z wąskimi noskami i na obcasie, które mogą powodować ucisk na palce w pantofelku – nieprawidłowego obcinanie paznokci, które może sprawić, że paznokieć będzie rósł nie tylko w przód, ale i na boki, a jego ostra krawędź będzie stopniowo wbijać się w skórę wału paznokciowego, uszkadzając ją i powodując stan zapalny – chorób takich jak: nadwaga, deformacje stopy, urazy i zaburzenia wzrostu paznokcia

Część osób, mimo że przestrzega zasad higieny stóp i nie cierpi z powodu żadnej z wymienionych wyżej chorób, boryka się z problemem wrastających paznokci, ponieważ ma szczególne predyspozycje do tej choroby.

Wrastający paznokieć wymaga szczególnego postępowania. W pierwszej kolejności powinnyśmy zaprzestać noszenia pantofelków, które pięknie wyglądają, ale uniemożliwiają stopie odpoczynek. Kolejnym krokiem jest nauczenie się prawidłowego obcinania paznokci.

Anna J