niechciane-brodawki

Brodawka jest zmianą skórną najczęściej występującą w liczbie mnogiej. Choć jest zaliczana do chorób skóry to jednak ma ona bardziej charakter dolegliwości i bardzo rzadko staje się czymś z rodzaju guzka złośliwego nowotworu.

Maści dostępne są bez recepty w aptekach, jednak przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem – zmiany na skórze mogą być spowodowane różnymi czynnikami, nie tylko wirusem brodawczaka.

Nie należy bagatelizować kurzajek. Mogą one się powiększać, przebarwiać i rozwinąć w coś znacznie gorszego. Każdą zmianę na skórze należy obserwować, gdyż często mogą stać się siedliskiem komórek rakowych.

Z tego samego powodu nie należy wystawiać ich na słońce, unikać kontaktów z silnymi środkami chemicznymi, starać się omijać je przy stosowaniu kosmetyków. Każde uszkodzenie mechaniczne należy szybko opatrzyć i udać się do lekarza.

Najlepiej każdą brodawkę usuwać jak najszybciej. Co prawda zezłośliwienie się komórek występuje bardzo rzadko, ale sama obecność wirusa w naszym organizmie niesie za sobą potencjalne zagrożenie innymi chorobami.

Na szczególną uwagę zasługują brodawki umiejscowione na ciele tak, że są nieustannie obcierane, w okolicy włosów, na rękach i skórze głowy. Tych brodawek starajmy się pozbyć jak najszybciej.

ALNG