Niepokojące objawy Zdrowie

Niechciane brodawki

niechciane-brodawki

Brodawka jest zmianą skórną najczęściej występującą w liczbie mnogiej. Choć jest zaliczana do chorób skóry to jednak ma ona bardziej charakter dolegliwości i bardzo rzadko staje się czymś z rodzaju guzka złośliwego nowotworu.

Brodawka, inaczej zwanej kurzajką, powstaje poprzez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Grupa, która jest szczególnie narażona na zakażenie tym wirusem, to kobiety po 35. roku życia.

Kobiety w tym wieku zwykle wychodzą już z tzw. okresu rozrodczego i zaczynają się u nich pojawiać niedobory żeńskich hormonów płciowych, co powoduje zmniejszenie odporności organizmu i narażenie na wiele chorób. Ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, jak również ryzyko wystąpienia kurzajek, zwiększa się u kobiet wraz z wiekiem.

Objawy i występowanie

Brodawki mogą pojawić się praktycznie w każdym miejscu ludzkiego ciała na powierzchni skórnej. Mogą się też pojawić na błonach śluzowych np. w nosie, w jamie ustnej, pod powieką lub w pochwie. Zależnie od miejsca występowania mają one różne kształty, zabarwienie. Mogą występować pojedynczo lub w większych grupach.

(zdjęcie pochodzi z zasobów Wikipedii)

Najczęściej pojawiają się na palcach rąk, podeszwach stóp, mogą pojawić się na powiekach, ramionach, plecach. Mają różne kształty i wielkość w zależności od tego, która odmiana wirusa je wywołała. Mogą się pojawić, a następnie zniknąć na jakiś czas, by powrócić ze zdwojoną siłą. Jest to spowodowane okresem remisji wirusa, który uaktywnia się ponownie w sprzyjających mu warunkach.

ALNG

Brodawka jest zmianą skórną najczęściej występującą w liczbie mnogiej. Choć jest zaliczana do chorób skóry to jednak ma ona bardziej charakter dolegliwości i bardzo rzadko staje się czymś z rodzaju guzka złośliwego nowotworu.

Brodawki występujące wewnątrz organizmu są najgroźniejsze ze względu na występującą w błonach śluzowych charakterystyczną florę bakteryjną. Uszkodzenia w jamie ustnej są szczególnie uciążliwe. Zwykłe ugryzienie od środka policzka goi się długo – przecież nie sposób posmarować tego maścią ze względu na zbierającą się ślinę.

Leczenie

Najlepszym lekarstwem na brodawki w jamie ustnej jest czas – wraz z jego upływem ślina stopniowo działa na brodawkę, lecząc zmienione miejsce.

Do leczenia brodawek wewnątrz pochwy stosuje się specjalne maści, czasami niezbędne jest zastosowanie antybiotyków przy równoczesnym stosowaniu leków osłonowych (w celu ochrony organizmu przed wyjałowieniem z naturalnych bakterii).

(zdjęcie pochodzi z zasobów Wikipedii)

Najłatwiej jest leczyć brodawki na skórze rąk czy nóg. Stosuje się jaskółcze ziele, które działa szybko i skutecznie. Ostatnio na rynek weszła maść z huby brzozowej produkcji ukraińskiej, która również zaczyna mieć wiele potwierdzeń co do swej skuteczności leczenia blizn, łagodzenia zmarszczek, zmian potrądzikowych a także piegów, pieprzyków i brodawek.

ALNG

Brodawka jest zmianą skórną najczęściej występującą w liczbie mnogiej. Choć jest zaliczana do chorób skóry to jednak ma ona bardziej charakter dolegliwości i bardzo rzadko staje się czymś z rodzaju guzka złośliwego nowotworu.

Maści dostępne są bez recepty w aptekach, jednak przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem – zmiany na skórze mogą być spowodowane różnymi czynnikami, nie tylko wirusem brodawczaka.

Nie należy bagatelizować kurzajek. Mogą one się powiększać, przebarwiać i rozwinąć w coś znacznie gorszego. Każdą zmianę na skórze należy obserwować, gdyż często mogą stać się siedliskiem komórek rakowych.

Z tego samego powodu nie należy wystawiać ich na słońce, unikać kontaktów z silnymi środkami chemicznymi, starać się omijać je przy stosowaniu kosmetyków. Każde uszkodzenie mechaniczne należy szybko opatrzyć i udać się do lekarza.

Najlepiej każdą brodawkę usuwać jak najszybciej. Co prawda zezłośliwienie się komórek występuje bardzo rzadko, ale sama obecność wirusa w naszym organizmie niesie za sobą potencjalne zagrożenie innymi chorobami.

Na szczególną uwagę zasługują brodawki umiejscowione na ciele tak, że są nieustannie obcierane, w okolicy włosów, na rękach i skórze głowy. Tych brodawek starajmy się pozbyć jak najszybciej.

ALNG

Komentarze (16)

ajaka

9 lat temu

Witam, kiedyś przyjaźniłam się z osobą co miała masę kurzajek i nie zaraziła mnie ani na chwilę kurzajką. Później po około 15 lat, dotknęłam osobę z kurzajką 1-ną i musiałam się pozbywać jedną sprezentowaną, dziś ich nie mam.

mejgosia

9 lat temu

Ja właśnie zauważyłam ,że mam cos na lewej powiece,chwilowo mnie swędzi i jest malutkie, nie wiem co się z tym stanie, ale bede obserwować! A mój syn miał na stopach i dermatolog mu je wymroził, nie ma śladu!

drobina

9 lat temu

Na szczęście nie mam brodawek. Nie zawsze jednak tak było. Kiedyś miałam ich kilka na dłoniach. Pojawiły się chyba w przedszkolu. Jedna z nich (na wskazujacym palcu) była wyjątkowo toporna i nie chciała zniknąć. Mama smarowała mi ją lapisem, ale nie pomagał. Ja próbowałam kredą (tą szkolną do pisania). Miałam chyba z 10 lat, jak wpadłam na pomysł, żeby ją usunąć…żyletką. Dzieci to mają pomysły! Po prostu ją przycięłam – tak byłam zdesperowana. Kończyło się na tym, że krew mi leciała, a kurzajka i tak odrastała. Wreszcie pewien lekarz przepisał mi jakąś miksturę w płynie i po kilku dniach pozbyłam się tego paskudztwa.

filodendron

9 lat temu

Rok temu zauważyłam maletką brodawkę na powiece,niestety zaczęła rosnąć, zauważyłam ,że miało to związek ze zmianami hormonalnymi w moim organizmie.Po leczeniu hormonalnym bardzo sie zmniejszyła,teraz prawie jej nie widać.

marbel63

9 lat temu

Miałam kiedyś brodawkę na stopie po wizytach na pływalni. Wyleczyłam ją sama preparatem Duofilm. Mój mąż miał wcześniej i wyleczył to aloesem- na mnie nie podziałało-potrzebowałam mocniejszych środków.

babka

9 lat temu

Kurzajki są zazwyczaj oporne, no i nieestetyczne niestety. Walczyłam z nimi kiedy dostała je moja córka, kiedy była w podstawówce. Lekarka sama poleciła nam jaskółcze ziele ale niestety nic nie pomogło. Potem było wymrażanie i też nic. Na koniec zostały wycięte. Córka mówiła, że bolało ale miała na nosie i były bardzo widoczne i chciała się ich pozbyć. Od tego czasu spokój no ale nigdy nie wiadomo czy nie powrócą.

Annagata

9 lat temu

Bo to bardzo bolesne.Kilka udało mi się zlikwidować,ale jedna jest bardzo oporna i chyba ma głębokie korzenie,bo ciągle wraca.I nawet nie wiem,gdzie się zaraziłam nimi!

dulcynea

9 lat temu

Nie miałam nigdy kurzajek , ale mój syn często . Zawsze wymrażaliśmy je ciekłym azotem ,szybko , nie pozostawały blizny .
Choć syn tego bardzo nie lubił, twierdził ,że bolesne.

tereska56

10 lat temu

Nigdy nie miałam. I całe szczęście, bo to nic przyjemnego. I na dodatek mogą być groźne – nie wiedziałam, że moga być zaczątkiem nowotworu.

gwolska

11 lat temu

Kurzajki to okropna dolegliwość. I najgorsze jest to, że są zaraźliwe. Nigdy nie podam ręki osobie z kurzajkami. Kiedyś też to miałam i właśnie Domestosem jak pisze kasia1358 wypaliłam to świństwo.

kasia1358

11 lat temu

Miałam cos podobnego do kurzajki,albo raczej cos podobnego.Skaleczyłam sie stłuczoną szklanką i po zagojeniu sie dosc głebokiej rany zrobił sie taki twor jak kurzajka.Przeszkadzało mi to strasznie ,bo było na dłoni i jak nieostroznie cos zrobiłam pękało i odrastalo na nowo.Smarowałam masciami,jaskołczym zielem i nie schodziło.W końcu uzyłam Domestosa.Smarowałam to kilka dni i o dziwo zeszło.Do dzisiaj sie nie odtworzyło

jkokosza

11 lat temu

Najlepszym sposobem na kurzajki jest jaskółcze ziele.Już niedługo bo kwiecień, maj zacznie kwitnąć, wtedy ma najwięcej soku i tak prosto zerwanym smarować kurzajkę przez jakiś czas, najlepiej codziennie a po jakimś czasie zniknie nie wiadomo kiedy i już nie powróci. Innym sposobem jest wymrażanie kurzajek, ale po tym zabiegu wracają. Jaskółcze ziele wypróbowałam na synu prawie 20 lat temu jak chodził jeszcze do podstawówki i codziennie jak wracał po szkole, rwał ziele i smarował kurzajki a miał na palcach i do tej pory nie wróciły.

topik4433

11 lat temu

Dziękuję za link do stronki, bo kurzajki to też moja zmora, specyfiki z apteki nie dają sobie rady. Może tym razem się uda!

Annagata

11 lat temu

Może ktoś mi poradzi,jak pozbyć się kurzajek,bo nic nie pomaga.Pojawiły się nie wiadomo skąd i nie chcą zniknąć.W dzieciństwie również je miałam,próbowałam leczyć z mizernym skutkiem,aż pewnego dnia po prostu same zniknęły.I teraz pojawiły się znowu,to koszmar jakiś!!!

Zostaw komentarz