nie-taki-zwyczajny-torf

Torf, zwany również najmłodszym węglem kopalnym, jest niczym innym jak skałą osadową, powstałą w wyniku rozkładu szczątków roślinnych, w warunkach długotrwałego i nadmiernego uwilgotnienia gleby. To właśnie nierozłożone części roślin, nasycają go substancjami mineralnymi, które my kobiety możemy wykorzystać dla poprawy naszej urody.

Właściwości torfu

Oprócz znaczącej ilości węgla, torf zawiera w sobie piasek, wytrącone związki żelaza, a także kwasy organiczne i sole, które nadają mu właściwości przeciwzapalne, ściągające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Te kosmetyczne i lecznicze właściwości torfu znane były już starożytnym Egipcjanom. My współcześni długo traktowaliśmy ten dar natury po macoszemu, używając go głównie jako materiał opałowy. W końcu torf i jego odmiany docenili lekarze medycyny, zauważając ich łagodzący wpływ na bóle reumatyczne. Okazało się, że borowina, czyli odmiana torfu wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, stanów pourazowych oraz wszelkich dolegliwości bólowych układu mięśniowo- stawowego.

Polska Borowina

W Polsce torf zrobił zawrotną karierę dzięki polskiemu botanikowi dr Stanisławowi Tołpie. To on wyselekcjonował spośród wielu torfowisk, to jedyne – ekologiczne i czyste w dolinie rzeki Prosny. Następnie opracował technologię ekstrakcji torfu, otrzymując w efekcie borowinę zawierającą:

  • kwasy huminowe,
  • fenolokwasy,
  • fitohormony,
  • aminokwasy,
  • polisacharydy,
  • pierwiastki takie jak: potas, żelazo, magnez, mangan, cynk, brom oraz wapń.

Okazało się, że te cenne składniki świetnie wpływają na poprawę kondycji skóry. W niedługim czasie borowina Tołpy pozwoliła na szybki rozwój firmy kosmetycznej, opierającej wszystkie linie kosmetyków na niezwykłych właściwościach zwykłego torfu.

Anna J