Natura i eko Naturalne piękno

Nie taki zwyczajny torf

nie-taki-zwyczajny-torf

Torf, zwany również najmłodszym węglem kopalnym, jest niczym innym jak skałą osadową, powstałą w wyniku rozkładu szczątków roślinnych, w warunkach długotrwałego i nadmiernego uwilgotnienia gleby. To właśnie nierozłożone części roślin, nasycają go substancjami mineralnymi, które my kobiety możemy wykorzystać dla poprawy naszej urody.

Właściwości torfu

Oprócz znaczącej ilości węgla, torf zawiera w sobie piasek, wytrącone związki żelaza, a także kwasy organiczne i sole, które nadają mu właściwości przeciwzapalne, ściągające, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Te kosmetyczne i lecznicze właściwości torfu znane były już starożytnym Egipcjanom. My współcześni długo traktowaliśmy ten dar natury po macoszemu, używając go głównie jako materiał opałowy. W końcu torf i jego odmiany docenili lekarze medycyny, zauważając ich łagodzący wpływ na bóle reumatyczne. Okazało się, że borowina, czyli odmiana torfu wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, stanów pourazowych oraz wszelkich dolegliwości bólowych układu mięśniowo- stawowego.

Polska Borowina

W Polsce torf zrobił zawrotną karierę dzięki polskiemu botanikowi dr Stanisławowi Tołpie. To on wyselekcjonował spośród wielu torfowisk, to jedyne – ekologiczne i czyste w dolinie rzeki Prosny. Następnie opracował technologię ekstrakcji torfu, otrzymując w efekcie borowinę zawierającą:

 • kwasy huminowe,
 • fenolokwasy,
 • fitohormony,
 • aminokwasy,
 • polisacharydy,
 • pierwiastki takie jak: potas, żelazo, magnez, mangan, cynk, brom oraz wapń.

Okazało się, że te cenne składniki świetnie wpływają na poprawę kondycji skóry. W niedługim czasie borowina Tołpy pozwoliła na szybki rozwój firmy kosmetycznej, opierającej wszystkie linie kosmetyków na niezwykłych właściwościach zwykłego torfu.

Anna J

Torf, zwany również najmłodszym węglem kopalnym, jest niczym innym jak skałą osadową, powstałą w wyniku rozkładu szczątków roślinnych, w warunkach długotrwałego i nadmiernego uwilgotnienia gleby. To właśnie nierozłożone części roślin, nasycają go substancjami mineralnymi, które my kobiety możemy wykorzystać dla poprawy naszej urody.

Zatrzymaj czas naturalnie

Skuteczne działanie regenerujące i zwalczające wolne rodniki, sprawiły, że borowina zaczęła się ścigać z innymi naukowymi odkryciami, w wyścigu na najlepszy składnik kremu dla cery dojrzałej. Bogactwo fitohormonów, aminokwasów, aminocukrów oraz związków fenolowych pozwoliło kosmetykom działać ochronnie i odmładzająco jednocześnie. Dzisiaj borowina uważana jest za naturalny antyoksydant przeciwdziałający przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Niezwykłe działanie

Oprócz opisanego wyżej działania przeciwzmarszczkowego, borowina ma podobne zalety co algi i błoto. Przyspiesza bowiem spalanie tkanki tłuszczowej i wspomaga detoksykację organizmu. Z powodzeniem stosuje się ją w uzdrowiskach, ośrodkach SPA i DaySPA jako składnik zabiegów odnowy biologicznej o działaniu:

 • antycellulitowym,
 • wyszczuplającym,
 • ujędrniającym,
 • poprawiającym gęstość skóry,
 • wygładzającym,
 • nawilżającym.

Warto więc sięgnąć po ten zwyczajny i naturalny środek, który w różnorodnych postaciach żelu, kremu, maski, peelingu czy sproszkowanej soli do kąpieli zadba o skórę naszej twarzy i ciała.

Anna J

Komentarze (4)

pati25

9 lat temu

Zwykły torf a ma takie suuper działanie.Kosmetyków z torfem nie stosowałam.Ale może warto skoro mają takie extra działanie B);)

kasiakasia

13 lat temu

Tak Firma Tołpa wykorzystuje ekstrakt torfowy do produkcji kosmetyków i past do zębów.Jednak ja jeszcze nie używałam takich kosmetyków.Chociaż opinię mają dobrą.

Jagoda

13 lat temu

Od lat używam jednego kosmetyku z torfem- toniku z firmy produkującej kosmetyki hypoalergiczne. Poleciła mi go moja kosmetyczka i choć mówi, że od czasu do czasu kosmetyk trzeba zmieniać, bo skóra się przyzwyczaja, to ja nie potrafię zastąpić go innym:)

basikmac

13 lat temu

Dużo czytałam o kosmetykach produkowanych na bazie torfu, np. tołpa… Ale jakoś osobiście nie mogę się przekonać do ich wykorzystania w praktyce…. Ciekawe, czy ktoś z Was korzystał, używał takich kosmetyków? Może podzielicie się uwagami 🙂

Zostaw komentarz