Czy wiesz że...? Zdrowie

Nasze oczy starzeją się szybciej niż kiedyś

nasze-oczy-starzeja-sie-szybciej-niz-kiedys

Czy znasz wiek swoich oczu? Nie zawsze jesteśmy tego świadomi lub nie zwracamy na to uwagi, ale nasze oczy starzeją się razem z nami. Coraz częściej problemy z zakresu eye-agingu pojawiają się dużo szybciej i dotykają nas wcześniej niż do tej pory określała to medycyna. Z pomocą eksperta – lekarza okulisty dr n. med. Alicji Dreksler-Tkacz spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące starzenia się naszych oczu, problemów z widzeniem i zmian, które pojawiają się wraz z wiekiem.

Eye-aging, czyli spojrzenie na upływający czas

Wzrok jest pierwszym zmysłem, na którego funkcjonowanie tak duży wpływ ma upływający czas. Lekarze określają dość sztywne przedziały wiekowe, w ramach których pojawienie się pewnych schorzeń jest więcej niż prawdopodobne. Problemy dotyczą zarówno układu optycznego i procesów prawidłowego widzenia, jak również otoczenia tkankowego tego narządu. Skóra powiek ulega zwiotczenia, a włókna mięśnia dźwigacza rozejściu się, co może powodować opadnięcie powieki górnej czy podwinięcie lub odwinięcie powieki dolnej. Zanik tkanki tłuszczowej oczodołu powoduje,że oczy wydają się być mniejsze – podaje przykłady takich zmian dr Dreksler-Tkacz.

20+, 40+, 60+

Pełnię swoich możliwości wzrok uzyskuje w okolicy 20. roku życia, kiedy jedynym problemem fizjologicznym może być stabilizująca się wtedy wada wzroku. Wszystkie inne schorzenia są efektem wyłącznie czynników zewnętrznych – wpływu środowiska czy uszkodzenia mechanicznego. Pierwsze symptomy starzenia się oczu pojawiają się okolicy 40. roku życia. Na skutek stwardnienia soczewki dochodzi do stopniowej utraty zdolności do akomodacji, czyli ostrego widzenia przedmiotów w różnej odległości. Proces ten nazywany starczowzrocznością jest nieodwracalny i możliwy do skutecznego wyleczenia tylko zastosowanie odpowiedniej korekcji.

Rozwiązaniem mogą być okulary lub soczewki kontaktowe – tłumaczy dr Dreksler-Tkacz. Z doświadczeń lekarzy wynika jednak, że granica 40 lat zaczyna coraz częściej się obniżać i starczowzroczność dotyka pacjentów kończących czasem 35. rok życia. Kolejna granica to 60. rok życia – w efekcie starzenia się oczu pojawia się zaćma, zwyrodnienia plamki i jaskra.

Jak świat staje się mniej barwny, wyraźny i kontrastowy

Po pierwsze wraz z wiekiem źrenica staje się mniejsza i mniej czuła na światło. W efekcie do siatkówki dociera jego mniejsza ilość co zaburza zdolność prawidłowego widzenia. Zmniejszenie średnicy źrenicy sprawia, że dostrzeganie przedmiotów w przyciemnionym miejscu staje się trudniejsze. Oko nie dostosowuje się również już tak szybko do różnic w natężeniu światła – wyjaśnia dr Dreksler-Tkacz.

Po drugie soczewka traci również swoją elastyczność – podobnie jak to jest w przypadku naszych mięśni – i staje się grubsza, twardsza oraz cięższa. Pojawiają się trudności z dostosowaniem ostrości na przedmioty w bliskich odległościach. Robi się również bardziej żółta przez co zakłócona zostaje percepcja kolorów.

Większość schorzeń oczu można dziś wyleczyć lub zniwelować objawy i przywrócić komfort życia. Ważne aby skontaktować się z lekarzem w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących zmian. Nowoczesne metody leczenia – laserowa korekcja wzroku, wszczepianie soczewek wewnątrzgałkowych czy operacje chirurgiczne pozwalają skutecznie powstrzymać skutki starzenia się naszych oczu.

Weiss Klinik

Komentarze (11)

Emilly27k

6 lat temu

Oczy się męczą podczas wykonywania poszczególnych czynności, ale również od tego,że przyglądamy się zbyt blisko. Ważny jest dobór szkieł w okularach.
Posiadam na dzień dzisiejszy okulary.
Wzrok mi się nie męczy w nich, ale odnoszę wrażenie,że
z dala nie przeczytam tekstu. Nie wstydzę się na co dzień w nich przebywać. :)))

pati25

10 lat temu

To straszne niie widzieć.Dlatego powinniśmy dbać o nasze oczy.Ja nie mam żadnych problemów ze wzrokiem i mam nadzieję,że nie będę ich miała.Póki co ograniczam siedznie przed komputerem,nie przemęczam wzroku

jolunia559

11 lat temu

Ja mam problem z niedowidzeniem od dziecka.Astygmatyzm daje mi popalić.Teraz po 50 wzrok mi leci strasznie.Raz do roku muszę zmieniac okulary.Może za dużo czytam?

stazyz

11 lat temu

Zazdroszczę wszystkim którzy mają prawidłowy wzrok, ja zmieniam je praktycznie co 2 lata, a prawdę mówiąc musiałabym zmieniać co roku. Tak szybko pogarsza się mój wzrok. obecnie testuję okulary progresywne…denerwowało mnie to ciągłe wymienianie okularów to do dali to znów do czytania dziennie chyba z tysiąc razy…:) zobaczę jak się sprawdzą obecne..na razie podoba mi się to, że nie muszę ciągle ich zmieniać:)

Stenka

11 lat temu

Nasze oczy starzeją się szybciej jak kiedyś bo siedzimy przed komputerem, przed telewizorem, powietrze jest pełne zanieczyszczeń. Na starczowzroczność o ile wiem to jak narazie nie ma operacji ani innych metod poprawy wzroku jak noszenie okularów. Mam nadzieję, że coś dla takich jak ja będzie wynalezione. Mam teraz okulary 2,5 i boję sie, że po nastepnej wizycie u okulist będę miała większe.
Wiem, że komputer niszczy mi wzrok, ale nie mogę bez niego się obyć ani w pracy, ani w domu. Do tego moje oczy sa wrazliwe na promienie słoneczne. Po badaniach noszę specjalne okulary przepisane przez okulistę nawet w zimę kiedy jest słońce

helas

11 lat temu

To prawda, że z wiekiem wzrok się pogarsza, ale to jak bardzo, zależy tylko od nas samych. Jeśli zaczniemy poświęcać swoim oczom więcej uwagi jak gimnastyka oczu, częstsze wizyty u okulisty to na pewno będą nam dobrze i długo służyć.

malgosia74

11 lat temu

Moje oczka cierpia na popularną wadę – krótkowzroczność. Od czasu szkolych lat zaczynały sie te problemy z widzeniem na tablicę. Oczy szybko się przemęczały gdyż wytężałam wzrok żeby dokładnie zobaczeć co tam pisze. Najbardziej wstydziłam się w sklepie gdy mrózyłam oczy aby dojrzec cenę… Wie okulista… No i okularki. Niestety nie nosiłam sumiennie, pogarszając coraz to bardziej sytuacje . Z niewielkiej wówczas wady wzroku powstał problem „dzięki” temu jak tez dzieki pracy z komputerem. Promieniowanie monitorów ( teraz może jest mniejsze, nowa technologia) przyczyniło się również do pogorszenia wzroku. Musiałam zmienić szkła na mocmiejsze i z antyrefleksem i teraz „staram” się nie zapominać zakładać na nos polepszaczy wzroku:) Ale okularki dodają nam seksapilu 🙂

Annagata

11 lat temu

A ja noszę okulary,bo nie mam wyjścia.Zawsze wydawało mi się,że dobrze widzę,ale kiedy nuty zaczęły mi skakać na pięciolinii ( jestem dyrygentem),to zrobiło się niewesoło.I powiem szczerze,drażni mnie to,gdy pomylę okulary do patrzenia z tymi do czytania,albo zwyczajnie zapomnę wziąć je na próbę.Już teraz wiem,co przeżywa moja mama,gdy coś chce przeczytać.zaczyna się wtedy akcja okulary.Ale też chyba na własne życzenie psujemy sobie wzrok (pomijam oczywiście uwarunkowania genetyczne czy chorobowe).Siedzimy godzinami przy telewizorze,komputerze,a to niestety nie działa dobrze.

trojan94

11 lat temu

Tutaj muszę przyznać rację, że wzrok jest najważniejszy. Z wieloma wadami wzroku /nawet tymi bardzo poważnymi/ dzisiejsza medycyna daje sobie radę, co jeszcze kilkanaście lat temu było prawie niemożliwe.Jednak mimo rozwiniętej medycyny- dbajmy o wzrok!

gwolska

11 lat temu

Wzrok to jeden z najważniejszych, a kto wie, czy nie najważniejszy ze zmysłów. Bo można nie mieć czucia, można nie odczuwać smaków czy zapachów, ale nie widzieć?
Dlatego już od wczesnych lat naszego życia nasi rodzice, a potem my sami powinniśmy dbać o oczy. W tym względzie ważna jest profilaktyka.

grazyna40

11 lat temu

ja na szczęście nie mam najmniejszego problemu z moim wzrokiem i mam nadzieję że ten stan utrzyma się jak najdlużej

Zostaw komentarz