nasze-oczy-starzeja-sie-szybciej-niz-kiedys

Czy znasz wiek swoich oczu? Nie zawsze jesteśmy tego świadomi lub nie zwracamy na to uwagi, ale nasze oczy starzeją się razem z nami. Coraz częściej problemy z zakresu eye-agingu pojawiają się dużo szybciej i dotykają nas wcześniej niż do tej pory określała to medycyna. Z pomocą eksperta – lekarza okulisty dr n. med. Alicji Dreksler-Tkacz spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące starzenia się naszych oczu, problemów z widzeniem i zmian, które pojawiają się wraz z wiekiem.

Eye-aging, czyli spojrzenie na upływający czas

Wzrok jest pierwszym zmysłem, na którego funkcjonowanie tak duży wpływ ma upływający czas. Lekarze określają dość sztywne przedziały wiekowe, w ramach których pojawienie się pewnych schorzeń jest więcej niż prawdopodobne. Problemy dotyczą zarówno układu optycznego i procesów prawidłowego widzenia, jak również otoczenia tkankowego tego narządu. Skóra powiek ulega zwiotczenia, a włókna mięśnia dźwigacza rozejściu się, co może powodować opadnięcie powieki górnej czy podwinięcie lub odwinięcie powieki dolnej. Zanik tkanki tłuszczowej oczodołu powoduje,że oczy wydają się być mniejsze – podaje przykłady takich zmian dr Dreksler-Tkacz.

20+, 40+, 60+

Pełnię swoich możliwości wzrok uzyskuje w okolicy 20. roku życia, kiedy jedynym problemem fizjologicznym może być stabilizująca się wtedy wada wzroku. Wszystkie inne schorzenia są efektem wyłącznie czynników zewnętrznych – wpływu środowiska czy uszkodzenia mechanicznego. Pierwsze symptomy starzenia się oczu pojawiają się okolicy 40. roku życia. Na skutek stwardnienia soczewki dochodzi do stopniowej utraty zdolności do akomodacji, czyli ostrego widzenia przedmiotów w różnej odległości. Proces ten nazywany starczowzrocznością jest nieodwracalny i możliwy do skutecznego wyleczenia tylko zastosowanie odpowiedniej korekcji.

Rozwiązaniem mogą być okulary lub soczewki kontaktowe – tłumaczy dr Dreksler-Tkacz. Z doświadczeń lekarzy wynika jednak, że granica 40 lat zaczyna coraz częściej się obniżać i starczowzroczność dotyka pacjentów kończących czasem 35. rok życia. Kolejna granica to 60. rok życia – w efekcie starzenia się oczu pojawia się zaćma, zwyrodnienia plamki i jaskra.

Jak świat staje się mniej barwny, wyraźny i kontrastowy

Po pierwsze wraz z wiekiem źrenica staje się mniejsza i mniej czuła na światło. W efekcie do siatkówki dociera jego mniejsza ilość co zaburza zdolność prawidłowego widzenia. Zmniejszenie średnicy źrenicy sprawia, że dostrzeganie przedmiotów w przyciemnionym miejscu staje się trudniejsze. Oko nie dostosowuje się również już tak szybko do różnic w natężeniu światła – wyjaśnia dr Dreksler-Tkacz.

Po drugie soczewka traci również swoją elastyczność – podobnie jak to jest w przypadku naszych mięśni – i staje się grubsza, twardsza oraz cięższa. Pojawiają się trudności z dostosowaniem ostrości na przedmioty w bliskich odległościach. Robi się również bardziej żółta przez co zakłócona zostaje percepcja kolorów.

Większość schorzeń oczu można dziś wyleczyć lub zniwelować objawy i przywrócić komfort życia. Ważne aby skontaktować się z lekarzem w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących zmian. Nowoczesne metody leczenia – laserowa korekcja wzroku, wszczepianie soczewek wewnątrzgałkowych czy operacje chirurgiczne pozwalają skutecznie powstrzymać skutki starzenia się naszych oczu.

Weiss Klinik