Najlepsze szampony przeciwłupieżowe
Grafika dostarczona przez partnera

Łupież to nie tylko problem zdrowotny, ale także estetyczny – osypujący się w wyniku schorzenia skóry głowy naskórek, w postaci białego proszku lub większych płatków, zdecydowanie nie prezentuje się korzystnie na ubraniach. Jakie są przyczyny powstawania łupieżu i jak mu skutecznie zaradzić?

Przyczyny powstawania łupieżu

Za powstawanie łupieżu odpowiedzialny jest drożdżopodobny grzyb z rodziny Malassezia, który zaburza wydzielanie sebum, zwiększa keratynizację i wywołuje podrażnienia skóry głowy, takie jak pieczenie, świąd i zaczerwienienia. Zwykle jego występowanie jest związane z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy, ponieważ obecność kwasów tłuszczowych sprawia, że rozmnaża się on znacznie szybciej i zaburza naturalny mikrobiom. Łupież najczęściej ma podłoże genetyczne, ale nie bez znaczenia są takie czynniki wewnętrzne jak stres, niewłaściwa dieta, niedobory cynku w organizmie czy nadużywanie alkoholu. Może on być bezpośrednio związany z niektórymi czynnikami zewnętrznymi, na przykład niedokładnym spłukiwaniem szamponu czy suchym powietrzem w pomieszczeniach.

Rodzaje łupieżu

Warto pamiętać, że to, co czasem wydaje się łupieżem, w rzeczywistości wcale nim nie jest. Jeśli na ramionach lub ubraniach widoczny jest biały pyłek, ale nie występują objawy stanu zapalnego skóry głowy, to może być to jedynie skutek odwodnienia skóry głowy. Natomiast pojawianie drobnych płatków naskórka, któremu towarzyszy świąd, uporczywe swędzenie i stan zapalny z całą pewnością jest łupieżem. Szampon na łupież powinien być dostosowany do dwóch rodzajów tego schorzenia, a mianowicie:

  • łupieżu suchego – to białe, drobne łuski po złuszczeniu przypominające puder. Natomiast podczas nasilenia się stanu zapalnego zmienia się on w nawarstwione, przylegające do głowy strupki. Skóra jest przy nim sucha i ściągnięta.

  • łupieżu tłustego/łojotokowego – towarzyszy mu zwiększony łojotok, intensywne przetłuszczanie się skóry głowy, żółte strupki i bardzo uporczywy świąd.

Jakie składniki powinien zawierać skuteczny szampon przeciwłupieżowy?

W składzie szamponów przeciwłupieżowych nie może rzecz jasna zabraknąć substancji niszczących grzyby z rodziny Malassezia. Należą do nich przede wszystkim ketokonazol (działa przeciwłojotokowo), siarczek selenu (zmniejsza zaczerwienienie, swędzenie i nadmierne łuszczenie skóry) czy pirytonian cynku (utrudniana namnażanie grzyba). Oprócz związków leczniczych bardzo ważna jest również obecność składników pielęgnujących skórę głowy. Najlepszy szampon przeciwłupieżowy, dostępny w drogerii internetowej Makeup.pl, zawiera między innymi witaminy A, E oraz PP, które regenerują naskórek i pobudzają mikrokrążenie oraz pantenol działający odżywczo i łagodząco na skórę głowy. Dobrym dodatkiem do kosmetyków przeciwłupieżowych jest nawilżająca skórę głowy i włosy gliceryna oraz kompleksy glinki delikatnie usuwające złuszczony naskórek.

 

Szampon przeciwłupieżowy ranking

1. Antybakteryjny szampon siarkowy Barwa

Kosmetyk zawiera w swojej recepturze trzy ważne składniki: siarkę, klimbazol i ekstrakt z kiełków pszenicy. Dzięki nim hamuje nadmierne rogowacenie naskórka, zapobiegając jego łuszczeniu i białym płatkom na ubraniu.

2. Głęboko nawilżający szampon przeciwłupieżowy z olejem kokosowym Head & Shoulders

Zapewnia aż 72 godziny intensywnej ochrony przed łupieżem, jednocześnie doskonale odświeżając skalp. Zawiera antyoksydanty, z pomocą których dogłębnie pielęgnuje pasma.

3. Intensywny szampon przeciwłupieżowy do włosów Phyto

Dobry szampon przeciwłupieżowy przeznaczony do każdego typu włosów. Doskonale obmywa i oczyszcza skórę głowy, a także reguluje pracę gruczołów łojowych.

4. Naturalny szampon do włosów w kostce z olejem konopnym Manu Natu

Kosmetyk o przepięknym zapachu zapewnia delikatne złuszczanie martwego naskórka, jednocześnie wspierając skuteczną walkę z nawracającym łupieżem.

5. Oczyszczający szampon do wrażliwej skóry głowy i karku Ziaja Med

Składniki aktywne szamponu równoważą florę bakteryjną, łagodząc i kojąc. Regularne stosowanie produktu skutecznie zmniejsza łupież oraz eliminuje świąd.