Dieta

Na czym polega dieta ketogeniczna

Na czym polega dieta ketogeniczna

BeKeto.pl

Dieta ketogeniczna stała się ostatnio bardzo popularna. Osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy chętnie się na nią decydują. Wynika to z faktu, iż nie niesie ona poważnych restrykcji żywieniowych. Diety odchudzające często wywołują uczucie głodu, które nierzadko skłania do podjadania między posiłkami. W rezultacie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a okazują się dość męczące. Na szczęście nie wszystkie plany żywieniowe opierają się na spożywaniu produktów, po których nie czujemy się najedzeni. W naszym artykule podpowiadamy, na czym polega dieta ketogeniczna.

Spis treści:

  1. Dieta ketogenna – poznaj jej zastosowanie!
  2. Dieta niskowęglowodanowa dopuszczająca spożywanie tłuszczów w nieograniczonych ilościach
  3. Dieta keto – jak wspiera odchudzanie?
  4. Dieta wyskotłuszczowa – jakość tłuszczów ma znaczenie!
  5. Co jeść na diecie ketogenicznej? Przykładowy jadłospis
  6. Ciała ketonowe – jak zwiększyć ich liczbę w zależności od sposobu żywienia?
  7. Czy węglowodany można spożywać podczas stosowania diety ketogennej?
  8. Zalety diety ketogenicznej
  9. Dieta eliminacyjna – jak uniknąć niedoborów substancji odżywczych?

Dieta ketogenna – poznaj jej zastosowanie!

Choć o tym programie żywieniowym stało się głośno stosunkowo niedawno, medycyna od lat korzysta z jego założeń. Dieta ketogeniczna bywa stosowana wspomagająco w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego, padaczki czy choroby Alzheimera. Jednak większość z nas interesuje się nią z zupełnie innych powodów. Zauważono bowiem, iż dieta ketogeniczna pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Tak jednak dzieje się tylko w początkowej fazie, o czym warto pamiętać.

Dieta niskowęglowodanowa dopuszczająca spożywanie tłuszczów w nieograniczonych ilościach

Na czym polega dieta ketogeniczna? Pod tym terminem kryje się dieta wysokotłuszczowa, a zarazem niskowęglowodanowa. Osoba, która na nią przechodzi, może spożywać tłuszcze bez żadnych ograniczeń, dzięki czemu nie odczuwa głodu i cieszy się dobrym samopoczuciem. Natomiast zawartość węglowodanów w codziennym menu nie powinna przekraczać 10%. Jednocześnie przy diecie ketogenicznej zaleca się optymalne spożycie białka. W związku z tym, iż dostarczamy organizmowi spore ilości tłuszczów, proces utleniania kwasów tłuszczowych zostaje zahamowany. W efekcie opisanych zmian dochodzi do produkcji ciał ketonowych.

Awokado z jajkiem

BeKeto.pl

Dieta keto – jak wspiera odchudzanie?

Glukoza stanowi podstawowe źródło energii dla naszego organizmu, wchodzi w cykl przemian biochemicznych, których efektem jest powstanie ATP (adenozynotrifosforanu). Jednak gdy brakuje jej w organizmie, ten musi zacząć ją pozyskiwać z innych źródeł. Jednym z nich jest tkanka tłuszczowa. Wskutek przemian enzymatycznych kwasów tłuszczowych zostaje uwolniona energia. Jednocześnie osoba, która znajduje się na diecie niskowęglowodanowej, zaczyna też dostrzegać utratę zbędnych kilogramów.

Dieta wyskotłuszczowa – jakość tłuszczów ma znaczenie!

Dieta wysokotłuszczowa – ten termin brzmi jak marzenie dla osób, które lubią tłuste przekąski. Mamy jednak złą wiadomość. W diecie ketogenicznej kluczową rolę odgrywa jakość spożywanych tłuszczów. Frytki, chipsy, krakersy czy pączki zawierają tłuszcze trans, które wywołują stres oksydacyjny i przyczyniają się do powstawania wolnych rodników. W procesie smażenia frytek czy chipsów powstają też substancje o działaniu rakotwórczym. Dieta wysokotłuszczowa, a zarazem niskowęglowodanowa, nie powinna też opierać się na smalcu, boczku, maśle itp., ponieważ tłuszcze pochodzenia zwierzęcego to głównie nasycone kwasy tłuszczowe. Te przyczyniają się do wzrostu stężenia złego cholesterolu we krwi (LDL). W związku z tym, iż jest on niskocząsteczkowy, może sprzyjać powstawaniu płytki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych.

zupa z cukinii i awokado

BeKeto.pl

Co jeść na diecie ketogenicznej? Przykładowy jadłospis

To pytanie zadaje sobie zapewne wiele osób po tym, jak zwróciliśmy uwagę na to, iż nie każdy produkt wysokotłuszczowy wpływa korzystnie na nasz organizm. Dieta ketogeniczna powinna obfitować w zdrowe tłuszcze, a te znajdziemy w tłustych rybach morskich, nasionach, orzechach i olejach roślinnych tłoczonych na zimno. Warto sięgać zwłaszcza po te produkty spożywcze, które mają korzystny stosunek kwasów omega-3 do omega-6. Ten zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, ale też wykazuje aktywność przeciwzapalną i okazuje się nieoceniony w walce z takimi chorobami jak łuszczyca, AZS, trądzik czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Korzystnym stosunkiem kwasów omega-3 do omega-6 może pochwalić się m.in. awokado. Na jego bazie można przyrządzić wiele zdrowych potraw i sosów, w tym guacamole. Jeśli chodzi o oleje roślinne, to warto postawić na olej kokosowy, doskonale sprawdzi się też oliwa z oliwek. 

Ciała ketonowe – jak zwiększyć ich liczbę w zależności od sposobu żywienia?

Organizm łatwiej można wprowadzić w stan ketozy, jednocześnie dostarczając mu cennych substancji odżywczych, włączając do menu tłuste ryby morskie, owoce morza i jogurt naturalny. Na diecie ketogennej należy jednak uważać z produktami pochodzenia zwierzęcego. Choć tłuste sery oraz tłuste mięsa to naturalne tłuszcze, to mogą przyczyniać się do wzrostu stężenia złego cholesterolu we krwi i zwiększać ryzyko miażdżycy. Od czasu do czasu można natomiast pozwolić sobie na przekąski z masłem orzechowym.

 Zapieknane cukinie z parmezanem i pomidorowym sosem

BeKeto.pl

Czy węglowodany można spożywać podczas stosowania diety ketogennej?

Jeśli chodzi o węglowodany, to te należy spożywać w minimalnych ilościach i najlepiej łączyć je z tłuszczem.  W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć produktów bogatych w witaminy z grupy B, czyli np. pełnoziarnistych płatków owsianych, do których przygotowania sprawdzi się mleko kokosowe (najlepiej ekologiczne). Także produkty pszenne (koniecznie pełnoziarniste) są dopuszczalne w niewielkich ilościach. Dopóki nie zostanie przekroczona dzienna dawka węglowodanów, to nie powinny pojawić się problemy z doprowadzeniem organizmu do stanu ketozy.

Zalety diety ketogenicznej

Efekty diety ketogenicznej są wielokierunkowe. Jeśli ograniczymy tłuszcze nasycone, doprowadzimy do spalania tkanki tłuszczowej, jednocześnie zachowując niski poziom złego cholesterolu we krwi. Na diecie keto można dość szybko zrzucić zbędne kilogramy, co z pewnością docenią panie szykujące się do sezonu wakacyjnego. Zmiana sposobu żywienia wpływa też korzystnie na zdrowie. Przy wysokim spożyciu kwasów omega-3 choroby układu krążenia występują zdecydowanie rzadziej. Ponadto keto dieta może stać się elementem zdrowego stylu życia. Podstawa diety ketogenicznej została opracowana przez lekarzy, którzy dostrzegli w niej ogromny potencjał. Okazało się, iż wspiera ona leczenie niektórych jednostek, w tym choroby Alzheimera, Parkinsona, stwardnienia zanikowego bocznego czy lekoopornej padaczki. Przy dużej zawartości tłuszczu trzeba natomiast liczyć się z ryzykiem wystąpienia biegunki tłuszczowej, keto wysypki czy kwasicy ketonowej. Aby nie dopuścić do tej ostatniej, która zagraża życiu, nowe nawyki żywieniowe należy wprowadzać po konsultacji z lekarzem i wykonaniu stosownych badań.

zucchini pancakes

BeKeto.pl

Dieta eliminacyjna – jak uniknąć niedoborów substancji odżywczych?

Dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa, jaką jest dieta keto, pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów, nie cierpiąc przy tym z powodu dokuczliwego uczucia głodu. Ponadto warto pamiętać o tym, że dieta ketogenna to dieta eliminacyjna. Nasze menu tylko w 10% składa się z węglowodanów. Nie spożywamy zatem pieczywa, ryżu, kasz czy makaronów, a zatem produktów, które oprócz cukrów złożonych zawierają również witaminy z grupy B, które regulują wiele istotnych procesów w naszym organizmie. Aby uniknąć niedoborów substancji odżywczych, należy znaleźć inne źródła tych składników. Czasem też konieczne staje się stosowanie suplementów diety. Te znajdziesz m.in. w angielskiej firmie BeKeto, która oferuje też keto przekąski, keto chleb czy keto dżem. Wybór jest ogromny, a wszystkie produkty dostosowane do założeń diety wysokotłuszczowej, a zarazem niskowęglowodanowej. BeKeto specjalizuje się w tym zagadnieniu, dlatego też udziela wielu cennych wskazówek dotyczących odżywiania. Jeśli chcesz zgłębić temat diety keto, koniecznie zajrzyj na wyżej wspomnianą stronę online.

Do osiągnięcia ketozy przydadzą się też suplementy diety. Te przyspieszą utratę wagi, niektóre pomagają spalać tłuszcz, ponadto zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na wybrane substancje odżywcze. Czasem nasz sposób odżywiania jest zdrowy, lecz mimo to brakuje nam niezbędnych składników, w tym cennych witamin i minerałów.

Należy wspomnieć, że wśród przeciwwskazań do wdrożenia diety keto wymienia się: leczenie cukrzycy, nadciśnienie, problemy hormonalne, ciążę, choroby nerek, wątroby oraz trzustki.

Dodaj komentarz