Uroda

Na co zwrócić uwagę kupując dozownik do mydła?

dozownik do mydła tork

Higiena rąk jest jednym z głównych i podstawowych zaleceń dotyczących ochrony przed wszelkiego rodzaju chorobami. Co prawda nie chroni ona w 100% przed wystąpieniem objawów chorobowych, ale znacznie ogranicza ich rozprzestrzenienie. Dzieje się tak, gdyż to właśnie ręce są jednym z głównych wektorów, za pomocą których przenosimy zakażenia na drugą osobę.

Tradycyjne mydła w kostkach mogą stać się same w sobie siedliskiem bakterii, czy wirusów – w szczególności, jeśli jednego mydła używa więcej niż jedna osoba. Z tego właśnie powodu warto zaopatrzyć się dozowniki mydeł w płynie lub piance, które umożliwiają znacznie bardziej higieniczne używanie mydła. Warto zaznaczyć, iż poza względami higienicznymi zakup specjalnego dozownika przynosi również korzyści ekonomiczne, gdyż zużywamy wtedy dużo mniej mydła podczas jednorazowego mycia rąk.

dozownik do mydła tork

Różne rodzaje dozowników

W sklepie internetowym Higieniczny.pl można kupić 3 różne rodzaje dozowników na mydło. Pierwszym z nich jest tzw. dozownik manualny, czyli taki, który obsługujemy za pomocą rąk. Należy przyznać, iż jest to „najmniej higieniczne” rozwiązanie, gdyż ten rodzaj dozownika niejako wymusza dotknięcie go ręką – a więc w podobnym stopniu jak tradycyjne mydła w kostce może stanowić miejsce bytowania drobnoustrojów chorobotwórczych. Dla pełnej jasności warto dodać, iż wśród dozowników manualnych wyróżniamy dwa rodzaje – wolnostojące i naścienne, z których te pierwsze są zdecydowanie najpopularniejsze w codziennym domowym użytku. Kolejnym rodzajem są dozowniki łokciowe. Ten rodzaj jest szczególnie popularny w szpitalach i przychodniach. Wszystkie tego typu dozowniki są naścienne i mają specjalną dźwignię, której naciśnięcie powoduje zaaplikowanie jednej porcji płynu. Niewątpliwie są one bardziej higieniczne od poprzedniego rodzaju ze względu na to, iż nie są obsługiwane (a przynajmniej nie powinny) za pomocą rąk. W ten sposób w dużej mierze eliminuje się ilość potencjalnych patogenów znajdujących się na dozowniku. Niemniej jednak najbezpieczniejszymi pod kątem epidemiologicznym są dozowniki automatyczne. Bardzo istotnym ich atutem jest to, że występują w dwóch postaciach – zarówno wolnostojącej, jak i naściennej. Dzięki temu ten typ dozowników z powodzeniem może znaleźć zastosowanie w każdym domu. Obsługa takich dozowników polega tylko i wyłącznie na „bezkontaktowym” podłożeniu dłoni pod miejsce, z którego uwalnia się mydło. Specjalny detektor „widzi” wtedy naszą rękę i dozuje jedną porcję płynu.

dozownik do mydła tork

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie funkcje musi spełniać nasz nowy dozownik mydła? Niewątpliwie jest ich kilka:

  • ograniczenie ekspozycji na chorobotwórcze patogeny
  • zapewnienie komfortu korzystania z mydła
  • ograniczenie kosztów zakupu mydła
  • podniesienie standardu i estetyki łazienki (z tego powodu warto wybrać ładny dozownik, z którego nie będzie kapało po użyciu mydła)

Patrząc na wyżej wymienione punkty, a mając na uwadze w szczególności względy higieniczne, prawdopodobnie najlepszym wyborem dla większości gospodarstw domowych (ale również firm) będzie wybór dozownika automatycznego. Niemniej jednak każdy zainteresowany zakupem określonego produktu powinien zapoznać się z jego charakterystyką i wybrać jak najodpowiedniejszy dla siebie.

Komentarze (4)

Rosia58

4 lata temu

Jak będziemy dbali o higienę, zdecydowanie rzadziej będą nas dopadały różnego rodzaju choroby. Niestety, wiele osób nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, przyjściu do domu czy też przed posiłkiem. To skrajna głupota.

Goplana

4 lata temu

Myślę, że dozownik automatyczny to dziś dobre rozwiązanie. Niezwykle higieniczne i chroniące nas przed zakażeniem koronawirusem.

Zostaw komentarz