Na co należy uważać, by się nie rozchorować

Sezon na przeziębienia i grypę uważamy za rozpoczęty. Niestety, nagłe zmiany warunków atmosferycznych sprzyjają osłabieniu organizmu. Mróz za oknem, deszcz oraz pierwszy śnieg sprawiają, że coraz więcej osób choruje. A to w praktyce oznacza, że mamy się od kogo zarazić. Na co należy uważać, by się nie rozchorować?

Ubieraj się ciepło

Niestety, wiele z nas nie do końca wie, jak się ubrać, gdy temperatura za oknem oscyluje wokół zera. Najlepiej założyć ciepłą, dzianinową sukienkę z długim rękawem, narzucić na to kardigan, a pod sukienkę założyć grube rajstopy, minimum 100 DEN. Pamiętaj o ciepłym szaliku i ciepłym płaszczu.  Jeśli preferujesz jeansy, to zestawiaj je z bluzkami, na które narzucasz grubsze swetry lub bluzy, a jako odzież wierzchnią załóż ciepłą, puchową kurtkę. Choć w galeriach można spotkać wiele cienkich sukienek w zimowych kolorach i wyposażone w długie rękawki, nie daj się zwieść. Takie kreacje są bardzo niepraktyczne.  Zwłaszcza gdy do ciepłej sukienki doszyto tiulowe, półprzeźroczyste rękawy.

Pamiętaj o ciepłych butach

Niestety, przy ziemi mamy w nocy przymrozki, co da się wyczuć także rano, gdy zmierzamy na autobus czy tramwaj. Dlatego też zamień adidasy lub trampki na ciepłe kozaki lub botki. Dzięki nim twoje stopy nie zmarzną.

Myj ręce po korzystaniu z miejsc publicznych

Jeśli jedziesz tramwajem, pociągiem, robisz zakupy w centrum handlowym, staraj się zawsze umyć ręce. Możesz to zrobić po wejściu do biura lub mieszkania lub w toalecie w galerii handlowej. Przestrzeganie podstawowych zasad higienicznych zmniejsza ryzyko infekcji i to w znacznym stopniu.

Unikaj osób chorych

Staraj się nie przebywać w towarzystwie osób kaszlących, kichających  i smarkających, ponieważ wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. W rezultacie możesz łatwo podłapać od kogoś katar czy grypę.

Łykaj witaminę C

Kwas askorbinowy wzmacnia odporność, dlatego należy stosować go profilaktycznie w sezonie jesienno-zimowym.  Najlepiej pić świeżo wyciskane soki z grejpfrutów oraz pomarańczy, ale jeśli uważasz, że coś cię bierze, możesz też sięgnąć po witaminę C w formie liposomów, jest ona dużo lepiej przyswajalna przez organizm od tradycyjnych tabletek.

Nie jedz i nie pij zimnego

Niestety, zimne napoje, jogurty wyciągane prosto z lodówki czy  napoje gazowane sprzyjają infekcjom gardła, w tym anginie, której z reguły towarzyszy uciążliwy katar. Warto o tym pamiętać i dbać o siebie.

Ból gardła zwalczaj sprayem ze srebrem

Jeśli pojawi się ból gardła, sięgnij po spray ze srebrem dostępny bez recepty. Jest on dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie tylko łagodzi stan zapalny, ale dzięki właściwościom srebra zwalcza też bakterie i wirusy.

Dokładnie susz włosy

Jeśli myjesz głowę, nie czekaj, aż sama wyschnie, tylko dosusz włosy do końca za pomocą suszarki. Jest to uciążliwe przy długich włosach, bo zabiera mnóstwo czasu, ale chyba nie chcesz go tracić na chorowanie?