miesiaczka-przy-stosowaniu-htz

Menopauza oznacza dosłownie okres, w którym ustaje miesiączkowanie. Ciało kobiety jednak dojrzewa do tej zmiany przez dłuższy czas. Już w okresie przed-menopauzalnym pojawiają się pierwsze objawy będące objawem zmian w poziomie hormonów płciowych.

Często sekwencyjne podawanie hormonów jest zalecane kobietom dopiero wkraczającym w okres przekwitania. Terapia hormonalna ciągła z kolei polega na jednoczesnym przyjmowaniu estrogenów i progesteronu, bez przerw. Jest wskazana dla kobiet, które chcą uniknąć comiesięcznych krwawień (dotyczy to zwłaszcza starszych pacjentek). Początkowo mogą występować działania niepożądane, w postaci np. niewielkich plamień w pierwszych miesiącach leczenia.

Poza okresem menopauzy, hormonalna terapia zastępcza znajduje również zastosowanie, jeśli brak miesiączki jest związany z innym stanem chorobowym (jak zespół policystycznych jajników) lub wynika z przeprowadzonej wcześniej terapii. Za każdym razem konieczne jest jednak zapoznanie się ze skutkami ubocznymi, przeciwwskazaniami oraz wykonanie badań. Bardzo istotna jest również dawka (i sposób przyjmowanych hormonów). Zawsze należy zaczynać od jak najniższego stężenia, stopniowo dopasowując je do swoich potrzeb.

Redakcja