Rozpoznaj chorobę Zdrowie
Miażdżyca

Miażdżyca jest przyczyną wielu chorób układu krążenia. Urasta do miary choroby cywilizacyjnej. Jest główną przyczyną śmierci mieszkańców krajów zachodnich. Wybierając zdrowy tryb życia możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Menopauza zwiększa ryzyko zachorowania na schorzenia układu krążenia. Kobiety do 45 roku życia są mniej narażone na zachorowanie, gdyż chroni je żeński hormon estrogen. Zmiany, które zachodzą podczas menopauzy związane są ze spadkiem poziomu estrogenów pełniących funkcję ochronną. Spadek powoduje, że stan serca i naczyń krwionośnych znacznie się pogarsza. Kobiety w tym okresie są szczególnie narażone na chorobę niedokrwienną serca oraz na zawał serca.
Co to jest miażdzyca?
Miażdżyca jest chorobą tętnic, polegającą na powstaniu w ich błonie wewnętrznej i środkowej zmian prowadzących do zmniejszenia elastyczności ścian i zwężających światło (przekrój) tych naczyń.
Mniejsza ilość estrogenów sprzyja zwiększeniu poziomu tzw. „złego” cholesterolu (LDL), a zmniejszenie „dobrego” (HDL). Złogi cholesterolu zwężają światło tętnic wieńcowych, gdyż odkładają się w ich ścianach, to uniemożliwia dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu do serca. Może to doprowadzić do nagłego zatrzymania przepływu krwi w tętnicy wieńcowej, czyli do zawału serca. Obniżony poziom estrogenów jest odpowiedzialny za przyśpieszony rozwój nadciśnienia tętniczego. Nie leczone nadciśnienie tętnicze przyczynia się do wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, zawału, niewydolności serca oraz udaru mózgu.
Zdrowie kobiet po menopauzie jest uzależnione w dużym stopniu od stanu, w jakim znajduje się ich organizm przed menopauzą. Niebotyczne znaczenie dla zapobiegania rozwojowi chorób układu krążenia ma przede wszystkim profilaktyka.
Czynniki ryzyka rozwoju miażdżycy:
Na nie nie masz wpływu:
- uwarunkowania genetyczne
- płeć (częściej chorują mężczyźni)
- zanieczyszczenie środowiska
- stres psychospołeczny
- wiek
Na te czynniki masz wpływ:
- niewłaściwe odżywianie
- otyłość
- cukrzyca
- palenie tytoniu
- braku ruchu
- stres
- nadciśnienie tętnicze
Zdrowie kobiet po menopauzie jest uzależnione w dużym stopniu od stanu, w jakim znajduje się ich organizm przed menopauzą. Niebotyczne znaczenie dla zapobiegania rozwojowi chorób układu krążenia ma przede wszystkim profilaktyka.
Kanka
« Pozbądź się kłopotu z… nóg!
topik4433
13 lat temu
Mój wujek miał miażdżycę i prawie 3 lata temu przeprowadzono u niego operację. Oczywiście wraz z wypisem dostał wiele wskazówek co do diety i zakaz dużego wysiłku fizycznego. Kupił sobie rower i robi sobie wycieczki dla zdrowia. Musi się oszczędzać, co w jego przypadku jest bardzo trudne, bo uwielbia pracować i nie potrafi siedzieć bezczynnie.
sara
13 lat temu
Mój mąż jest szczupły, nie je tłusto,dba o dietę , bierze tabletki na zbicie cholesterolu i ma tę chorobę u niego jest miażdżyca tętnic szyjnych.
pati25
13 lat temu
esme miażdżyca nie tylko jest od tego,że jesz tłuste rzeczy.Mój dziadek niestety już nieżyjący nigdy nie jadł tłustych rzeczy a miał miażdżycę,dostał zator w nodze i musieli amputowac nogę.A kuzynka mamy je tłusto i nie ma miażdżycy i nawet cholesterol ma dobry.Więc tak naprawdę nie wiadomo
Annagata
13 lat temu
Kochana gwolska!Właśnie dziś wybrałam się do lekarza i zrobiłam wszystkie badania,łącznie z cholesterolem.Czekam właśnie na wyniki,więc jutro okaże się czy coś we mnie siedzi.Zwlekałam długo ze zwykłymi badaniami,ponieważ wcześniej poddałam się badaniom genetycznym na obecność zmutowanych genów raka piersi i jajników.Polecam takie badania,bo warto wiedzieć co w nas siedzi.A dodam,że kilka kobiet w mojej najbliższej rodzinie zmarło na takiego właśnie raka bądź na niego choruje.Zawsze jednak jest strach,że zawsze coś się przyczepi…
gwolska
13 lat temu
Annagata, czyli jesteś w grupie ryzyka. Ale nie przejmuj się tym, tylko zabieraj się za profilaktykę, czyli zapobieganie rozwojowi choroby. Stres też ma tutaj niemały udział, więc nie ma co dumać z założonymi rękami tylko od tej chwili zrobić remanent swojego życia pod kątem miażdżycy i już.
Ja tak zrobiłam i czuję się dobrze, moi rodzice którzy notabene już nie żyją- oboje mieli miażdżycę kończyn dolnych i to sprawiło, że się w czas wzięłam do roboty.
Annagata
13 lat temu
To jest chyba kolejna choroba cywilizacyjna naszych czasów.Na pewno geny mają jakieś znaczenie,ale to zwykle nasz tryb życia,a właściwie brak w nim uporządkowania,powoduje,że cholesterol rośnie nam w kosmicznym tempie.Mój tato miał bardzo zaawansowaną miażdżycę i bardzo przez to cierpiał,bo przy okazji przyczepiło się mnóstwo innych chorób.
cali
13 lat temu
Nigdy nie badałam poziomu cholesterolu w moim organizmie. Po przeczytaniu tego artykułu wiem, że muszę o to badanie poprosić. Mam 47 lat więc jak najbardziej zaliczam się do grupy podwyższonego ryzyka jesli chodzi o miażdżycę. Boję się tej choroby strasznie.
jkokosza
13 lat temu
Oj z tym cholesterolem to ciężka sprawa. Dieta nie zawsze pomaga i trzeba przejść na tabletki, które obniżają cholesterol ,ale niestety characzą nam wątrobę. I bądź tu zdrowym?
kasiakasia
13 lat temu
Ja już mam dość wysoki poziom cholesterolu we krwi.Ważne jest żeby w tej chorobie odżywiać się zdrowo ograniczając spożycie tłustych potraw do minimum.Niestety sama dobra dieta nie wystarczy potrzebne jest też spożywanie tabletek obniżających poziom cholesterolu.
esme
13 lat temu
Miażdżyca to straszna choroba, moja ciotka ją miała, ale ona jadła strasznie tłusto i nie chciała zmienić nawyków żywieniowych :/