menopauza-w-xxi-wieku

Wahania nastroju, uderzenia gorąca, problemy ze snem, stany depresyjne. Te dolegliwości oznaczają że w życiu kobiety nadchodzi okres przekwitania. Proces starzenia się wówczas gwałtownie przyspiesza, a komfort życia traci na jakości! Jak zatem mądrze walczyć o witalność i dobre samopoczucie?

Menopauza dla wielu kobiet oznacza utratę sił witalnych oraz zacięcia do podejmowania kolejnych życiowych wyzwań. Wiąże się także z poczuciem utraty kobiecości – cierpi na tym psychika, która jest siłą napędową do wszelkiej aktywności. Menopauza zmienia życie na wielu płaszczyznach, a kobiety często nie radzą sobie z tymi zmianami. Spotykam się z pacjentami, które potrzebują kompleksowej opieki, nie tylko ginekologicznej, ale i psychologicznej – mówi Anna Golka-Leszczyńska, lekarz ginekolog-położnik z Scanmed Universum w Krakowie.

Menopauza bez tajemnic

Kobiety dzięki hormonom płciowym są piękne i cieszą się życiem, stają się matkami i czują swoją kobiecość! Wysoki poziom hormonów – estrogenów i progesteronu, są naszą siłą do stawania się mistrzyniami w każdej dziedzinie życia. Menopauza dotyka kobiety w przedziale wiekowym 45-55 lat i dosłownie oznacza wystąpienie u kobiety ostatniej miesiączki. Dr Anna Golka-Leszczyńska komentuje: Osłabienie funkcji hormonalnej jajników prowadzi do ustania menstruacji, a to z kolei oznacza, że kobieta przestaje być płodna. Ten fakt jest natomiast bezpośrednio związany ze spadkiem poziomu hormonów w organizmie.

Zmiana ilości hormonów przyczynia się do zwiększenia tempa starzenia się. Niestety kobiece piękno jest uzależnione od naszych hormonów. Smutny obraz, który się przedstawia nie jest jednak wyrokiem. Życie kobiet bardzo się zmieniło – dziś kobiety w wieku 50 lat są aktywne zawodowo, są ciekawe świata i uprawiają sporty. Medycyna uwzględniła zmiany w stylu życia kobiet i stwarza sposoby spowolnienia niektórych procesów. Daje również szansę na dłuższą hormonalną młodość oraz skutecznie niweluje problemy związane z tym delikatnym zagadnieniem.

Wyjdź naprzeciw swoim oczekiwaniom

Niezależnie od wieku kobiety pragną czuć się piękne i atrakcyjne, choć z biegiem lat zmienia się postrzeganie zarówno piękna, jak i atrakcyjności. Współczesne kobiety są bardziej świadome własnego ciała oraz procesów zachodzących w organizmie. Terapie hormonalne stają się coraz popularniejsze, choć jest to temat nie do końca rzetelnie prezentowany przez media. Warto zatem skupić się na wyczerpującej temat rozmowie z lekarzem ginekologiem.

Przeczytaj także artykuł Łagodzenie objawów menopauzy

Gabriela Kózka