ABC menopauzy Depresja Menopauza
Menopauza w XXI wieku

Wahania nastroju, uderzenia gorąca, problemy ze snem, stany depresyjne. Te dolegliwości oznaczają że w życiu kobiety nadchodzi okres przekwitania. Proces starzenia się wówczas gwałtownie przyspiesza, a komfort życia traci na jakości! Jak zatem mądrze walczyć o witalność i dobre samopoczucie?
Menopauza dla wielu kobiet oznacza utratę sił witalnych oraz zacięcia do podejmowania kolejnych życiowych wyzwań. Wiąże się także z poczuciem utraty kobiecości – cierpi na tym psychika, która jest siłą napędową do wszelkiej aktywności. Menopauza zmienia życie na wielu płaszczyznach, a kobiety często nie radzą sobie z tymi zmianami. Spotykam się z pacjentami, które potrzebują kompleksowej opieki, nie tylko ginekologicznej, ale i psychologicznej – mówi Anna Golka-Leszczyńska, lekarz ginekolog-położnik z Scanmed Universum w Krakowie.
Kobiety dzięki hormonom płciowym są piękne i cieszą się życiem, stają się matkami i czują swoją kobiecość! Wysoki poziom hormonów – estrogenów i progesteronu, są naszą siłą do stawania się mistrzyniami w każdej dziedzinie życia. Menopauza dotyka kobiety w przedziale wiekowym 45-55 lat i dosłownie oznacza wystąpienie u kobiety ostatniej miesiączki. Dr Anna Golka-Leszczyńska komentuje: Osłabienie funkcji hormonalnej jajników prowadzi do ustania menstruacji, a to z kolei oznacza, że kobieta przestaje być płodna. Ten fakt jest natomiast bezpośrednio związany ze spadkiem poziomu hormonów w organizmie.
Zmiana ilości hormonów przyczynia się do zwiększenia tempa starzenia się. Niestety kobiece piękno jest uzależnione od naszych hormonów. Smutny obraz, który się przedstawia nie jest jednak wyrokiem. Życie kobiet bardzo się zmieniło – dziś kobiety w wieku 50 lat są aktywne zawodowo, są ciekawe świata i uprawiają sporty. Medycyna uwzględniła zmiany w stylu życia kobiet i stwarza sposoby spowolnienia niektórych procesów. Daje również szansę na dłuższą hormonalną młodość oraz skutecznie niweluje problemy związane z tym delikatnym zagadnieniem.
Wyjdź naprzeciw swoim oczekiwaniom
Niezależnie od wieku kobiety pragną czuć się piękne i atrakcyjne, choć z biegiem lat zmienia się postrzeganie zarówno piękna, jak i atrakcyjności. Współczesne kobiety są bardziej świadome własnego ciała oraz procesów zachodzących w organizmie. Terapie hormonalne stają się coraz popularniejsze, choć jest to temat nie do końca rzetelnie prezentowany przez media. Warto zatem skupić się na wyczerpującej temat rozmowie z lekarzem ginekologiem.
Przeczytaj także artykuł Łagodzenie objawów menopauzy
Gabriela Kózka
« Coraz więcej ludzi choruje na alergię?
pati25
13 lat temu
W dzisiejszych czasach kobiety mają wiele możliwości,aby złagodzic objawy menopauzy.Każda kobieta wchodząc w ten trudny okres chce jak najdłużej czuc się młoda,atrakcyjna i jak najdłużej byc aktywna.Stosuje różne środki łagodzące objawy menopauzy,dba o siebie.
linet
13 lat temu
Ja też myślę, że jest to taki etap życia, który nie zmienia naszego wnętrza. Każda z nas pozostaje w tzw. środku ciągle tą samą osobą. Cielesne „opakowanie” , w którym mieszka dusza, rośnie, rozwija się, zmienia, kształtują sie nasze upodobania, uczucia, zdolności, ale właśnie ta dusza warunkuje naszą wewnętrzną niezmienność. Jakby stoi na jej straży.
Menopauza nie spowoduje, że stane się kimś, kim wcześniej nie byłam.
Ona trochę mi dokuczy, trochę zaszkodzi mojej fizyczności, ale to przecież ciągle ja, ta sama ja.
Wcześniej dziewczynka, teraz dojrzała kobieta.
bess22
13 lat temu
Menopauza to kolejny etap w naszym życiu,to naturalny krok w wiek,który często nazywa się emerytalnym.Mnie to określenie nie przypadło do gustu.Ja wolę gdy mówi się „druga młodość”.Przecież nic się nie zmienia,oprócz tego,że na życie patrzymy innymi oczami.Ale miłości potrzebujemy równie mocno jak w młodości.
malgosia74
13 lat temu
To prawda, że współczesna medycyna proponuje różne rozwiązania dla różnych potrzeb kobiet, w zależności od nasilenia objawów menopauzy, ich ogólnej kondycji i i uwarunkowań związanych z bezpieczeństwem. Dawniej było ciężej kobietom w okresie menopauzy a teraz moga liczyc na różnego rodzaju fachowa pomoc. Do najczęściej stosowanych sposobów prowadzących do zmniejszenia objawów klimakterium zalicza się rzeczywiście terapię hormonalną ale też fitoestrogeny (zawarte w soi) lub terapię wyciągiem z Cimicifuga racemosa zawierającym składniki aktywne tzw. fito – SERM – selektywne modulatory receptora estrogenowego. Postep medycyny w tym kierunku bardzo pomaga kobietom szukającym wsparcia w tym znaczącym okresie ich zycia. A takie objawy menopauzy jak: uderzenia gorąca, drażliwość, problemy ze snem, zmęczenie które w jakims stopniu zmniejszają jakość życia mozna szybciej i łatwiej rozwiązac mając naprawde wsparcie i fachową pomoc.