ABC menopauzy Menopauza

Menopauza to nie choroba

menopauza-to-nie-choroba

Tak wiele wiemy już o menopauzie. Powstaje coraz więcej artykułów i książek – nie tylko medycznych – a świadomość społeczna rośnie z roku na rok. Wydaje się, że to temat coraz bardziej oswojony, skoro spektakl teatralny o klimakterium przyciąga rzesze widzów. Dlaczego więc wciąż wiele kobiet traktuje menopauzę jak nieuchronnie zbliżającą się chorobę?

Mitologia przekwitania

Wokół klimakterium narosło wiele wyobrażeń i mitów, podsycanych przez wyobraźnię kobiet zbliżających się do „magicznej granicy”. Wiele pań jest zagubionych i zwyczajnie nie potrafi się odnaleźć wśród schematów, jakie wytworzyły się wokół menopauzy. Utarło się przyjmować, że klimakterium to choroba, na którą zapada większość pań. To koniec młodości, czas nieustających zmagań ze zdrowiem i nieunikniony zanik życia intymnego. Nawet kobiety, które słyszały o możliwości leczenia menopauzy wciąż są zasypywane informacjami o „tych szkodliwych hormonach”. Nie pomaga tu także nastawienie wielu czasopism i portali, w których artykuły o klimakterium nadal publikuje się w rubrykach „kobiece choroby”. Menopauza staje się przekleństwem współczesnego świata, a jej wizja spędza sen z powiek tysiącom pań. Strach przed przekwitaniem jest niekiedy większy, niż realne problemy z nim związane. Uciekanie przed naturą nic nie zmieni, a wręcz w wielu przypadkach sprawę pogarsza. Depresja może wziąć się z lęku przed menopauzą i wcale nie musi mieć nic wspólnego z wahaniem poziomu hormonów!

Klimakterium – czy wiesz co oznacza?

Greckie słowo klimakterium oznacza w wolnym tłumaczeniu „najwyższy szczebel drabiny”. Można więc powiedzieć, że to etap, w którym kobieta staje się najbardziej wtajemniczona w misterium życia. Przekwitanie to naturalny stan zachodzący w naszym ciele. Towarzyszą mu objawy wypadowe (uderzenia gorąca, nadpotliwość, nietrzymanie moczu, suchość pochwy), które często są utożsamiane z chorobą. Choć wiele mówi się o leczeniu menopauzy, nie mamy tu do czynienia z jednostką chorobową, ale naturalnymi zmianami, które przechodzi każda kobieta około pięćdziesiątki.

Większość objawów wypadowych da się zwalczyć lub znacznie ograniczyć wieloma metodami, zarówno farmakologicznymi, jak i naturalnymi. Niestety, klimakterium także mogą towarzyszyć takie choroby, jak osteoporoza, choroby serca i układu krwionośnego czy nowotwory, dlatego tak ważne w tym czasie są regularne badania. Nic nie dzieje się bez przyczyny – na swoje zdrowie pracujemy całe życie i to, jak zadbamy o siebie w młodości, będzie procentowało w czasie przekwitania i później. W wielu wypadkach choroby, które pojawiają się w trakcie trwania menopauzy, to wynik zaniedbań i niewłaściwego stylu życia.

M. Witczak

Tak wiele wiemy już o menopauzie. Powstaje coraz więcej artykułów i książek – nie tylko medycznych – a świadomość społeczna rośnie z roku na rok. Wydaje się, że to temat coraz bardziej oswojony, skoro spektakl teatralny o klimakterium przyciąga rzesze widzów. Dlaczego więc wciąż wiele kobiet traktuje menopauzę jak nieuchronnie zbliżającą się chorobę?

Póki nie jest za późno

Profilaktyka – to słowo jak mantra powtarzane przez lekarzy i media, jest tu kluczowe. Najlepszą metodą walki z wszelkimi chorobami jest wczesna wykrywalność i szybkie leczenie. Od tego, jak będziemy o siebie dbały, zależy tak naprawdę jak będzie wyglądało nasze życie z menopauzą. Palenie papierosów, niezdrowy tryb życia, zła dieta – to wszystko odbija się na zdrowiu i w późniejszym wieku „procentuje” chorobami, które wiąże się nieopatrznie z przekwitaniem. Warto jednak spojrzeć szerzej i zastanowić się już teraz: co mogę zmienić, aby w przyszłości cieszyć się zdrowiem i piękną jesienią życia?

W starożytności dobrze wiedziano, że kobiety są jak wino – im bardziej dojrzałe, tym lepsze. Wraz z wiekiem przychodzi życiowa mądrość i doświadczenie. Menopauzy nie wolno traktować jak nieuleczalnej choroby, lecz jak początek nowych możliwości.

M. Witczak

Komentarze (9)

drobina

8 lat temu

Mej: nic dodać nic ująć:P Wszystko rodzi się w naszej psychice. No i Twoja rada bezcenna – Nie myślmy o menopauzie jako takiej, tylko o tym, że to nasz portalik:-X
A swoją drogą, menopauza jednak na coś się przydała, bo gdyby nie ona to kto by wpadł na to, żeby powstała menopauza.pl.?:-X:P

mejgosia

8 lat temu

Uważam ,że te objawy towarzyszące menopauzie, mają moc zależną od psychiki, i tak jeśli odpuścimy i nie będziemy o niej myśleć, bedzie łatwiej! No i koniecznie trzeba zająć myśli czymś innym, ja proponuję portal niniejszy, mimo, że ma w nazwie menopauza, jest zbawienny!:P

sirena46

8 lat temu

Najbardziej podoba mi się ostatni fragment artykułu. Zgadzam się z nim całkowicie. Przykre i uciążliwe objawy menopauzy można zniwelować, a zresztą menopauza nie trwa wiecznie, ważne byśmy były zdrowe to ze wszystkim sobie poradzimy 🙂

Tess

8 lat temu

Dobrze gdy się dużo wie na ten temat. Można przejść przez czas menopauzy dużo łagodniej i bez większego stresu. Do pewnych chorób można nie dopuścić.

Danusiate

8 lat temu

Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy dolegliwości związane z menopauzą można złagodzić i ograniczyć do minimum, więc rzeczywiście – przestała być traktowana jak choroba. Raczej – tak jak napisła Pati25 – jako nowy etap życia.

Mindi

8 lat temu

Jak każda kobieta, pamiętająca swoją mamę z okresu menopauzy, także obawiałam się tych przejść zdrowotnych, związanych ze zmianami hormonalnymi. Jednak takie artykuły uspokajają mnie, na wszystko jest sposób. Można zapobiegać niektórym przykrym objawom lub wspomagać organizm HTZ w razie konieczności.

pati25

8 lat temu

Interesujący artykuł.Myśllę,że kiedyś menopauza była uważana za chorobę.Teraz kobiety uważają inaczej.Traktują menopauzę jako kolejny,przejściowy etap w swoim życiu.Etap,który wiąże się z przykrymi objawami.Ale kobiety starają się,aby ta menopauza nie była dla nich uciążliwa

Zostaw komentarz