menopauza-nie-oznacza-pauzy-od-dentysty

Kobiety w okresie menopauzy są bardziej narażone na zapalenie ozębnej i infekcje tkanki, która otacza zęby – alarmują dentyści. Także kości żuchwy i same zęby stają się osłabione, zwłaszcza u kobiet z rozpoznaną osteoporozą. Częściej do dentysty powinny chodzić także kobiety w wieku pomenopauzalnym.

U kobiet w okresie pokwitania także częściej rozwija się paradontoza. Przyczyną jest przede wszystkim osłabiona odporność organizmu. Winna jest także dieta i tryb życia. Dlatego dentyści zalecają kobietom w pierwszej kolejności wzbogacenie diety w wapń, witaminę C, D i K. – W tym delikatnym okresie warto zrezygnować z tych napojów i potraw, które wpływają na gospodarkę wapniem w organizmie. Odstawmy więc kawę, słodkie napoje i alkohol. Warto także zwrócić uwagę na większą higienę, wprowadzając do niej szczoteczki z miękkim włosiem i pasty z wysoką zawartością fluoru – mówi dr Fąferko.

Profilaktyka, kontrole, nowe zęby

Przede wszystkim jednak powinniśmy monitorować zdrowie jamy ustnej.
Kobiety z rozpoznaną osteoporozą powinny skonsultować się z dentystą, wykonać zdjęcie RTG i tomografię jamy ustnej, a przede wszystkim podjąć leczenie. Ważne są także regularne wizyty i zaleczanie ubytków, tak, aby nie doprowadzić do infekcji i stanu zapalnego zęba czy dziąsła. Kobiety z grup ryzyka powinny także uzupełniać ubytki implantami lub protezami. Brak jednego zęba, może wywołać w jamie ustnej efekt domina i rozchwiać pozostałe zęby – mówi.

Informacja prasowa