Maski ochronne na twarz

Maska ochronna na twarz zapewnia komfort i bezpieczeństwo w wielu sytuacjach. Nie musi to być specjalna maska chirurgiczna. Nawet maski tekstylne pomagają zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusami. Jednak aby maska ochronna na twarz pełniła swoją rolę, trzeba o nią odpowiednio dbać. Jak?

W jaki sposób maseczki tekstylne pomagają chronić przed wirusami?

Wybór maseczek ochronnych jest spory – od najprostszych, bawełnianych, jednowarstwowych, przez modele z wszytym filtrem, aż po maseczki specjalistyczne, z wymiennymi filtrami czy dodatkiem antybakteryjnych i przeciwwirusowych substancji (np. jonów srebra).

Nawet najzwyklejsza, jednowarstwowa maseczka ogranicza nawyk dotykania twarzy – nosa, ust, oczu – dzięki czemu ogranicza się przenoszenie zarazków na błony śluzowe. Materiał zatrzymuje również w znacznym stopniu kropelki śliny, wydalane podczas mówienia, kichania czy kasłania.

Jednak maseczka po kilku godzinach użytkowania jest prawdziwą bombą biologiczną. Na jej zewnętrznej stronie osiadają wszelkie zanieczyszczenia z otoczenia, a podczas oddychania na wewnętrznej stronie kumulują się wydychane drobnoustroje. Wilgotne środowisko z ograniczonym przepływem powietrza stanowi świetne warunki do ich rozwoju – zwłaszcza grzybów. Dlatego o maski ochronne na twarz trzeba odpowiednio dbać.

Utrzymywanie maseczki wielokrotnego użytku w czystości

Właściwe użytkowanie maseczki ochronnej to przede wszystkim zachowanie wszelkich standardów higieny. Najważniejsze jest jej pranie i dezynfekowanie po użyciu. W przeciwnym wypadku nie zapewni ochrony, a nawet wręcz przeciwnie – może stanowić zagrożenie dla zdrowia, zarówno Twojego, jak i osób postronnych. Zużyta maseczka to siedlisko bakterii i wirusów, dlatego trzeba dbać o utrzymanie jej w czystości w szczególny sposób i odkażać po każdym użyciu. Jak?

Pranie i/lub odkażanie po każdym użyciu

Po pierwsze – pierz lub przynajmniej odkażaj maskę po każdym użyciu. Niezależnie od tego, czy na twarzy była przez kilka minut, czy przez kilka godzin, nigdy nie należy zakładać powtórnie maseczki już użytej. Maseczki należy prać przy użyciu detergentu (ale nie bardzo agresywnego – szybciej zniszczy materiał) w temperaturze co najmniej 45 stopni (a najlepiej 60 lub 90). Po wyschnięciu warto maseczkę przeprasować żelazkiem na najwyższej temperaturze lub spryskać preparatem na bazie alkoholu o stężeniu 60-70% i pozostawić do wyschnięcia. Nie wyżymaj jej również zbyt mocno – to może przyspieszyć zużycie materiału. Maseczkę susz w pozycji pionowej lub poziomej, najlepiej na świeżym powietrzu.

pranie maseczek

Pranie ręczne vs pranie w pralce – co będzie lepsze?

Najprostszym rozwiązaniem jest wrzucenie maseczki do pralki wraz z innymi tekstyliami. Lepiej jednak tego nie robić, by nie przenosić drobnoustrojów na inne ubrania. Poza tym pranie w pralce powoduje, że materiał szybciej się zużywa. Tekstylna maska ochronna na twarz powinna być prana ręcznie i osobno. Możesz użyć każdego detergentu do prania, jednak jeśli masz dostęp do tych o właściwościach dezynfekujących, będzie to świetny wybór.

Regularna wymiana filtrów i maski

Jeżeli maseczka ma wymienny filtr, nie używaj go dłużej, niż rekomenduje producent. Każdy filtr ma określoną żywotność i po upływie tego czasu nie będzie już tak skutecznie zatrzymywać drobnoustrojów.