Kobiece dolegliwości Zdrowie

Łysienie rozlane – objawy, przyczyny, leczenie

lysienie-rozlane-objawy-przyczyny-leczenie

Osoby dotknięte tym problemem poszukują wszelkich środków i poddają się różnorodnym zabiegom, aby tylko zahamować proces utraty włosów. Niestety, problem łysienia dotyka też kobiety. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie szukać pomocy? O tym w niniejszym artykule.

Łysienie a kobiecość

Łysienie jest dramatem dla większości kobiet, gdyż włosy są często postrzegane jako atrybut kobiecości. Ja jednak namawiałabym do tego, aby spojrzeć na łysienie jak na chorobę, która po prostu zaatakowała organizm. Żadna choroba ni jest przyjemna ani komfortowa, ale nie wolno się poddawać i z każdą należy walczyć. A bycie kobietą to nie tylko długie włosy – pamiętajcie.

Łysienie rozlane – przyczyny

Łysienie rozlane jest jednym z rodzajów łysienia. Bardzo często towarzyszy mu łupież oraz łojotok, zniekształcenie paznokci. Zazwyczaj jest ono objawem różnych stanów chorobowych. Osoby, które mają obniżony poziom żelaza w surowicy krwi, które cierpią na nerwicę bądź mają jakieś zaburzenia hormonalne, są narażone na utratę włosów.

Na łysienie rozlane narażone są także kobiety, które mają ku temu rodzinne skłonności. W ich przypadku czynnikami, które wywołują stan chorobowy, mogą być wszelkie detergenty i substancje zawarte w szamponach, lakierach czy farbach do włosów. Na łysienie rozlane cierpią także kobiety po urodzeniu dziecka oraz kobiety w okresie menopauzy.

Objawy łysienia rozlanego

Łysienie rozlane dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, a także częściej osoby starsze niż młode. Ten typ łysienia objawia się dużą łamliwością włosów, zmniejszeniem ich gęstości i połysku, znacznym przerzedzeniem włosów, a także wypadaniem włosów na całym obszarze skóry głowy w taki sposób, że po powstałych ubytkach nie pozostają ślady (nie ma widocznych placków ani blizn).

Sabina Sosnowska

Osoby dotknięte tym problemem poszukują wszelkich środków i poddają się różnorodnym zabiegom, aby tylko zahamować proces utraty włosów. Niestety, problem łysienia dotyka też kobiety. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie szukać pomocy? O tym w niniejszym artykule.

Jak leczyć łysienie rozlane?

Bardzo ważne jest wykluczenie innych schorzeń, dlatego też osoba chora musi poddać się wszystkim zleconym przez lekarza badaniom. Te badania to:

  • trichogram,
  • badanie poziomu żelaza,
  • badanie hormonów tarczycy,
  • badanie na wykrycie syfilisu,
  • biopsje owłosionej skóry głowy,
  • określenie poziomu cynku w surowicy.

Zaleca się wcieranie preparatów o działaniu drażniącym, które często w swoim składzie zawierają sterydy. Witamina E zalecana jest w sytuacji, kiedy chory odczuwa napięcie skóry głowy. W każdym przypadku kobieta musi zrezygnować z farbowania i ondulacji włosów, a w swojej łazience musi mieć szampony bez żadnych barwników i bez dodatkowych substancji zapachowych.

Łysienie rozlane ostre rozwija się do pół roku, a po tym czasie włosy przestają wypadać i same odrastają. Zazwyczaj jednak objawy zanikają po około 3 miesiącach. Bardzo ważne jest rozpoznanie przyczyny choroby, gdyż tylko wtedy można dobrać odpowiednie leczenie i zmienić styl życia oraz dietę na właściwą i najlepiej odpowiadającą organizmowi.

Sabina Sosnowska

Komentarze (6)

pati25

9 lat temu

Dla kobiety to dramat.Każde wypadnnięcie włosów powoduje stres u kobiety.Najważniejsze,aby w porę zgłosić się do dermatologa,który rozpozna przyvczynę łysienia i zaleci odpowiednie leczenie

filodendron

9 lat temu

Straszna sprawa z tym łysieniem. Muszę przyznac ,że widziałam na ulicy parę kobiet z łysieniem i to strasznie wygląda.Najważniejsze,żeby lekarz sie poznał na tej chorobie i zastosował właściwe leczenie.Niestety,czasem pacjent przychodzi w porę ,a lekarz bagatelizuje leczenie.:(

mejgosia

9 lat temu

Wyjatkowo wredna przypadłość, szczególnie dla kobiety! Mam nadzieję że mnie nie dotknie, nie mieliśmy w rodzinie takich przypadków! 🙁

Mindi

9 lat temu

Mówi się najczęściej o zwykłym wypadaniu włosów i często bagatelizuje problem. Z wypadaniem, takim jak w opisie, mam od dawna, jednak lekarz dermatolog przepisał mi tylko odżywkę i nie zlecił żadnych badań.

sirena46

9 lat temu

Pierwszy raz słyszę o tym łysieniu. Chociaż dobrze, że po właściwym rozpoznaniu chorobę można wyleczyć i włosy odrosną.

Zostaw komentarz