Liposukcja laserowa
Pexels

Liposukcja laserowa to zabieg, który pozwala na redukcję znacznej ilości zbędnej tkanki tłuszczowej. Raz usunięty tłuszcz już się nie zregeneruje, pozostawiając obszar ciała szczuplejszym. Nie oznacza to jednak, że w innych miejscach tkanka tłuszczowa nie może zwiększyć swojej objętości. Dlatego ważne jest utrzymywanie zdrowego trybu życia po laserowej liposukcji.

Czym jest liposukcja laserowa?

Liposukcja laserowa to zabieg, który polega na bezpośredniej redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej. Ta metoda odsysania tłuszczu wyróżnia się zastosowaniem lasera diodowego w celu rozbicia tkanki i łatwiejszego jej usunięcia z organizmu. Laser dodatkowo stymuluje fibroblasty (komórki skóry) do intensywnej produkcji włókien kolagenowych, dzięki czemu efektem zabiegu jest nie tylko wyszczuplenie ciała, ale również obkurczenie skóry. Z doświadczenia ekspertów z Kliniki Miracki w Warszawie wynika, że za pomocą liposukcji laserowej można wyszczuplić nie tylko tak oczywiste partie ciała, jak brzuch, czy uda. Stosuje się ją również na okolice kolan, pleców, gruczołów piersiowych u mężczyzn (leczenie ginekomastii), a nawet twarzy i szyi.

Odsysanie tłuszczu przy pomocy lasera

Liposukcja laserowa poprzedzona jest konsultacją z chirurgiem, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań oraz poznanie oczekiwań pacjenta. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Laser diodowy w formie cienkiego światłowodu wprowadzany jest przez niewielkie nacięcie w skórze bezpośrednio do tkanki tłuszczowej. Następuje rozbicie tłuszczu do stanu półpłynnego, a następnie odessanie go przy pomocy cienkiej kaniuli. Włókno światłowodu emituje fale lasera w sposób radialny, czyli w obszarze 360° wokół siebie. Rozwiązanie to skraca czas trwania zabiegu i zwiększa obszar działania lasera. Równomierne rozprowadzenie fali przyczynia się również do zminimalizowania ryzyka poparzeń, a także zwiększenia precyzji zabiegu.

Ciało przez kilka, kilkanaście dni po liposukcji laserowej może być zaczerwienione i opuchnięta. Rekonwalescencja po odsysaniu tłuszczu tą metodą to około 14 dni, jednak nie jest bardzo uciążliwa. Przez około miesiąc należy nosić specjalne pooperacyjne ubranko uciskowe 24 godziny na dobę. Opatrunek uciskowy wspomaga modelowanie ciała. W czasie rekonwalescencji należy też unikać forsującej aktywności fizycznej – przez około miesiąc po zabiegu lub dłużej, jeśli tak zdecyduje lekarz. Kiedy obrzęk zniknie, a proces gojenia się zakończy, efekty liposukcji laserowej zaczynają być zauważalne.

Efekty liposukcji laserowej – jak je utrzymać?

Redukcja tkanki tłuszczowej po liposukcji laserowej widoczna jest już kilkanaście dni po zabiegu. Nie jest to jednak efekt ostateczny. Podczas liposukcji laserowej zaledwie część tłuszczu zostaje odessana. Natomiast pozostałe komórki uszkodzone podczas zabiegu wchłaniają się stopniowo przez kolejne 2-3 miesiące. Oznacza to, że efekt wyszczuplający pogłębia się wraz z upływem czasu. W tym momencie poprawia się również napięcie skóry.

Efekty zabiegu, pod warunkiem że utrzymujemy rozsądną dietę i regularną aktywność fizyczną, są trwałe. Usunięte raz komórki tłuszczowe już się nie odtworzą, ale mogą powstać w innym miejscu. Dlatego zdrowy styl życia jest kluczowy dla osiągnięcia długotrwałych rezultatów liposukcji. Oprócz oczywistych zalet estetycznych zabieg ma również pozytywny wpływ na psychikę – pozwala pozbyć się kompleksów, wynikających z niedoskonałości sylwetki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o liposukcji laserowej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.