Dbaj o zdrowie Zdrowie

Leczenie ostrogi piętowej

leczenie-ostrogi-pietowej

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest dolegliwością uciążliwą i bolesną, jednak uleczalną. Czas trwania terapii zależy od tego, z jak daleko idącymi zmianami zwyrodnieniowymi mamy do czynienia.

Przede wszystkim konieczne jest wyeliminowanie czynników ryzyka, prowadzących do nadmiernego obciążania rozcięgna, co zapobiegnie nawrotom dolegliwości w przyszłości.
Walka ze stanem zapalnym obejmuje m.in. wybór odpowiedniego obuwia, stabilnego oraz elastycznego. Pod piętę można dodatkowo stosować wkładki – odciążające i zmniejszające ucisk na bolesne miejsce.

Jeżeli chodzi o zalecane przy ostrodze piętowej farmaceutyki, to należą do nich głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne (doustne, jak aspiryna), a także maści i kremy do stosowania miejscowego (o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym). Ważnym elementem leczenia jest również kinezyterapia, polegająca na wykonywaniu ćwiczeń rozciągających rozcięgno podeszwowe. Z kolei ukoronowaniem leczenia może być właściwie dobrana fizykoterapia pomagająca zwalczyć ból oraz jego źródło.

Do najpopularniejszych w terapii ostrogi piętowej zaliczamy: ultradźwięki, laseroterapię i jonoforezę, ułatwiającą wnikanie preparatu farmakologicznego do tkanek.
W przypadku, jeśli schorzenie weszło już w fazę zaawansowaną stosuje się tzw. falę uderzeniową – mającą za zadanie mechaniczne zniszczenie nieprawidłowych struktur w pięcie.

Redakcja

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest dolegliwością uciążliwą i bolesną, jednak uleczalną. Czas trwania terapii zależy od tego, z jak daleko idącymi zmianami zwyrodnieniowymi mamy do czynienia.

Zabieg leczniczy (wykonany za pomocą np. ultradźwięków) przyczynia się również do lepszego ukrwienia stopy, pomagając tym samym zniwelować stan zapalny wokół ostrogi piętowej.

Zabiegi chirurgiczne należą do rzadkości. W ciężkich postaciach schorzenia stosuje się raczej steroidowe leki przeciwzapalne. Jeśli jednak operacji nie da się uniknąć, należy się liczyć z tym, że może ona nie przynieść imponujących efektów.

Redakcja

Komentarze (2)

pati25

10 lat temu

Jest to bardzo bolesna dolegliwość.Jest tylle metod leczenia,że pozbędziemy się tego,tej dolegliwości.Warto również jej zapobiegać

Zostaw komentarz