leczenie-ostrogi-pietowej

Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest dolegliwością uciążliwą i bolesną, jednak uleczalną. Czas trwania terapii zależy od tego, z jak daleko idącymi zmianami zwyrodnieniowymi mamy do czynienia.

Przede wszystkim konieczne jest wyeliminowanie czynników ryzyka, prowadzących do nadmiernego obciążania rozcięgna, co zapobiegnie nawrotom dolegliwości w przyszłości.
Walka ze stanem zapalnym obejmuje m.in. wybór odpowiedniego obuwia, stabilnego oraz elastycznego. Pod piętę można dodatkowo stosować wkładki – odciążające i zmniejszające ucisk na bolesne miejsce.

Jeżeli chodzi o zalecane przy ostrodze piętowej farmaceutyki, to należą do nich głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne (doustne, jak aspiryna), a także maści i kremy do stosowania miejscowego (o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym). Ważnym elementem leczenia jest również kinezyterapia, polegająca na wykonywaniu ćwiczeń rozciągających rozcięgno podeszwowe. Z kolei ukoronowaniem leczenia może być właściwie dobrana fizykoterapia pomagająca zwalczyć ból oraz jego źródło.

Do najpopularniejszych w terapii ostrogi piętowej zaliczamy: ultradźwięki, laseroterapię i jonoforezę, ułatwiającą wnikanie preparatu farmakologicznego do tkanek.
W przypadku, jeśli schorzenie weszło już w fazę zaawansowaną stosuje się tzw. falę uderzeniową – mającą za zadanie mechaniczne zniszczenie nieprawidłowych struktur w pięcie.

Redakcja