Dieta Włącz do diety...

Lato z borówką amerykańską

lato-z-borowka-amerykanska

Jednym z elementów diety naszych przodków były owoce leśne: maliny, poziomki i właśnie jagody. W polskich lasach spotkasz borówkę czernicę, a na półkach sklepowych borówkę amerykańską, nazywana przez plantatorów wysoką. Jak oryginalna nazwa wskazuje, owoc ten pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie już wieki temu Indianie docenili jego właściwości smakowe i lecznicze, przypisując mu nawet magiczną moc. Spędż więc smaczne lato z borówką amerykańską!

Dlaczego borówka jest cennym elementem zbilansowanej i zdrowej diety dla kobiet dojrzałych? Otóż przy niewielkiej kaloryczności borówka wyróżnia się ona dużymi zasobami składników odżywczych:

  • witamin C, B1, B2, PP
  • mikro i makroelementów, a w szczególności wapnia, żelaza, fosforu i potasu.

Najnowsze badania naukowe wykazują również obecność znacznych ilości związków antyoksydacyjnych oraz enzymów obniżających poziom cholesterolu. Substancje te zmniejszają zagrożenie arteriosklerozą i chorobami serca, na które jesteś narażona po ukończeniu 40. roku życia. Obniżają one również poziom złego cholesterolu LDL i zwiększają zawartość dobrego dla
zdrowia HDL.

Borówki – lekarstwo na choroby cywilizacyjne

Borówki w porównaniu z innymi bogatymi w przeciwutleniacze owocami cytrusowymi czy winem, mają największa aktywność antyrodnikową, co oznacza, że zapobiegają wielu chorobom cywilizacyjnym, w tym nowotworom. Przyczynia się do tego również kwas egalowy, natomiast wysoka zawartość kwasu foliowego czyni go świetnym składnikiem diety dla Twojej córki, która będzie kiedyś matką.
Wracając jednak do zapotrzebowania twojego, dojrzałego organizmu, borówka dostarczy Ci jeszcze fitoestrogenów, które złagodzą burzliwe przemiany hormonalne.

Z chińskich badań, opublikowanych w piśmie „World Journal of Gastroenterology” wynika, że ten amerykański smakołyk spowalnia także rozwój marskości wątroby. I choć uszkodzenie wątroby z powodu marskości jest nieodwracalne, to stosując odpowiednią dietę i leczenie można ją spowolnić, a nawet zahamować. Oprócz sprawdzonych przed laty curry i kawy, kolejnym naturalnym składnikiem, który może nam w tym pomóc jest właśnie borówka i jej przeciwutleniacze, które chronią hepatocyty przed uszkodzeniami.

Owoce borówki mają także korzystny wpływ na wzrok. Zaleca się zarówno ich spożywanie, jak i stosowanie zewnętrzne, szczególnie gdy nasze oczy narażone są na długotrwałe obciążenie przy komputerze czy w trakcie długiej jazdy samochodem.

Wniosek? Sięgajmy po borówki, póki są jeszcze na półkach sklepowych i targowiskach. Ich spożycie może być dobrym sposobem prewencji przed najróżniejszymi chorobami. Jeżeli już nacieszysz się świeżymi owocami, warto zrobić parę przetworów na zimę. Soki z borówki dodadzą nam odporności na przeziębienia, syropy są świetne na kaszel, a herbatki z wyciągiem z owoców mają właściwości przeciwbólowe.

Anna J

Komentarze (7)

drobina

12 lat temu

Eh, to były czasy, gdy jako dzieci chodziliśmy na jagody. Tam gdzie teraz mieszkam jagody są tylko na targu.
Mam jednak borówki amerykańskie na swojej działce, ale to nie to samo. No cóż, na bezrybiu i rak ryba! 🙂

Annagata

12 lat temu

Jadłam borówki amerykańskie,ale najlepiej smakują mi nasze polskie jagody,najlepiej własnoręcznie zebrane,wtedy docenia się ich smak.A ciasto z jagodami i kruszonką-nie dość,że zdrowe,to jeszcze niebo w gębie na poprawę humoru.

pati25

12 lat temu

Borówki amerykańskie mają wpływ na nasze zdrowie.Borówki to najlepsze przeciwutleniacze,które obniżają poziom „złego” cholesterolu (LDL) i podnoszą poziom „dobrego” (HDL).Zawirają też fitoestrogeny, czyli hormony roślinne, blokujące skutecznie działanie enzymów przyczyniających się do powstawania niektórych nowotworów piersi, tarczycy czy wątroby

malgosia74

13 lat temu

Z borówkami … to tlko pierogi i ciasto Jagodzianka z kruszonką … mmmmniam 🙂 ale do lata już coraz bliżej i będa znów świeże boróweczki na drożdżowe bułeczki 🙂 Owoce borówki lesnej najczęściej daje do słoików , zasypuje cukrem i trzymam na zime – dla zdrowia !

topik4433

13 lat temu

To jest nas więcej, bo ja z mamą również robię soki i dżemy z malin, truskawek, wiśni, porzeczek, śliwek i czereśni i smak lata mamy przez cały rok 🙂

Ewa1

13 lat temu

Ja podobnie jak joasiaaa robię soki owocowe na zimę określam to: że zatrzymuję smak lata w słoikach,a robię soki z malin,porzeczek,truskawek bo mam je w ogródku ale z borówki amerykańskiej nie robiłam,muszę spróbować mam 4 krzaczki tej borówki i co zdążę zjeść to moje bo co roku ubiegają mnie ptaszki które biegają po ziemi i potrafią pięknie obskubać owoce które dojrzały
wiedzą co dobre a na przetwory w tej sytuacji kupię na ryneczku.

joasiaaa

13 lat temu

Jak do tej pory to zbierałam leśne borówki. Robiłam z nich soki, które są dobre na dolegliwości żołądkowe.

Zostaw komentarz