Menopauza Przed menopauzą

Lata poprzedzające menopauzę – jak przygotować się na przekwitanie?

lata-poprzedzajace-menopauze-jak-przygotowac-sie-na-przekwitanie

Natura rządzi się swoimi prawami. Wraz z wiekiem, w naszym ciele zachodzą zmiany. Czasem szczególnym dla każdej kobiety jest menopauza. Jak się do niej przygotować? Jak wyglądają lata poprzedzające menopauzę?

Lata poprzedzające menopauzę. Premenopauza, czyli okres przed menopauzą

Lata, które poprzedzają menopauzę nazywamy premenopauzą. To czas, kiedy zachodzą największe zmiany w organizmie i życiu kobiety. Właśnie w tym okresie obserwuje się najwięcej dolegliwości. Już na 10 lat przed ostatnia miesiączką mogą pojawić się zaburzenia cyklu. Kobiety bardzo często zauważają zmiany w piersiach bądź dowiadują się o nich podczas rutynowych wizyt kontrolnych. Spadek libido, energii czy problemy z sercem to tylko niektóre z objawów na które skarżą się panie. Symptomy premenopauzy mogą pojawić się przed 40 rokiem życia. Wiele kobiet nie ma jednak pojęcia, że wchodzi w ten okres. Niektóre zaś, nie odczuwają żadnych dolegliwości.

Dwie fazy premenopauzy

Premenopauzę dzielimy na dwie fazy – wczesną i późną. W pierwszym okresie skraca się cykl miesiączkowy oraz nasilają się bóle z nim związane. Ma to związek z gospodarką hormonalną organizmu. Zaburzenia cyklu powoduje brak progesteronu. Fazie późnej towarzyszą przypływy gorąca czy nadmierna potliwość, Kobiety skarżą się także na problemy z pamięcią i układem moczowym.

Powstrzymanie objawów

W celu powstrzymania objawów premenopauzy, zaleca się stosowanie naturalnego progesteronu w postaci kremu. Można również zażywać tabletki antykoncepcyjne, które tłumią produkcję estrogenów. Długie stosowanie takiej terapii nie jest jednak wskazane, ponieważ może prowadzić do rozwoju torbieli w piersiach lub mięśniaków w macicy. Szczególnie narażone są osoby, które miały przypadki takich zachorowań w rodzinie. Na obfite krwawienia pomogą zioła takie jak tasznik pospolity czy krwawnik. Warto również stosować dietę, ograniczając spożycie cukrów i tłuszczy. Suplementy diety takie jak olej z wiesiołka czy olej lniany poprawią nie tylko pracę naszego organizmu ale także wygląd cery. Kobietom w okresie premenopauzy z pewnościa nie zaszkodzą ćwiczenia relaksacyjne, joga lub medytacja.

Premenopauza wcale nie musi być trudnym okresem. Potraktujmy ten czas zmian, jako możliwość zadbania o siebie i swoje zdrowie. Akceptując wszelkie zmiany będziemy silniejsze i pewniejsze siebie, a tym samym wydobędziemy swoje piękno.

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

pati25

9 lat temu

Dla kobiet,które wchodzą lub niedługo wejdą w etap menopauzy,będzie to interesujący artykuł.Dowiedzą się jak mogą sobie pomóc w tym etapie

sirena46

9 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł szczególnie dla kobiet w okresie poprzedzającym premenopauzę. U coraz większej liczby kobiet menopauza występuje wcześniej niż jeszcze kilkanaście lat temu i pewnie jest to spowodowane tempem współczesnego życia. Dobrze wiedzieć jak możemy sobie pomóc w tym trudnym dla niektórych pań okresie 🙂

elle@elle

9 lat temu

Chba wlasnie u mnnie jest premenopauza ,ciekawych rzeczy sie o sobie dowiedzialam ,z tymi estrogenami to rzeczywiscie prawda i cos trzeba z tym zrobic :)))

Mindi

9 lat temu

Taki artykuł pozwala na spokojne podchodzenie do zmian jakie nas czekają w czasie menopauzy. Jeśli wiemy, że jakieś dolegliwości są normalne w takim czasie i można sobie pomóc to szukamy tylko odpowiedniego sposobu aby sobie pomóc 🙂

drobina

9 lat temu

Ciekawy artykuł. Na pewno się przyda moim młodszym koleżankom, bo ja to już mogę tylko poczytać:-X:P

Danusiate

9 lat temu

Bardzo mnie zainteresował wspomniany w artykule krem z progesteronem. Nie mogę stosować HTZ ze względu na tendencję do guzków w piersiach. Muszę zapytać o niego moją ginekolog. Czy któraś z Menóweczek go stosowała?

Tess

9 lat temu

Dobrze znać takie informacje, można wtedy wybrać metodę, która pomoże przetrwać te czasami trudne chwile.

Zostaw komentarz