kurtka-czy-plaszcz

Najwyższy czas przygotować naszą garderobę na jesień. Odzież wierzchnia to podstawa w chłodne, deszczowe dni. Co jest bardziej praktyczne – kurtka czy płaszcz? Co wybrać, aby nie żałować zakupu?

Oczywiście, najlepiej byłoby nie wybierać – po prostu kupić sobie zarówno kurtkę jak i płaszcz. Niestety, żyjemy w takich czasach, że większość z nas musi dokonywać wyboru na zakupach. Tym bardziej, że jesienno – zimowe kolekcje dopiero co pojawiły się w sklepach, także na wyprzedaże nie mamy jeszcze co liczyć.

Zwykło się przyjmować, że płaszcz jest bardziej elegancki i zawsze (pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrany pod względem sylwetki jego właścicielki) dodaje klasy i szyku. Kurtka natomiast to bardziej sportowe, niezobowiązujące okrycie wierzchnie, idealne na co dzień. Wszystko ma swoje plusy i minusy oraz przede wszystkim musi być dostosowane do naszych potrzeb. Co w takim razie okaże się bardziej uniwersalnym i udanym zakupem?

Modna kurtka

  • Skórzana kurtka

To prawdziwy hit. Od kilku sezonów jest szalenie modna i powszechnie widziana na ulicach oraz światowych wybiegach. Jednak skórzana kurtka to idealny przykład rzeczy modnej, ale absolutnie niepraktycznej w chłodne jesienno-zimowe dni. Ma dwie poważne wady:

  • na dużych mrozach pod wpływem temperatury szybko się niszczy,
  • natychmiastowo przyswaja temperaturę powietrza, tworząc z zewnątrz nieprzyjemną w dotyku lodową powłokę.

Mówiąc krótko – w kurtce skórzanej po prostu zmarzniesz. Nie nadaje się w ogóle na nasze polskie zimy. Kurtka skórzana to rzecz obowiązkowa w Twojej szafie, ale noś ją wiosną i latem, natomiast na zimę wybierz coś cieplejszego.

Zuzanna Górka