Koperta życia

W mediach sporo mówi się o osobach, które w ciężkim stanie trafiają do szpitali covidowych. Nierzadko ich stan zdrowia uniemożliwia przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. Nie każdy chory ma też osobę bliską, która mogłaby udzielić najważniejszych informacji. Nawet jeśli takowa istnieje, to często także trafia do szpitala i nie jest w pełni sił. Koperta życia to innowacyjny, a zarazem prosty w realizacji pomysł, na który wpadł marszałek województwa opolskiego. O co chodzi?

Leki przyjmowane przy chorobach przewlekłych

Do szpitali covidowych w ciężkim stanie trafiają głównie osoby starsze oraz z chorobami współistniejącymi. Ich stan zdrowia nierzadko uniemożliwia zebranie rzetelnych informacji o stanie zdrowia. Tymczasem wiele z nich jest na wagę złota. Lekarz wiedząc, na co choruje pacjent i jakie leki regularnie przyjmuje, może kontynuować kurację także w szpitalu. Wielu chorych bowiem nie tylko cierpi z powodu infekcji COVID-19, ale też boryka się z chorobami serca, nadciśnieniem czy cukrzycą. Choroby przewlekłe wymagają stałego przyjmowania leków i to najlepiej tych, które dotychczas sprawdzały się u danego pacjenta. W przypadku osób po przeszczepach kluczową rolę odgrywa dalsze podawanie leków immunosupresyjnych. Bez nich organizm odrzuci bowiem przeszczepiony narząd.

Co uczula pacjenta?

Lekarz powinien także wiedzieć, jakie leki i substancje uczulają pacjenta. Jeśli ktoś ma alergię na jaja kurze, to nie może korzystać z leków, które opracowano z wykorzystaniem zarodków jaja kurzego. Kontakt z białkiem z jaja kurzego może bowiem w skrajnych sytuacjach doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a w rezultacie śmierci pacjenta. Ważne jest też zebranie informacji nt. antybiotyków, które uczulają daną osobę. Podczas infekcji COVID-19 często wdaje się bowiem zakażenie bakteryjne. Aby je zwalczyć, trzeba podać pacjentowi antybiotyk. Jednak penicylina to dość często spotykany alergen.

Czym jest koperta życia?

Marszałek województwa opolskiego chce rozdać seniorom oraz osobom ciężko chorym koperty wraz z formularzem do wypełnienia. Gdy dany człowiek jest w pełni sił, może skrupulatnie uzupełnić wszystkie niezbędne informacje o stanie swojego zdrowia, przyjmowanych lekach i alergiach. Następnie wkłada wypełniony formularz do koperty, a kopertę umieszcza w worku strunowym. Tak zapakowany formularz ma być umieszczany w lodówce, którą każdy posiada i która jest doskonale widoczna w każdym domu. Na niej warto napisać, że w środku lodówki znajduje się koperta życia. Sanitariusz, który przyjedzie do pacjenta cierpiącego na COVID-19 lub jakąkolwiek inną przypadłość, będzie mógł zabrać kopertę życia ze sobą, aby lepiej zapoznać się ze stanem zdrowia konkretnej osoby.  Informacje zawarte w formularzu pomogą dobrać lepszy program leczenia.