Boże Narodzenie 2018

Kiedy rozebrać choinkę?

kiedy rozebrać choinkę

Święta, święta i po świętach. Błogie lenistwo za nami, tak samo jak sylwestrowe szaleństwo. W wielu domach zagościły świąteczne drzewka. Te żywe, trzeba będzie w pewnym momencie usunąć z mieszkań. Kiedy rozebrać choinkę i co z nią zrobić?

Świąteczne drzewko

Nie ma określonych wytycznych, kiedy dokładnie powinniśmy rozebrać naszą choinkę. Świąteczne drzewko jest piękną ozdobą. Czy sztuczne, czy prawdziwe, nie będzie stało jednak w naszym mieszkaniu przez cały rok. Od nas zależy, kiedy rozbierzemy sztuczną choinkę. Sytuacja wygląda nieco inaczej z żywym drzewkiem, które po krótkim czasie traci swój urok i przestaje cieszyć oczy.

Kiedy rozebrać choinkę?

Już po kilkunastu dniach od świąt Bożego Narodzenia, żywa choinka zaczyna gubić igły, przez co nie wygląda już tak dobrze, jak w momencie postawienia jej w salonie. Wtedy nie będziemy mieć problemu z datą rozebrania choinki, Po prostu zrobimy to wtedy, gdy uznamy, że nasze drzewko należy już wyrzucić lub w przypadku choinki w doniczce, z korzeniami – posadzić w ogrodzie czy na działce koło domu.

Choinkę możemy rozebrać w święto Trzech Króli, które przypada na 6 stycznia. To dzień wolny od pracy i nauki, więc wiele osób właśnie wtedy rozbierze swoją choinkę. Innym terminem umownym jest niedziela Chrztu Pańskiego, czyli w tym roku dzień 8 stycznia. W kościele przyjęło się, że ostatecznym terminem pozbycia się choinki jest 2 luty, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego. Potocznie nazywane jest także Matki Bożej Gromnicznej, ponieważ do świątyni przybywa się ze świecą zwaną Gromnicą. W kościołach właśnie do tego czasu stoją choinki i szopki.

Co zrobić z żywą choinką?

Żywe drzewko zwyczajnie możemy wyrzucić na śmieci, ponieważ jest odpadem zielonym i zostanie zabrana wraz z innymi odpadkami, które wyrzucamy. Jednak dobrym rozwiązaniem jest oddanie choinki osobom, które wykorzystają ją jako ekologiczny opał. W dużych miastach są organizowane zbiórki choinek, które cieszą się coraz większą popularnością. Doskonałym pomysłem jest oddanie żywej choinki do zoo. Ogrody zoologiczne, każdego roku, tuż po świętach przyjmują drzewka, które są wykorzystywane jako pokarm dla zwierząt lub akcesoria do zabawy. Małpy czy niedźwiedzie uwielbiają zabawę z gałązkami, więc będą zadowolone z takiego, poświątecznego prezentu. Wcześniej warto jednak sprawdzić, czy zoo w naszym mieście wciąż przyjmuje choinki, ponieważ co roku, akcje cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

choinkaJak się okazuje, nasze drzewko może być dobrze wykorzystane po świętach. Sztuczną choinkę wystarczy zapakować i przechować na następny rok. Następne święta już za 12 miesięcy, więc nim się obejrzymy, znowu będziemy szukać idealnej choinki.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

Mindi

4 lata temu

Zwykle żywą choinkę staram się trzymać chociaż do kolędy a sztuczną do końca stycznia. Ale bywają małe odstępstwa, bo żywa jodła także potrafi wytrzymać bardzo długo jeśli się ją podlewa wodą.

dulcynea

4 lata temu

To zależy czy mam choinkę żywą czy sztuczną .
Jak żywa to nawet nieraz nie jestem w stanie doczekać do Trzech Króli , bo tak się sypie. W salonie jest bardzo ciepło i sypie się bardzo więc rozbieram już 2 stycznia.
W tym roku mam sztuczną , więc planuję ją rozebrać pod koniec stycznia , do 2 lutego ją rozbiorę . Bo piękna !

Zostaw komentarz