Dieta

Karnozyna – interesujący suplement wspierający pracę naszego organizmu

karnozyna suplement diety

Chyba większość osób zgodzi się z tym, że zdrowie to taka wartość, o która szczególnie powinniśmy dbać i nie powinniśmy do lekceważyć. Z roku na rok zyskują na popularności te czynniki, które mają wpływać na to, że zachowanie zdrowia będzie dla nas łatwiejsze. Pojawia się coraz więcej osób, które muszą się zmagać z chorobami cywilizacyjnymi, pojawia się stres, brak czasu, żywienie jest dalekie od idealnego. Do tego wszystkiego dołącza się także przemęczenie, które wynika z przepracowania. Wszystko to prowadzi nas na manowce i doprowadza do coraz większych problemów ze zdrowiem.

W tej sytuacji swoją silną pozycję na rynku budują obecnie suplementy diety różnego rodzaju. To one mają gwarantować pozytywny wpływ na nasz organizm, mają poprawiać jego pracę bez konieczności regularnego dbania o każdy aspekt naszej codzienności. Do tych suplementów zyskujących zwolenników zaliczyć możemy również karnozynę. Warto ją bliżej poznać i dowiedzieć się czym jest ten związek

Karnozyna – co to za związek chemiczny

Karnozyna po raz pierwszy została wyizolowana ponad 100 lat temu i jest połączeniem dwóch aminokwasów. Dokładniej l-karnozyna powinna być określana jako beta-alanylo-L-histydyna. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy dipeptydów. Związek powstaje z połączenie beta alaniny i histydyny, dwóch związków stosowanych przez sportowców, które powodują wzmocnienie masy mięśniowej, siły i poprawiają syntezę białek. Jednak carnisine to związek, który ma znacznie szerszą charakterystykę i wpływ na nasz organizm na wielu różnych płaszczyznach. Warto się  nim zainteresować, ponieważ wykazuje pozytywne działanie prozdrowotne.

Gdzie spotykamy karnozynę?

Warto zauważyć, że l-carnisine to związek, który naturalnie występuje w czerwonym mięsie. Dlatego w ramach jednego posiłku jesteśmy w stanie dostarczyć 250 mg tego składnika. Dawka ta jest jednak niewielka, ponieważ w naszym organizmie funkcjonuje również karnozynaza, która doprowadza do tego, że karnozyna jest niszczona i dlatego te dawki jakie są dostarczane nie będą wystarczające. Właśnie dlatego, jeśli ktoś będzie chciał poczuć pozytywny wpływ karnozyny na organizm powinien decydować się na suplementację tego składnika. Wtedy powinno się sięgnąć po dawkę na poziomie 1000 mg dziennie. Jeśli taka dawka zostanie dostarczona to wspominany enzym nie będzie działał i faktycznie uzyskać będzie można pozytywne efekty stosowania suplementu z karnozyną.

Wpływ karnozyny na pracę mięśni

To co należy wyraźnie podkreślić to fakt, że karnozyna działa na organizm na wielu płaszczyznach. Znajduje się w ludzkich mięśniach i odpowiada za ich regulację i intensyfikację pracy. Doprowadzenie do skurczów w zwiększonej amplitudzie doprowadza do sytuacji, w której następuje rozrost mięśni i rośnie ich sucha, beztłuszczowa masa. Karnozyna poprawia również skutecznie odżywienie mięśni i ich warunki rozwoju są lepsze. Dlatego to związek, który wykazuje pozytywny wpływ w przypadku osób, które trenują siłowo i chcą poprawiać rozwój umięśnienia.

Silny wpływ karnozyny na układ nerwowy

Warto zauważyć, że carnisine to związek, na który musimy zwrócić uwagę ze względu na jego istotny wpływ na pracę układu nerwowego i krwionośnego. Karnozyna wykazuje silne działanie oczyszczające i antyoksydacyjne, dlatego można usuwać z organizmu szkodliwe metabolity. Dzięki jej stosowaniu można usuwać z organizmu wolne rodniki, radzić sobie z metalami ciężkimi. Istotną funkcją będzie jednak zatrzymanie procesu glikacji, dzięki czemu glukoza nie łączy się z enzymami i białkami. Glikacja może doprowadzać do szybkiego starzenia się organizmu, co dzieje się w momencie, gdy zachodzi przy strukturach proteinowych. Nasila się wtedy stres oksydacyjny a to ma niekorzystny wpływ na prace układu nerwowego. Zatrzymanie glikacji daje możliwość ochrony organizmu przed rozwojem chorób takich jak Parkinson czy Alzheimer, ogranicza ryzyko wystąpienia udarów.

Rosnąca popularność i pozytywne opinie na temat karnozyny

Okazuje się, że z roku na rok zainteresowanie karnozyną rośnie, dlatego pojawiające się w ofercie  suplementy z tym właśnie składnikiem w roli głównej mogą być doskonałym wyborem. Zaglądając do oferty można sięgnąć po różne dawki karnozyny, w składzie pojawiają się także dodatkowo składniki, które mają mieć również pozytywny wpływ na organizm. Opinie osób, które zaczęły stosować karnozyne wyraźnie wskazują na poprawę pracy organizmu i lepsze samopoczucie. Wydaje się, że prowadzenie tego typu suplementacji ma sens, szczególnie że działanie karnozyny ma charakter wielopłaszczyznowy i dotyczy nie tylko osób, które chcą poprawić umięśnienie, ale także dla tych, którzy chcą zadbać o swoje serce czy układ nerwowy.  W czasie, gdy choroby cywilizacyjne dotykają coraz większego grona osób sięgnięcie po l-karnozynę może okazać się szansą na to, by zmniejszyć ryzyko poważnych problemów ze zdrowiem, które wyniknąć mogą ze złej diety czy braku aktywności fizycznej. Sięgnięcie po carnasine nie kosztuje wiele, a może przynieść wiele korzyści.

Dodaj komentarz