zastosowanie lawendy
Zdjęcie autorstwa CARLOS PÉREZ ADSUAR ANTÓN z Pexels

Lawenda to roślina zielarska, która pełni też funkcję ozdobną. Choć utożsamiana bywa głównie z Prowansją, to w Polsce jej odmiana wąskolistna również znajduje dogodne warunki do wzrostu. Coraz częściej lawendę możemy spotkać w centrum wielkich miast, ponieważ sprzyja zapylaczom, w tym pszczołom, o które musimy dbać w sposób szczególny. Bez nich zabraknie nam żywności, w tym owoców. Poznaj szerokie zastosowanie lawendy.

Spis treści:

  1. Zastosowanie lawendy w czasach starożytnych
  2. Herbatki uspokajające z lawendą
  3. Kulinarne zastosowanie lawendy
  4. Zastosowanie lawendy w farmacji
  5. Lawenda, czyli sprawdzony sposób na sen
  6. Jak hydrolaty z lawendą działają na skórę?
  7. Kosmetyki przeciwłupieżowe z lawendą

Zastosowanie lawendy w czasach starożytnych

Lawenda była już znana starożytnym Rzymianom. Ci chętnie wykorzystywali ją do kąpieli i prania. Ta pięknie pachnąca roślina zielarska wykazuje bowiem działanie bakteriobójcze i oczyszczające. Sprawdza się w przypadku ran i uszkodzeń skóry. Przyspiesza proces ich gojenia.

Herbatki uspokajające z lawendą

W sklepach zielarskich możemy znaleźć herbatki uspokajające z lawendą, zazwyczaj łączy się ją z melisą oraz szyszkami chmielu. Ta piękna roślina zapewnia też dobry sen, dlatego jeśli wieczorem nie możesz zmrużyć oczu, ponieważ za bardzo stresujesz się pracą lub problemami rodzinnymi, koniecznie przyrządź z niej napar.

Herbatki uspokajające z lawendą

Zdjęcie autorstwa David Bartus z Pexels

Kulinarne zastosowanie lawendy

Warto podkreślić także kulinarne zastosowanie lawendy. Jako roślina jadalna o charakterystycznym smaku znalazła zastosowanie przy przyrządzaniu potraw mięsnych oraz pieczeniu ciasteczek. Lawenda cieszy się też sporym zainteresowaniem wśród miłośników kuchni eksperymentalnej.

Zastosowanie lawendy w farmacji

Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje właściwości lawendy przy produkcji maści na rany i oparzenia. Wykazuje ona właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, dzięki czemu uszkodzenia mechaniczne skóry goją się zdecydowanie lepiej.

Lawenda, czyli sprawdzony sposób na sen

Lawendę umieszcza się także w poduszkach nasennych. To naturalny sposób na problemy ze snem. Wykorzystuje się ją także jako dodatek do wody destylowanej, którą dodaje się do żelazek. Olejek lawendowy zmieszany z wodą w odpowiednich proporcjach odstrasza też owady i stanowi naturalny sposób na komary.

sprawdzony sposób na sen

Zdjęcie autorstwa Palo Cech z Pexels

Jak hydrolaty z lawendą działają na skórę?

Olejek eteryczny z lawendy dawniej stanowił składnik perfum. Obecnie wykorzystuje się go do produkcji olejków do masaży oraz kosmetyków do kąpieli o działaniu uspokajającym. Hydrolaty do cery tłustej także zawierają olejek z lawendy, ponieważ wykazuje ona działanie przeciwbakteryjne oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych. Ponadto obkurcza ujścia gruczołów łojowych.

Kosmetyki przeciwłupieżowe z lawendą

Kosmetyki przeciwłupieżowe także zawierają olejek lawendowy, ponieważ ogranicza on namnażanie drożdżaków z rodzaju Malassezia. Ponadto wzmacnia skórę głowy i ogranicza nadmierne wypadanie włosów.