język dotyku

Chapman przeprowadził badania, które doprowadziły go do wniosku, że istnieje 5 różnych języków miłości. Jednym z nich jest język dotyku. Nieporozumienia w związku często wynikają z niezrozumienia potrzeb drugiej osoby i nieefektywnej komunikacji. Gdy każdy partner porozumiewa się innym językiem miłości, w rezultacie obie strony czują się niekochane.

Dotyk to pierwotna potrzeba człowieka

Język dotyku wynika z niezwykle silnej zakorzenionej, pierwotnej potrzeby człowieka. Dotyk odgrywa szalenie ważną rolę w naszym rozwoju psychicznym i fizjologicznym. Jego brak na wczesnym etapie dzieciństwa może nawet doprowadzić do śmierci. W latach 40. XX wieku zauważono, iż w sierocińcach ma miejsce wysoka śmiertelność dzieci. W tamtych czasach warunki życia były dalekie od tych, które dziś znamy, dlatego o zaistniałą sytuację obwiniano kiepskie warunki sanitarne. Przeprowadzono eksperyment, gdzie dzieci umieszczono w świetnych warunkach sanitarnych, ale liczba opiekunek była stosunkowo mała. Próba porównawczą był sierociniec przy więzieniu. Tam warunki sanitarne były dużo gorsze, dzieci miały jednak pod dostatkiem opiekunek, które nosiły je na rękach. Eksperyment wykazał, że umierały dzieci z sierocińca o wysokim standardzie, gdyż za rzadko je przytulano.

Dlaczego do dotyku podchodzimy negatywnie?

Niestety, dotyk w naszych czasach jest często traktowany negatywnie. Z jednej strony mówi się o złym dotyku w kontekście molestowania seksualnego. To niewątpliwie ważny temat, należy uświadomić wszystkim, także dzieciom, że mają prawo do nietykalności cielesnej. Jeśli czyjś dotyk jest dla nich nieprzyjemny, to mogą i powinny wyrazić sprzeciw, a ten musi być respektowany przez drugą stronę. Z drugiej strony dotyk przedstawia się jako coś infantylnego, niepotrzebnego.  Gdy dorosła osoba domaga się przytulania, często jest wyśmiewana i mówi jej się, że już jakiś czas temu przestała być dzieckiem.

Jaką rolę pełni dotyk?

Tymczasem dotyk jest każdemu z nas niezbędny. Nawet, jeśli nie jest on naszym głównym językiem miłości, to stwarza poczucie więzi, bezpieczeństwa, łagodzi też codzienny stres. Osoby, które cierpią na niedostatek dotyku, częściej borykają się z depresją i różnymi schorzeniami. Ich system odpornościowy działa bowiem mniej sprawnie.

Czego pragnie osoba, dla której głównym językiem miłości jest dotyk?

Osoba, dla której głównym językiem miłości jest dotyk, lubi być przytulana, głaskana, trzymana za rękę. W jej życiu seks odgrywa również istotną rolę. Niekoniecznie musi tu chodzić o używanie życia i przedmiotowe traktowanie drugiej osoby. Niektórzy poprzez seks wyrażają miłość.  Jeśli trafi na partnera, który ma inny język miłości, nie potrzebuje tak bardzo dotyku i seksu, może czuć się niekochana i sfrustrowana. Osoba, dla której głównym językiem miłości jest dotyk, często nie wierzy w zapewnienia partnera, że ten kocha i poważnie podchodzi do związku, jeśli nie idzie za tym bliskość fizyczna.  Jeśli taki człowiek dostrzeże u siebie deficyt bliskości fizycznej, może zacząć szukać jej poza stałą relacją.

Różne języki miłości źródłem konfliktów w związku

Dlaczego tak trudno porozumieć się nam z osobą, dla której głównym językiem miłości jest dotyk? Zazwyczaj wynika to z faktu, że sami posługujemy się innym językiem. Jeśli kobieta, dla której wiodącym językiem miłości jest dobre słowo, trafi na mężczyznę, który wyraża miłość poprzez dotyk, może dojść do nieporozumień. Ona będzie chciała usłyszeć, że jest kochana i podziwiana. On jej tego nie da. Natomiast będzie ją często dotykał, dążył do seksu, przez co ona może odnieść wrażenie, że on traktuje ją przedmiotowo i ukracać jego starania.  On wówczas również poczuje się niekochany i całkiem możliwe, że taki związek się rozpadnie.