Menopauza

Jakich witamin potrzebuje kobieta w okresie menopauzy?

Jakich witamin potrzebuje kobieta w okresie menopauzy

Adobe Stock, grafika partnera

Okres menopauzy to szczególny czas w życiu kobiety. Dbanie o siebie pozwoli choć trochę ograniczyć uciążliwe dolegliwości. Bardzo ważne jest między innymi to, jak wygląda dieta w okresie menopauzy. Warto postarać się odpowiednio układać swoje menu. Sprawdź, jakich witamin potrzebuje kobieta w czasie menopauzy.

Witamina D3 – zapobiega osteoporozie i chorobom serca

U kobiety, która weszła w okres menopauzy, poziom estrogenów ulega spadkowi. Do konsekwencji tego procesu zalicza się między innymi ubytki wapnia. To tłumaczy fakt, iż kobiety przechodzące menopauzę znajdują się w grupie osób, którym grozi osteoporoza. Na szczęście można sobie pomóc, sięgając po witaminę D3 w suplementach, pomagających organizmowi przyswoić wapń i fosfor. Te dwa minerały również są bardzo potrzebne podczas menopauzy! Wapń pozwala zachować mocne kości oraz zapobiega chorobom mogącym pojawić się okresie przekwitania, czyli np. nadciśnieniu tętniczemu. Odpowiednia ilość wapnia w organizmie sprzyja też obniżeniu poziomu tłuszczów we krwi.

kobieta w okresie menopauzy

Adobe Stock, grafika partnera

Warto również mieć na uwadze, że dzięki witaminie D3 można zapobiec przedwczesnej menopauzie, ponadto substancja ta korzystnie wpływa na nastrój. W Polsce mamy stosunkowo małą liczbę słonecznych dni w ciągu roku, dlatego u wielu osób występują niedobory witaminy D. Można jednak sięgnąć po suplementy diety, które sprzyjają zachowaniu jej odpowiedniego poziomu w każdym wieku.

Witaminy A, C i E, czyli jak opóźnić procesy starzenia się organizmu

Witaminy A, C i E to silne antyoksydanty, które zapobiegają starzeniu się skóry oraz całego organizmu i zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca, cukrzycy i nowotworów. 

Witamina A – dzięki niej skóra pozostaje w dobrej kondycji. Witamina A poprawia jędrność skóry i niweluje przebarwienia. Warto też wiedzieć, że witamina A bierze udział w syntezie białek i przemianach lipidów. Należy przyjmować ją razem z witaminą E, która zapobiega jej utlenianiu.  Niedobory tej substancji powodują kłopoty ze wzrokiem.

Witamina C – poprawia odporność organizmu, która maleje wraz z wiekiem. Witamina C pozwala także uzyskać promienny i zdrowy wygląd skóry, ponadto przyspiesza gojenie się ran.

Witamina E –  znana także jako witamina młodości. Nie może jej zabraknąć w diecie kobiet w okresie menopauzy, ponieważ łagodzi uderzenia gorąca i redukuje oznaki starzenia się skóry oraz przyspiesza jej regenerację. Trzeba też wiedzieć, że wspomaga ona zapobieganie chorobom układu krążenia i osteoporozie, nowotworom oraz niektórym innym chorobom, w tym Parkinsonowi.

witaminy

Adobe Stock, grafika partnera

Witaminy z grupy B – zadbaj o układ nerwowy i hormonalny

Niedobory witamin z grupy B mogą powodować zaburzenia układu nerwowego, a także negatywnie odbijać się na poziomie cholesterolu. Dzięki nim uczucie zmęczenia, typowe dla okresu menopauzy, zostaje wyraźnie ograniczone. Bardzo istotny jest również wpływ tych witamin na pracę tarczycy. Do witamin z grupy B należy między innymi niacyna, czyli witamina B3, która korzystnie oddziałuje na stan skóry, włosów i paznokci oraz uczestniczy w syntezie hormonów płciowych. Witamina B3 jest także stosowana w profilaktyce miażdżycy. Kobiety w okresie menopauzy powinny pamiętać też o tym, że witamina B9, czyli kwas foliowy pomaga chronić organizm przed rakiem szyjki macicy i chorobami układu krążenia oraz ma korzystny wpływ na samopoczucie. 

Dodaj komentarz