Menopauza Przed menopauzą
Jak zmienia się ciało w okresie menopauzy?

Klimakterium to czas wielkich przemian w życiu kobiety. Objawami menopauzy są nie tylko te najczęściej wymieniane dolegliwości – zaburzenia miesiączkowania, bezsenność, wahania nastroju czy uderzenia gorąca. To także przemiany w obrębie cielesności i wyglądu.
Kobiety obawiają się przekwitania z wielu powodów. Jednym z nich jest lęk przed utratą atrakcyjności fizycznej. Tym samym wejście w okres menopauzy kojarzy się z nieuchronnym nadejściem starości. Zmarszczki, nadmierne tycie czy siwizna to jej powszechne objawy. Dlaczego tak się dzieje i czy ten proces da się zatrzymać?
Te okropne hormony
Wszystkiemu jak zwykle „winne” są hormony płciowe. To one są odpowiedzialne m.in. za rozwój narządów płciowych, piersi i kobiecej sylwetki czy regulację cyklu miesiączkowego. Spadek poziomu estrogenów w czasie menopauzy prowadzi do wielu reakcji w organizmie, także tych widocznych gołym okiem.
Kobieta zmienną jest
Kobiece ciało podlega nieustannym zmianom. W trakcie dojrzewania przygotowuje się do różnych ról, jakie natura wyznaczyła mu w biologicznym cyklu. Jest to naturalny proces, którego nie sposób zmienić ani zatrzymać. Każda kobieta powinna przygotować się – przede wszystkim psychicznie – na możliwe przemiany w wyglądzie. Nie są to zmiany natychmiastowe, jednak po wejściu w okres menopauzalny następuje ich znaczne przyspieszenie.
- Skóra: staje się przesuszona i traci elastyczność. Pojawiają się głębsze zmarszczki – spada produkcja kwasu hialuronowego i synteza kolagenu.
- Włosy: zaczynają mieć tendencję do siwienia, mogą wypadać i przerzedzić się.
- Ciało: zmienia się kształt sylwetki, znacznie spowalnia się metabolizm, co sprzyja tyciu. Zaczyna odkładać się tkanka tłuszczowa, zwłaszcza w okolicach brzucha i bioder. Zwykle kobiety przybierają na wadze tylko kilka kilogramów, jednak brak aktywności fizycznej, odpowiedniej diety, siedzący tryb życia i używki mogą prowadzić do powstania otyłości.
- Piersi: również się starzeją – słabną mięśnie i podtrzymujące je więzadła, przez co piersi stają się obwisłe, zmienia się ich kształt i struktura.
M. Borowik
Klimakterium to czas wielkich przemian w życiu kobiety. Objawami menopauzy są nie tylko te najczęściej wymieniane dolegliwości – zaburzenia miesiączkowania, bezsenność, wahania nastroju czy uderzenia gorąca. To także przemiany w obrębie cielesności i wyglądu.
Jak radzić sobie ze zmianami
Czytając powyższy opis można dojść do wniosku, że menopauza to faktycznie koniec kobiecości. Nic bardziej mylnego! Zmiany nie nadchodzą nagle ani na raz. Na cały okres przekwitania przypada aż 30 lat życia, więc zanim kobieta będzie wyglądać jak pomarszczona, siwa staruszka minie dużo czasu. Poza tym każda z nas starzeje się inaczej. Dobra wiadomość jest taka, że z oznakami starzenia da się walczyć i to nie tylko skalpelem czy kosmetykami. Właściwe odżywianie, dużo ruchu na świeżym powietrzu czyli prowadzenie aktywnego i zdrowego trybu życia to przepis na piękne i sprawne ciało. Nie wierzmy przy tym w cuda – sześćdziesięcioletnie aktorki wyglądające na trzydzieści lat to nie efekt SPA tylko milionów dolarów zostawionych u chirurga.
M. Borowik
« Figle jakie płata nam umysł I
elle@elle
9 lat temu
Ja rowniez przytylam ale nie odchudzam sie drastyczne,dbam o zdrowe odzywianie,sport ,wygodny i kobiecy stroj.:)))
Danusiate
10 lat temu
Ja – tak jak większość kobiet – patrzę na te zmiany ze smutkiem, ale cóż – wiem, że nikt nie jest wiecznie młody. Staram się więcej ćwiczyć, żeby wzmocnić mięśnie i zmieniłam trochę sposób odżywiania, bo zauważyłam, że ulubione dżinsy zrobiły się ciasne. Ale nie popadam w obsesję i nie staram się za wszelką cenę odmłodzić. Tak jak napisała Filodendron – „kobieta dojrzała też jest piękna”.
drobina
10 lat temu
Nie przejmuję się za bardzo tymi zmianami w wyglądzie, ale czas mógłby pędzić trochę wolniej;)
filodendron
10 lat temu
Macie racje ,nie ma co wpadac w panike ,taka jest kolej rzeczy. Kobieta dojrzała tez jest piekna.Czasem nawet niepowaznie wygladaja starsze kobiety za bardzo robiace sie na mlode.
sara
10 lat temu
zmiany w naszym wyglądzie następują w czasie,więc nie ma co zbytnio się przejmować,wszak lat nam przybywa i trzeba się „postarzeć”ale najważniejsze akceptować siebie taką jaką się jest
Mindi
10 lat temu
Czytam takie artykuły z uczuciem ulgi, bo skoro wszystkich kobiet takie zmiany dotyczą to nie ma co wpadać w panikę i kompleksy 🙂
sirena46
11 lat temu
Ja niestety te zmiany widzę na własnej skórze. Całe życie byłam szczupła wręcz chuda, a teraz przytyłam i to dosyć dużo. Inne zmiany też już zauważam , ale za bardzo tym się nie przejmuję i tak nie mamy na upływający czas wpływu.
pati25
12 lat temu
Nasze ciało zmienia się.To naturalne.Istnieje jednak wiele możliwości aby sobie z tym radzić.Jedni wybierają zabiegi medycyny estetycznej,operacje plastyczne a inni dobre kosmetyki.Ważny jest także tryb życia,ćwiczenia,,odżywianie
tereska56
12 lat temu
Dobrze, że te wszystkie zmiany są rozłożone w czasie. Jakoś łatwiej jest się do nich przyzwyczaić. Najważniejsze to lubić swoje odbicie w lustrze i akcpetować je.