jak-wykryc-objawy-osteoporozy

Chociaż osteoporoza drastycznie osłabia nasze kości, ta choroba nie boli i przez to jej rozwój długo może pozostać utajniony. Bardzo często rozpoznajemy ją u siebie dopiero, gdy doświadczymy bolesnego złamania. Czy nie ma innego sposobu jej wykrycia?

Ostatnio pisałam o cechach osób, które szczególnie są podatne na osteoporozę. Dzięki krótkiemu testowi można łatwo określić, czy samemu znajduje się w tej grupie. Pamiętajmy jednak, że choroba, o której mówimy, chętnie objawia się u kobiet właśnie w okresie menopauzy, jeśli ich gospodarka hormonalna została mocno zachwiana. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że u nas schorzenie to się nie rozwija, warto wykonać badania profilaktyczne.

Istnieje wiele metod pomocnych w diagnozie osteoporozy. Głównie są to badania biochemiczne, odzwierciedlające stan i skład kości lub badania obrazowe, wizualizujące strukturę kości.

Badania biochemiczne objawów osteoporozy

By poznać przyczynę niskiej masy kostnej i rozpoznać osteoporozę, wystarczy zrobić następujące badania:

  • wykaz poziomu wapnia we krwi
  • wykaz poziomu fosforu we krwi
  • wykaz poziomu wapnia w moczu
  • wykaz poziomu fosfatazy zasadowej we krwi

Badania obrazowe objawów osteoporozy

Badanie obrazowe, czyli wykonywanie zdjęć przeglądowych kości (popularny rentgen – RTG), staje się coraz popularniejsze, gdyż nie jest drogie, a pacjent sam może zobaczyć, co dzieje się w jego ciele. Wiedzieć jednak należy, że w przypadku diagnozowania osteoporozy, wykonanie takiego badania jest niewystarczające i należy dodatkowo przeprowadzić któryś z tekstów biochemicznych.

A. Złotkowska