Czy wiesz że...? Sen Zdrowie
Jak uporać się z chrapaniem?

Chrapanie to przypadłość, z której chętnie żartujemy, tymczasem ten z pozoru błahy problem prowadzi do stałego zmęczenia. Jak uporać się z uciążliwymi dolegliwościami, by rano obudzić się wypoczętą?
Zanim przejdziemy do sposobów, które pozwalają rozprawić się z chrapaniem, przyjrzyjmy się bliżej charakterowi tej przypadłości. W przypadku chrapania mamy do czynienia ze zjawiskiem akustycznym, do którego dochodzi wskutek zwężenia dróg oddechowych podczas snu oraz wiotczenia mięśni, w tym mięśni gardła. Zwężenie gardła wiąże się ze zmniejszeniem ilości wdychanego powietrza. Pod wpływem powietrza mięśnie gardła wprawiane są w drgania, co manifestuje się chrapaniem. Nawet osoby, które zazwyczaj śpią spokojnie, podczas przeziębienia czy grypy mogą borykać się z problemem chrapania, wywołanym niedrożnością przewodów nosowych.
Nie bagatelizuj chrapania!
Szacuje się, że z problemem chrapania zmaga się 45% Polaków, jednak większość z nich bagatelizuje tę przypadłość. Z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP [1] wynika, iż zaledwie 20% społeczeństwa ma świadomość, iż chrapanie może stanowić jeden z objawów poważnej choroby. Jednocześnie 26% Polaków postrzega chrapanie jako przypadłość, które wprawdzie uprzykrza życie, ale nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń. Specjaliści apelują, aby nie lekceważyć chrapania, ponieważ wiele osób zmagających się z tym problemem cierpi na bezdech senny.
Istnieje kilka czynników sprzyjających chrapaniu, w tym procesy starzenia się, które zachodzą w organizmie. Z przeprowadzonych badań wynika, iż problem nasila się wraz z wiekiem, przed 30 r.ż. chrapie 25% mężczyzn i 5% kobiet, a po 60 r.ż. z tą przypadłością zmaga się 60% mężczyzn i 40% kobiet. Poziom natężenia charakterystycznego dźwięku wydawanego podczas snu wynosi 98 decybeli. To dużo, zważywszy na fakt, iż pracujący młot pneumatyczny wydaje dźwięki o wartości 100 decybeli. Uciążliwe odgłosy nierzadko uprzykrzają życie partnerom osób chrapiących, co w konsekwencji odbija się negatywnie na ich samopoczuciu i prowadzi do zmęczenia.
Zespół bezdechów śródsennych przyczyną niedotlenienia
Niezależnie od tego, czy dzielimy sypialnię z partnerem, czy jesteśmy jedyną osobą, która z niej korzysta, powinnyśmy podjąć działania zwalczające chrapanie. Problemu nie należy traktować jako drobnej niedogodności, ponieważ lekceważony może przekształcić się w zespół bezdechów śródsennych. Oznacza to, iż w organizmie chorego przepływ powietrza przed drogi oddechowe jest utrudniony. U osób, które cierpią na zespół bezdechów śródsennych, wentylacja płuc nie przebiega w sposób ciągły, ustaje kilkanaście razy w ciągu nocy na czas dłuższy niż 10 sekund. Zdarza się również, iż oddech staje się płytszy o 50%. Opisane zjawiska prowadzą do niedostatecznej podaży tlenu. Gdy mózg, serce, nerki i wątroba są niedotlenione, pojawia się uczucie zmęczenia i niewyspania.
Chcesz zapomnieć o chrapaniu? Zmień styl życia!
Walkę z chrapaniem należy rozpocząć od zmiany stylu życia, czasem wystarczy wyeliminować niewłaściwe nawyki, by zapomnieć o zaburzeniach snu. Jeśli pomimo zmodyfikowania dotychczasowych zwyczajów problem nie ustępuje, warto skonsultować go z lekarzem.
Pozycja, jaką przyjmujemy podczas snu, odgrywa niebagatelną rolę. Specjaliści zgodnie podkreślają, iż nie należy kłaść się na plecach, ponieważ przy tym ułożeniu ciała język opada ku tyłowi, przez co otwieramy usta i w rezultacie dochodzi do zwężenia kanału nosogardła i cieśni gardła. Jeśli chcesz obudzić się wypoczętą, powinnaś spać na boku. Zalecana pozycja jest dla ciebie niewygodna i nie potrafisz zmrużyć oczu? Zainwestuj w materac charakteryzujący się wysoką jakością. Odpowiednio dobrany umożliwia spanie w każdej pozycji, bez negatywnego wpływu na efektywność spoczynku.
Dr. Sapporo
Chrapanie to przypadłość, z której chętnie żartujemy, tymczasem ten z pozoru błahy problem prowadzi do stałego zmęczenia. Jak uporać się z uciążliwymi dolegliwościami, by rano obudzić się wypoczętą?
Wylecz infekcje do końca!
Do tej pory nie miałaś problemu z chrapaniem, ale od kilku dni budzisz się zmęczona, a twój partner skarży się na uciążliwe odgłosy? Niewykluczone, iż źródeł problemu należy szukać w niewyleczonych infekcjach. Wiele osób uważa, że choroba ustępuje wraz ze zniknięciem kataru i obrzęku gardła. Tymczasem wydzielina zalegająca w zatokach prowadzi do niedrożności kanałów nosowych, co z kolei objawia się chrapaniem. Po wyleczeniu infekcji zaburzenia snu zazwyczaj ustępują.
Poduszka wspomagająca leczenie chrapania
Stare ludowe porzekadło głosi, iż „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ niewłaściwie dobrana poduszka czy materac sprzyja chrapaniu. Na poduszce nie warto oszczędzać, ponieważ od tego, czy zapewnimy właściwe podparcie dla głowy, szyi i kręgosłupa, zależy jakość naszego snu. Przykładem poduszki wpływającej korzystnie na efektywność spoczynku jest Dr. Sapporo poduszka PIANO NIECHRAPKA wspomagająca leczenie chrapania, która w całości została wyprodukowana w Polsce. Została ona wykonana z najwyższej jakości pianki z pamięcią, w związku z tym, iż w strukturze wyrobu znajdują się otwarte komórki, możliwy jest swobodny przepływ powietrza. Jak działa poduszka Dr. Sapporo? W związku z tym, iż problem chrapania ulega nasileniu, gdy śpimy w pozycji na wznak, poduszka Piano została zaprojektowana w taki sposób, iż wymusza ułożenie głowy na boku. To proste rozwiązanie zapobiega opadaniu języka ku tyłowi, w rezultacie przestrzeń przepływu powietrza zwiększa się, ułatwiając tym samym swobodne oddychanie. Warto jednak pamiętać, iż żadna poduszka nie likwiduje przyczyn chrapania, w związku z tym należy traktować ją jako uzupełnienie leczenia.
Zerwij z nałogiem!
Osoby, które palą papierosy, częściej zmagają się z chrapaniem niż ich rówieśnicy niekorzystający z używek. Wynika to z działania nikotyny, która przyczynia się do zalegania śliny w tchawicy i krtani, co z kolei działa drażniąco na gardło i prowadzi do obrzęku śluzówki. W rezultacie wentylacja płuc jest utrudniona, a nasze narządy niedostatecznie dotlenione.
Zrzuć zbędne kilogramy!
Wśród czynników sprzyjających chrapaniu wymienia się nadwagę. Otyłość wpływa negatywnie na jakość snu, osoby dotknięte tym problem chrapią zdecydowanie głośniej od swoich szczupłych rówieśników. W związku z tym warto zmienić nawyki żywieniowe i zacząć ćwiczyć. Nie chcesz wydawać pieniędzy na siłownię? Zacznij biegać, jeździć na rowerze lub spacerować. Osoby, którym nieobca jest aktywność fizyczna, cieszą się lepszym samopoczuciem, a napięcie ich mięśni ulega poprawie.
Jeśli mimo wprowadzenia zmian wciąż chrapiesz, zapisz się na wizytę do lekarza. Nie pozwól, aby problemy z oddychaniem podczas snu wpływały negatywnie na twoje samopoczucie i jakość wypoczynku.
[1] TNS OBOP na zlecenie DCL Medicus ze strony www.chrapaniestop.pl
Dr. Sapporo
« Kim jest Jamala – reprezentantka Ukrainy na Eurowizji 2016?
bugi
8 lat temu
Chrapania nie należy lekceważyć, ponieważ może być objawem poważnej choroby. Wszystkim chrapiącym polecam wizytę u lekarza.
Aniołekzpiekłarodem
8 lat temu
Dobrze, że istnieją tego typu poduszki. Wprawdzie moi bliscy nie chrapią, ale byliśmy kiedyś na wakacjach ze znajomymi, wynajęliśmy wspólny domek nad morzem i żadne z nas nie mogło zmrużyć oczu, bo kolega męża okropnie chrapał…
kaczuszka
8 lat temu
U mnie w domu na szczęście nikt nie chrapie, więc mogę się porządnie wyspać:)
Lanza
8 lat temu
Dobra poduszka to podstawa, warto też zmodyfikować dietę i nie objadać się przed snem.
alkilia60
9 lat temu
Gdy mój mąż zaczął chrapać, zmusiłam go do wizyty u lekarza i dobrze, bo był to jeden z objawów poważnej choroby, która na szczęście została już opanowana.
Tess
9 lat temu
Chrapanie to poważny problem. W telewizji pokazywali badania, że te wszystkie urządzenia nie sprawdzają się. Ale może bardziej brak tuszy pomaga w oddychaniu.
Amelie_53
9 lat temu
Mój mąż chrapał, gdy miał problemy ze zbędnymi kilogramami. Potem je zrzucił i teraz chrapie sporadycznie.
filodendron
9 lat temu
Dulcynea ma rację- schudniecie ma wielki wpływ na wyciszenie lub zlikwidowanie chrapania. Mój mąż po schudnięciu takze nie chrapie.
dulcynea
9 lat temu
Mój mąż „delikatnie” chrapał , ale od wiosny wziął się za siebie -schudł.
Teraz nie chrapie, jak ręką odjąłO:)
xtina120
9 lat temu
Na szczęście ani ja ani mój partner nie chrapiemy. Za to mój tato chrapie okropnie głośno, ale mama twierdzi, że już się do tego przyzwyczaiła 🙂
santszajnik
9 lat temu
Pati25! Zgadzam się z Tobą, że rady nie do końca pozwolą uniknąć chrapania w przypadku kiedy przyczyną jest jakaś choroba tak jak w przypadku Twojego taty 🙂 Ale jeśli ktoś chrapie tak jak mój mąż (pochrapuje kiedy śpi na plecach) to niektóre z tych rad na prawdę się sprawdzają 😀 Szczególnie poduszka! Dzięki niej mój mąż śpi na boku a w tej pozycji nigdy nie chrapie! ^_^
pati25
9 lat temu
Wszystkie te rady tak do końca nie pozwolą uniknąć chrapania.Bo jeśli chrapanie jest objawem jakiejś choroby to tylko lekarz pomoże.Myślę też,że chrapanie zależy od tego w jakim stanie jest nasze serce.Bo mój tata przed operacją serca mocno chrapał.A po wszczepieniu zastawki serca już nie chrapie.
drobina
9 lat temu
Obawiam się, że nie ma takiej poduszki, która wyleczyłaby mnie z chrapania:-X Na szczęście chrapię dużo mniej niż kiedyś. Myślę, że to w dużej mierze dzięki aktywności fizycznej i zgubieniu zbędych kilogramów :-X