Polecamy!

Majówka Polaków

majówka Polaków

Długi weekend majowy trwa w najlepsze. Większość z nas zapewne już w piątkowe popołudnie rozpoczęło świętowanie. Jak wygląda majówka Polaków?

Majówka czyli dni wolne od pracy i nauki

W kalendarzu najbardziej cieszą dni wolne od pracy do których zaliczamy ustawowe uroczystości i okres świąt. Początek maja to gratka dla wszystkich pracowników, uczniów i studentów. Pierwsze dni maja to dni, które są wolne od pracy oraz nauki. I choć niektórzy i tak muszą udać się do pracy, byśmy my mogli choćby dojechać do celu, długi weekend to wyczekiwany przez Polaków czas. Majówka nie bez powodu jest okazją do urlopu. To ważne daty dla nas Polaków, które warto znać i rzecz jasna celebrować.

Święto Pracy – 1 maja

Zaczynamy od samego początku czyli 1 maja. Święto Pracy jest w Polsce obchodzone jako święto narodowe od 1950 roku. Już dużo wcześniej był to dzień niezwykle ważny dla klasy robotniczej na całym świecie. Jego historia sięga bowiem pamiętnego strajku w Chicago. W Polsce, 1 maja w czasach PRL-u organizowano pochody pierwszomajowe. W kalendarzu Kościoła katolickiego, dzień ten jest czczony na pamiątkę św. Józefa Rzemieślnika. Obecnie, w wielu miastach z okazji Święta Pracy odbywają się koncerty, uroczyste akademie czy inne uroczystości dla wszystkich mieszkańców.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – 2 maja

Choć 2 maja nie jest dniem wolnym ustawowo, przypadając pomiędzy ważnymi datami, stało się okazją do urlopu dla wielu osób. Dzień ten również możemy świętować, ponieważ od 2004 roku jest to dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, na ulicach miast dominują barwy narodowe, organizuje się także wiele koncertów i wydarzeń artystycznych. Elementem symbolicznym są kotyliony, które można zauważyć nie tylko u osobowości medialnych ale także na ulicach polskich miast.

Uchwalenie Konstytucji – 3 maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja to niezwykle ważna data dla Polaków. Dzięki uchwaleniu 3 maja 1791 roku konstytucji, możemy cieszyć się życiem w wolnym kraju. W pełni uzasadniony jest więc fakt, że to dzień wolny od pracy, który celebrują wszyscy Polacy.

Majówka przy grillu

majówkaOprócz koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, odbywających się podczas długiego majowego weekendu, Polacy chętnie spędzają czas wolny przy grillu. Majówka to doskonała okazja do rodzinnych spotkań. Grill w ogrodzie czy na działce to doskonały pomysł, o ile sprzyjać nam będzie pogoda. Jednak inauguracja sezonu grillowego to nie wszystko, ponieważ chętnie wyjeżdżamy na majowy weekend w góry czy nad morze. Polacy wybierają malownicze miejsca, gdzie można nie tylko odpocząć ale także aktywnie spędzić czas.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

dulcynea

5 lat temu

Majówka , to czas na który wiele z nas oczekuje z tęsknotą.
Ja także czekałam , pogoda była ładna zainaugurowaliśmy wypady
po okolicznych górach 🙂

pati25

5 lat temu

Majówka to wyczekiwane przez Polaków dni wolne od pracy..Mamy okazzję na wypoczynek,spotkania rodzinne,z przyjaciółmi.Każdy te dni spędza różnie.Tak jak lubi

Tess

5 lat temu

Wiele osób wyjeżdżało ale nie słyszałam, żeby wybierali się na festyny czy jarmarki. Chyba nie było tego dużo w moich okolicach. Ważne aby ten czas rodziny spędziły razem na łonie natury.

Mindi

5 lat temu

Moja rodzina nie miała urlopu, więc nie udało się wykorzystać wszystkich dni wolnych w komplecie. Ale zaplanowaliśmy sobie chociaż weekend,dopisała pogoda, wiec nie siedzieliśmy w domu tylko spędziliśmy ten czas bardzo aktywnie.

filodendron

5 lat temu

Moi znajomi powyjeżdżali na Majówkę i nikogo nie ma w domu. Ja spaceruję sobie z mamą po ulicach uzdrowiskowej miejscowości , oddychamy czystm powietrzem i patrzymy na błękitne niebo oraz jemy smakołyki 🙂 A to wszystko jest Majowka dwie ulice od domu 🙂

Emilly27k

5 lat temu

Dla Polaków to idealny czas na odpoczynek. Można wiele zaległości nadrobić. Polacy lubią , gdy spędzają najmilsze chwile u boku rodziny , na zakupach. Maj jest miesiącem miłym dla każdego z nas. Majówki, spacery. Prawdziwy relaks. Przy okazji witam wszystkich.

Zostaw komentarz