jak pielęgnować skórę atopową

Atopowa skóra to uciążliwe schorzenie, które nie tylko wywołuje nieestetyczny wygląd skóry, ale przede wszystkim ma uprzykrzające życie objawy. Przesuszona, swędząca, podrażniona skóra jest trudna w pielęgnacji i podatna na szkodliwe działanie zewnętrznych czynników. Jak dbać o skórę atopową? Jakie stosować preparaty na atopowe zapalnie skóry u osób dorosłych i starszych?

AZS – co to jest?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła dermatoza o podłożu alergologicznym. W wyniku zaburzenia bariery naskórka dochodzi do stanów zapalnych na skórze. Przyczyny AZS mogą mieć podłoże genetyczne albo immunologiczne. Zdarza się też, że atopia rozwija się dzięki niekorzystnemu środowisku zewnętrznemu.

AZS może występować wspólnie z nieżytem nosa i spojówek na tle alergicznym, alergia pokarmowa czy astma. AZS może dotknąć i kobiet i mężczyzn (za: Atopowe Zapalenie Skóry: Czy mężczyźni są nim zagrożeni?) w każdym wieku, choć najczęściej rozwija się już w okresie niemowlęctwa. Choroba jest przewleka i może nawraca nawet po dłuższym czasie reemisji. Należy zatem w trybie ciągłym dbać i pielęgnować skórę atopową, nawet jeśli objawy ustępują. Profilaktyka ma ogromny wpływ na to jak będzie przebiegać atopia.

Objawy AZS

Atopowa skora to skóra sucha, swędząca, podrażniona, z charakterystycznymi zmianami, które lokalizują się na skórze powiek, szyi, czole, wargach, dolach zginaczy czy górnej części klatki piersiowej. To miejsca typowe dla AZS u dorosłych i osób starszych. Zmiany mają wygląd pogrubionej warstwy skóry, złuszczającej się i wysuszonej.

Aby zdiagnozować chorobę używa się kryteriów Hannifina i Rajki, które podzielone są na duże i małe. Duże kryteria to nawrotowy przebieg choroby, świąd, zmiany na skórze oraz dodatni wynik wywiadu rodzinnego lub indywidualnego. Kryteria mniejsze obejmują bardzo wiele objawów, m.in. nawrotowe zapalania spojówek, zaciemnienie wokół oczu, wyprysk na dłoniach, stopach czy sutkach, świąd skóry spoconej, zaostrzenie objawów po zdenerwowaniu, stożek rogówki, tzw. rybią łuskę i inne.

Czynniki szkodzące atopowej skórze

Atopia reaguje na alergeny. Nasila się w przypadku kontaktu z kurzem, roztoczami, spożywaniu silnie uczulających potraw czy kontaktach z futrem zwierząt. Także chlorowana woda w basenie oraz długa, gorąca kąpiel mogą nasilić objawy.

  • Nie wolno chodzić na solarium, ale sama ekspozycja na słońce w umiarkowanym stopniu i po nałożeniu kremów ochronnych, może poprawić stan cery.
  • Nie należy mieć zbyt wysokiej temperatury w mieszkaniu, zwłaszcza w sypialni i wskazane jest oczyszczanie powietrza lub częste wietrzenie.
  • Nie wolno pocierać skóry gąbką ani ręcznikiem, a do mycia stosować zwykłego mydła.
  • Może się zdarzyć, że AZS przybiera silniejszą formę po spożyciu alkoholu czy kontakcie z wełnianymi ubraniami albo stresie.
  • Każdy chory będzie reagował inaczej – trzeba nauczyć się tego, co szkodzi skórze i unikać sytuacji, które mogłyby nasilić atopię.
  • Dietę eliminacyjną wprowadza się tylko wtedy, kiedy zauważy się związek między danym pokarmem a objawami atopowego zapalenia skóry – najlepiej po konsultacji z lekarzem.
  • Jeśli nie występuje uczulenie na laktozę, nie ma potrzeby wprowadzania diety bez mleka, co często robią osoby z atopową skórą, mylnie sądząc, że u każdego laktoza odpowiada za stan skory.

Zasady pielęgnacji skóry atopowej u dorosłych

Jak pielęgnować skórę atopową u dorosłych i osób starszych? Podstawą pielęgnacji atopowej skóry u dorosłych jest dobór kosmetyków. Nie można używać zwykłych kosmetyków dla skóry normalnej. Konieczne jest nawilżanie skóry i natłuszczanie jej przy użyciu emolientów. To preparaty w postaci kremu, balsamu, mleczka, maści, szamponu czy żelu do kąpieli, które są hypoalergiczne, bezzapachowe, bezbarwne, łagodne i silnie natłuszczające. Zatrzymują wodę w naskórku i odżywiają, regenerują skórę podrażnioną. Osoby z atopową skorą powinny nakładać emolienty nawet kilka razy na dobę, bo działają one jedynie do kilku godzin. Dzięki regularnemu stosowaniu, także w czasie reemisji objawów, skóra będzie optymalnie nawilżona przez cały czas. Jeśli stosujesz oliwkę, to nakładaj ją po kąpieli, kiedy skóra jest ciepła, bo łatwiej ją rozprowadzisz i szybciej się wchłonie. Popularne są też kremy zawierające lipidy LLT, naturalne lipidy pielęgnacyjne oraz dekspantenol (prowitaminę B5).

Leczenie AZS

Czasem pielęgnacja jest tylko dodatkiem do leczenia, a sama w sobie nie wyostrzy by zahamować objawy. Jeśli stwierdzi się AZS, to w przypadku ostrej postaci koniecznie może być stosowanie leków miejscowych oraz doustnych, np. antyhistaminowych. Jeśli podejrzewasz AZS lub Twoja skóra jest bardzo wysuszona i swędzi, koniecznie zgłoś się do dermatologa.

Atopowa skora dotyka nawet 20 procent populacji – według badan Amerykańskiej Akademii Dermatologii. Jeśli masz AZS, nie jesteś sam, ale tylko od Twojego indywidualnego starania by dobrze dbać o cerę zależy, jaki przebieg będzie miała ta dermatoza.

Źródła:

  • https://wylecz.to/choroby-skory/atopowe-zapalenie-skory-u-doroslych-objawy-leczenie-pielegnacja-dieta/
  • https://www.bepanthen.pl/pl/wszystko-o-skorze/egzema/atopowe-zapalenie-skory-czy-mezczyzni-sa-nim-zagrozeni/
  • https://parenting.pl/pielegnacja-skory-atopowej
  • https://tylkomedycyna.pl/wiadomosc/pielegnacja-skory-atopowej-po-jakie-preparaty-warto-siegnac

Tekst partnera