Moda

Jak nie stać się ofiarą mody?

Jak nie stać się ofiarą mody

Moda niejedno ma imię. Jedni projektanci stawiają na ubrania użytkowe, drudzy na takie, które wyglądają efektownie, ale nie założymy ich nigdzie więcej poza Fasion Week. W sklepach pojawiają się różne dziwne buty i płaszcze. Jak nie stać się ofiarą mody?

Nie wyrzucaj ubrań, które lubisz, bo są niemodne

Niektóre kobiety co sezon zmieniają całą garderobę. Kupują nowe buty, spodnie, marynarki, koszule oraz kurtki. To  duży wydatek, a ponadto spory negatywny wpływ na środowisko naturalne. W końcu wyrzucasz na wysypisko ubrania, które są dobre i nierzadko wykonane z materiałów syntetycznych, które nie ulegają biodegradacji. Poza tym ślepo podążając za modą, napędzasz konsumpcjonizm. Produkcja nowych ubrań  wymaga sporych nakładów energii i wody, poza tym prowadzi do uwalniania do środowiska sporych ilości toksyn.

Noś to, w czym wyglądasz dobrze

Zamiast skupiać się na kompletowaniu garderoby pod kątem aktualnych trendów, lepiej wybierać ubrania, które są korzystne dla naszej sylwetki i typu urody. Jeśli masz długą stopę i nosisz rozmiar 40, unikaj butów ze szpiczastym czy prostokątnym czubkiem. Te zaokrąglone najładniej będą prezentowały się na twojej stopie, ponieważ zoptymalizują jej proporcje. Czub niepotrzebnie wydłuży twoją stopę, prowadząc do deformacji całej sylwetki. Długi płaszcz, który sięga kostek, jest teraz szalenie modny, ale przytłacza niskie i drobne kobiety. Spodnie typu slouchy pozbawiają twoją sylwetkę kobiecych rysów. Natomiast ciężkie buty zbliżone do glanów czy traperów nie wyglądają dobrze w przypadku bardzo szczupłych nóg, bo obciążają sylwetkę.

Patrz, aby ubrania były praktyczne

Nie wszystkie modne ubrania są praktyczne. Sweter o kroju crop nie sprawdzi się jesienią czy zimą, gdy sięgamy po niego po to, aby nas ogrzał i chronił przed chłodem. Płaszcz bez guzików, zamka czy jakiegokolwiek zapięcia, jest niepraktyczny. Bardzo łatwo można w nim wyziębić organizm i nabawić się poważnej infekcji.

Unikaj relacji z osobami toksycznymi, które cię wyśmiewają za twój styl

Wiele z nas boi się, że pozostanie wierną własnemu stylowi doprowadzi do złośliwych komentarzy i wystawienia poza nawias pewnej społeczności. Tymczasem warto pamiętać, że osoby, które atakują innych za ubiór czy gust, są bardzo toksyczne. Złośliwe komentarze podnoszą ich marną samoocenę.  Takich ludzi najlepiej unikać. Nie powinno zależeć ci na ich aprobacie. Zdecydowana większość społeczeństwa nie zwraca uwagi na to, czy ktoś podąża za trendami, czy ubiera się w to, co lubi. Przeciętnej osobie jest to całkowicie obojętne.

Z trendów wybieraj to, co ci odpowiada

Pamiętaj o tym, że trendy stanowią tylko pewną sugestię. Może się zdarzyć, że w danym sezonie żadna propozycja do ciebie nie przemawia. W innym z kolei możesz chcieć wcielić w życie większość trendów. Kiedy indziej natomiast spodoba ci się jedynie pikowana torebka i to do niej się ograniczysz. O to właśnie chodzi, by selekcjonować aktualne trendy, uwzględniając własne preferencje.

Dodaj komentarz