Kultura Styl życia

Nieboszczyk sam w domu – Alek Rogoziński

Nieboszczyk sam w domu

Alek Rogoziński zyskał ogromną popularność jako autor komedii kryminalnych. Jego książki mają swój charakterystyczny urok. Z jednej strony intryguje nas rozwiązanie zagadki kryminalnej, z drugiej często się śmiejemy z zabawnych sytuacji, które stają się udziałem głównych bohaterów. Nie inaczej jest w przypadku powieści Nieboszczyk sam w domu.

Życie miasteczka Morderczo

Akcja powieści rozgrywa się w miasteczku Morderczo. Jego mieszkańcy zawsze narzekali na nudę. W miejscowości bowiem nie działo się nic spektakularnego. Nawet policja miała niewielkie pole manewru, aby się wykazać.  W jednej z kamienic w centrum miasta wszyscy przygotowują się do Bożego Narodzenia. Maria pragnie zrobić niespodziankę swojemu mężowi, Krystianowi. Ma nadzieję, że jeśli odpowiednio udekoruje mieszkanie i kupi mu wymarzony prezent, to zapoczątkuje dobre zmiany w jej związku. Kobieta ma bowiem wrażenie, że od pewnego czasu jej mąż się oddala.

Samotna matka zajmująca się schorowanym ojcem

Rozalia jest samotną matką, która wychowuje córkę, Karolinę. Tej zimy musi jeszcze zająć się ojcem, który ostatnio podupadł na zdrowiu. Pan Olaf nieoczekiwanie spotyka się z ogromnym zainteresowaniem Jacka. Ten wypytuje go o różne rzeczy, a ojciec Rozalii ma wreszcie wiernego  słuchacza.  Czy jednak Jacek ma czyste zamiary?

Dziewczynka znudzona brakiem atrakcji w Morderczym

Pola to dziewczynka, która została wysłana do Morderczego przez swoich rodziców, którzy teraz więcej uwagi poświęcają jej nowo narodzonemu braciszkowi. W domu babci wieje jednak nudą. Dziewczynka ma już dosyć gapienia się w ekran smartfona. Gdy przez okno dostrzega chłopca w swoim wieku, znajduje pretekst, aby wyjść z domu. Dość szybko Pola zaprzyjaźnia się z Kacprem.

Żona chorobliwie zazdrosna o męża

Poznajemy także losy firmy prowadzonej przez Winicjusza. Mężczyzna ciągle musi się mierzyć z podejrzeniami swojej żony, Bożeny, która jest o niego chorobliwie zazdrosna. Na szczęście w pracy może liczyć na wsparcie swojego wspólnika, Marka. Powierza mu pewną misję.

Tajemniczy mag

Kamienicę zamieszkuje też mag, Magnecjusz, który u jednych budzi postrach, a u innych sympatię. Mężczyzna zyskał sporą popularność i teraz chętnie na niej zarabia, wróżąc z kart czy szklanej kuli.

Kto zabił Mikołaja w Wigilię?

W kamienicy zamieszkiwanej przez wyżej wspomnianych mieszkańców nieoczekiwanie dochodzi do morderstwa. Jeden z  Mikołajów, którzy tego dnia kręcą się przy kamienicy, zostaje znaleziony martwy w mieszkaniu Marii i Krystiana. Kim jest denat? Kto i dlaczego postanowił pozbawić go życia?

Komedia kryminalna pełna zwrotów akcji

Akcja powieści Nieboszczyk sam w domu toczy się bardzo szybko. Nieustannie zaskakuje nas zwrotami akcji. Trudno od razu wytypować tożsamość mordercy i wskazać motyw jego postępowania. Akcja jest bowiem dość zagmatwana, podobnie jak relacje głównych bohaterów. To właśnie czyni lekturę powieści Nieboszczyk sam w domu niezwykle fascynującą.

Alek Rogoziński posiada rzadki dar do umiejętnego dodawania do swoich kryminałów elementów humorystycznych. Dość często umieszcza też w dialogach głównych bohaterów nawiązania do bieżących wydarzeń w Polsce. W rezultacie książkę Nieboszczyk sam w domu czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. To dobra lektura także dla tych osób, które od kryminałów odrzuca nadmiar krwi i brutalnych opisów. Tutaj ich nie znajdziemy.

Komentarze (3)

Lanza

7 miesięcy temu

Takie kryminały, które zmuszają nas do wysiłku intelektualnego, lubię najbardziej. Nie znoszę natomiast krwawych opisów i psychopatycznych myśli na kartach książek.

Zostaw komentarz